آخرین مطالب

کلاسیک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
week-40.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 تخمين اندازه متوسط کودک شما خيلي سخت است اما يک نوزاد به طور متوسط حدود 3175 گرم وزن و حدود 60 سانتي متر طول دارد. هر روز که مي گذرد کودک شما کمي بزرگتر مي شود، ناخنها و موهاي او هم به رشد خود ادامه مي دهند. هنوز هم استخوانهاي جمجمه او قدري از هم جدا هستند و اين بدان خاطر است که جمجمه بتواند کمي فشرده تر شده و به راحتي از مجراي زايمان عبور کند. تا حدود يک سال پس از تولد هم برخي نقاط نرم که ملاج يا فونتانل ناميده مي شوند در جمجمه او وجود خواهند داشت.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

علي رغم همه پيشرفتهاي پزشکي هنوز هيچ راهي وجود ندارد که بتوان زمان دقيق زايمان را تخمين زد. زايمان ممکن است زودتر از زمان مقرر رخ بدهد، خصوصا اگر در تشخيص زمان بسته شدن نطفه اشتباه کرده باشيد. اين اتفاق بيشتر زماني مي افتد که تعيين زمان زايمان تنها بر اساس اولين روز از آخرين دوره قاعدگي صورت پذيرد و شما هم در نيمه اول دوره حاملگي خود سونوگرافي نداده باشيد. با اين حال حتي اگر زمان زايمان به دقت تعيين شده باشد دوران حاملگي برخي خانمها کمي طولاني تر مي شود و متخصصين هم هيچ توضيحي براي اين مطلب ندارند. البته هنوز براي زايمان شما دير نشده است و اگر يکي دو هفته ديگر بگذرد به زايمان شما ديرشده مي گويند. اما براي اطمينان از وضعيت کودک پزشک از شما خواهد خواست که در اين هفته يا حداکثر در ابتداي هفته چهل و يکم يک آزمايش براي مشاهده کودک خود بدهيد. در صورتي که قبلا با برخي از عوارض حاملگي دست و پنجه نرم کرده باشيد، انجام اين آزمايش را از چند هفته زودتر آغاز کرده ايد.

يک تست دقيق زيستي- فيزيکي که به اختصار BPP ناميده مي شود شامل بررسي دقيق وضعيت کودک شما از طريق سونوگرافي و مشاهده حرکات کلي بدن تنفس تون عضلات (ميزان کشيدگي طبيعي عضلات که با بررسي باز و بسته کردن دست يا کشيدن و رها کردن عضله ها تعيين مي شود) و حجم مايع آمنيوتيک اطراف او (که نشان دهنده وضعيت جفت است) مي باشد. اين تست ممکن است شامل بيست دقيقه بررسي دقيق ضربان قلب نيز باشد. البته ممکن است از تست BPP جايگزين هم استفاده شود که شامل بررسي ضربان قلب کودک بوسيله دستگاه مخصوص و سپس بررسي حجم مايع آمنيوتيک بوسيله سونوگرافي مي باشد. اين تستها معمولا هر هفته دوبار انجام خواهند شد.

اگر آزمايشات جنين اطمينان بخش نباشند، مثلا حجم مايع آمنيوتيک خيلي کم باشد، به گونه اي براي شما برنامه ريزي خواهد شد که هرچه سريعتر اينداکشن زايمان انجام شود. پزشک شما دهانه رحم را هم بررسي خواهد کرد تا از آماده شدن آن براي زايمان مطمئن شود. در معاينه داخلي افاسمان و ديلاتاسيون دهانه رحم سنجيده مي شود، به اين معنا که مقدار نرم و نازک شدن دهانه رحم و گشاد شدن آن تا حد زيادي مي تواند زمان و نحوه شروع زايمان را نشان دهد. اگر درد زايمان به طور طبيعي رخ ندهد در بين هفته هاي 41 و 42 اينداکشن يا القاي زايمان انجام خواهد شد.

فعاليت هاي هفته

استراحت کنيد: چند فيلم سينمايي نگاه کنيد يک رمان بخوانيد مجلات يا فيلم هاي محبوبتان را ببينيد، بخوابيد يا هر وقت که مي توانيد يک چرت بزنيد. چاي را هم فراموش نکنيد. در صورتي که هنوز سر کار مي رويد بپرسيد که آيا مي توانيد از الآن مرخصي بگيريد و يا کارهايتان را در خانه انجام دهيد. شما در اواخر دوران حاملگي قرار داريد و مستحق مرخصي هستيد. اگر از حالا تا زمان زايمان دائما در حال فعاليت باشيد هنگامي که نوزادتان مي خواهد به دنيا بيايد هيچ انرژي براي شما باقي نمانده است.

 رژيم غذايي

 عجله نکنيد که بلافاصله پس از زايمان به رژيم و ورزش روي آوريد، به خودتان مهلت دهيد تا پزشکتان زمان مناسب براي آغاز ورزش و رژيم را به شما متذکر شود. در صورتي که از سينه خودتان به نوزادتان شير مي دهيد حداقل تا دو هفته پس از زايمان کاهش وزن را فراموش کنيد تا زماني که از تامين شير مورد نياز نوزادتان اطمينان کافي حاصل کنيد. زماني که در حال شيردهي هستيد، بدنتان روزانه به 500 کالري انرژي نياز دارد يعني خيلي بيشتر از قبل بارداري، بنابراين سعي کنيد به اندازه کافي از مواد غذايي سالم استفاده کنيد.

 نگران نباشيد

براي اطمينان از سلامت جنين، صداي قلبش کنترل مي شود و اگر هوا به او نرسد، به کمک صداي قلب مي توان آن را تشخيص داد. معمولا تعداد ضربان قلب جنين در حدود 120 تا 160 ضربه در دقيقه است. صداي قلب جنين معمولا هر نيم ساعت يک بار کنترل مي شود. امکان دارد صداي قلب جنين کمتر و يا بيشتر از حالت طبيعي شود که علت آن کاهش خون رساني از طريق جفت به جنين است. در اين شرايط ماما يا پزشک علت را جستجو مي کند و تا بهبود صداي قلب جنين به شما توصيه مي کند به پهلوي چپ بخوابيد و با ماسک اکسيژن نفس بکشيد.

 توصيه هاي مذهبي

 با توجه به مطالعات انجام شده، شنيدن صوت قرآن در هنگام دردهاي زايمان، موجب کاهش اين دردها مي شود. در اين رابطه مي توانيد از آيه 22 تا 26 سوره مريم استفاده کنيد که بر اساس روايات اسلامي و هم چنين تحقيقات اخير صورت گرفته، مي تواند تاثير مثبتي در کاهش دردهاي زايمان داشته باشد.

 بايدها

 چنانچه قادر هستيد، پياده روي خود را تا قبل از موعد زايمان ادامه دهيد زيرا موجب تقويت عضلاتتان خواهد شد و باعث تنظيم قند خون، تقويت قلب و ريه ها، تقويت روحيه و حس خوب ورزيدگي و نيرومندي در جسم و روح شما خواهد شد. مسيرهايي را براي پياده روي انتخاب کنيد که مکان هايي براي توقف و استراحت و دستشويي رفتن داشته باشد. اگر زود به زود خسته مي شويد، چندين مسير کوتاه را به جاي يک مسير بلند انتخاب کنيد تا کمتر خسته شويد.

نبايدها

 در خصوص عواملي که زايمان را دشوار مي کنند مي توان به خوردن غذاهاي شور و نشستن در جاهاي خيلي سرد در زمان بارداري اشاره کرد. هم چنين پرخوري در دوران بارداري باعث بزرگ شدن جنين شده و زايمان را سخت ميکند. بهتر است از خوردن پسته، گوشت و تخم مرغ در روزهاي آخر بارداري خودداري کنيد.


week-39.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 کودک شما آماده است تا به دنيا قدم بگذارد! او به ساختن يک لايه چربي جهت کنترل دماي بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اکنون حدود 60 سانتي متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمي سنگين تر از دخترها هستند). اندامهاي بدن کودک شما کاملا رشد کرده و در محل نهايي خود قرار گرفته اند و با شکل گرفتن يک لايه جديد از پوست زير لايه خارجي فعلي به تدريج پوست جديد جايگزين پوست قديمي مي شود.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

پزشک يا ماما در هر نوبت مراقبت هاي بارداري، با معاينه دقيق شکم شما وضعيت رشد و حالت قرار گرفتن جنين را بررسي مي کند. وي ممکن است معاينه داخلي هم انجام دهد تا مشخص شود که آيا افاسمان (نازک شدن بافت دهانه رحم) يا ديلاتاسيون (باز شدن دهانه رحم) رخ داده است يا خير. اگر با گذشت هفته هاي متوالي کودک شما سرسختانه در جاي خودش نشسته است وحشت زده نشويد! تنها 5% کودکان در سر موعد مقرر به دنيا مي آيند. مطمئن باشيد که نوزادتان نمي تواند شما را تا ابد منتظر بگذارد! اگر کودک شما تا زمان مقرر متولد نشود پزشک يا ماما از شما خواهد خواست تا پس از پايان هفته چهلم يک سونوگرافي انجام دهيد تا از بي خطر بودن ادامه حاملگي اطمينان حاصل کند. اگر يک يا دوهفته از زمان مقرر (پايان چهل هفته) بگذرد و درد زايمان به طور طبيعي رخ ندهد اکثر پزشکان از اينداکشن (القاي درد زايمان به بدن با استفاده از سرم ) استفاده مي کنند.

ممکن است شنيده باشيد که کيسه آب خانم حامله بدون بروز درد زايمان در يک محل شلوغ پاره مي شود! اگر اين اتفاق براي شما هم رخ بدهد نگران نشويد؛ پوسته کيسه آب در 15% موارد پيش از بروز درد زايمان پاره مي شود. در چنين حالتي معمولا يک جريان تند آب ديده نمي شود بلکه يک ريزش آرام و يا مقداري ترشح آبکي مشاهده مي شود. در هر حال اگر کيسه آب شما پاره شد (يا حتي شک کرديد که ممکن است ترشحاتي ديده باشيد) به سرعت به پزشک يا ماماي خود اطلاع دهيد اما خونسردي خود را حفظ کنيد زيرا ممکن است تا بروز درد زايمان چند ساعت باقي مانده باشد. بهتر است در اين مورد قبلا با ماما يا پزشک خود مشورت کنيد، ممکن است به شما گفته شود تا منظم شدن انقباضات و کم شدن فواصل آنها در خانه صبر کنيد يا به بيمارستان برويد تا آنتي بيوتيک به شما تزريق شود. در صورتي که بعد از پاره شدن کيسه آب انقباضات زايماني شروع نشود ممکن است از القاي زايمان استفاده شود. همچنين اگر مشاهده کرديد که فعاليت جنين کند يا کم شده است حتي اگر ترشح مايع نداشتيد به سرعت به پزشک خود اطلاع دهيد.

نشانه هاي ديگري هم هستند که بيانگر نزديک بودن حاملگي بوده و از پاره شدن کيسه آب معمول تر مي باشند. شما ممکن است مقداري مخاط متراکم و ضخيم صورتي رنگ يا خوني را در لباس زير خود يا هنگام رفتن به توالت مشاهده کنيد، به اين وضعيت “نمايش خوني” گفته مي شود و علامت قريب الوقوع بودن شروع زايمان است و معمولا درد زايمان يک يا دو روز بعد از مشاهده نمايش خوني رخ مي دهد (در صورت مشاهده لکه خوني واضح يا خونريزي از واژن در هر حالت به سرعت با پزشک خود تماس بگيريد). نشانه ديگر زايمان مي تواند انقباضات متناوبي باشد که فاصله بروز آنها دائما کمتر مي شود. در صورتي که قبلا انقباضهاي براکستون- هيکس را تجربه کرده باشيد اکنون خواهيد فهميد که آن انقباضها تنها يک تمرين ساده بوده اند! پزشک يا ماما به شما خواهد گفت که چه زماني با او تماس بگيريد اما هنگامي که انقباضاتي شروع شدند که هر کدام بيشتر از يک دقيقه طول بکشند، هر 5 دقيقه يکبار رخ بدهند و حداقل يک ساعت به طور مداوم بروز کنند، احتمالا وقت آن رسيده است که آماده رفتن به بيمارستان شويد. فاصله زماني بين هر انقباض تا انقباض بعدي را اندازه بگيريد. اگر شک داريد که درد زايمان فرا رسيده است يا نه، با پزشک خود تماس بگيريد.

ممکن است پزشک از شما خواسته باشد تا حرکات کودک را بشماريد. حتي اگر او از شما نخواسته است که تعداد حرکات جنين را بشماريد، در صورت مشاهده افزايش شديد يا کاهش در فعاليت جنين به سرعت با پزشک خود تماس بگيريد. کودک شما بايد تا زمان به دنيا آمدن فعال باشد و کاهش فعاليت او مي تواند نشانه بروز يک مشکل باشد؛ شايد لازم باشد زايمان به سرعت انجام شود.

فعاليت هاي هفته

يک سوتين شيردهي بخريد: يک سوتين شيردهي بخريد و با خود به بيمارستان ببريد. شما بلافاصله پس از زايمان به آن نياز خواهيد داشت و مسلما دوست نداريد که پدربزرگ را دنبال اين کار بفرستيد! پستانهاي شما بزرگتر از قبل شده اند و احتمالا اندازه آنها در دوران شيردهي کمي بزرگتر خواهد شد. اگر دستمال يا پد مخصوص دوران شيردهي را درون سوتين خود قرار دهيد به شما کمک خواهد کرد تا از ترشح شير و کثيف شدن لباسهايتان جلوگيري کند.

 رژيم غذايي

 قبل از رفتن به بيمارستان سعي کنيد با خوردن تنقلات سبک مثل ميوه، نان تست، بيسکويت يا سوپ، انرژي کسب کنيد. زماني که به بيمارستان مي رويد، خوردن غذا ممنوع خواهد بود. در آن حالت به دليل تهوع خودتان هم ميلي به خوردن نخواهيد داشت، حتي ممکن است بالا بياوريد و اين خود دليلي محکم براي دوري از ميان وعده ها در بيمارستان است. زمان شروع درد، نوشيدن مايعات مفيد خواهد بود.

 نگران نباشيد

شما خصوصا در هفته هاي آخر بارداري خلق و خوي متغيري خواهيد داشت و حالات روحي تان به راحتي تغيير مي کند. اکثر خانم ها در اين زمان بي صبرانه منتظر خاتمه بارداري و زايمان هستند. خيال پردازي هاي زياد در رابطه با بچه و اضطراب در رابطه با نزديک شدن موعد زايمان کاملا طبيعي است. همچنين امکان ديدن خواب هاي پريشان در رابطه با زايمان و نوزاد نيز وجود دارد که طبيعي بوده و دليل بر اتفاق خاصي نيست.

 توصيه هاي مذهبي

 براي کاهش درد زايمان پيامبر اسلام فرموده اند : “اگر سوره انشقاق را نوشته و همراه زني که زايمان براي او سخت است بگردانند و يا اين سوره را آن زن بخواند، فرزندش به آساني و به سرعت به دنيا مي آيد.” از ديگر توصيه ها نشستن در آب مطبوخ  جوشانده برگ و دانه تخم شنبليله است که سبب آساني زايمان خواهد شد. رازيانه هم در روزهاي آخر بارداري براي زايمان آسان مفيد است و سبب زياد شدن شير مادر مي شود.

 بايدها

 هر چه قدر که احساس ورم در بدنتان مي کنيد يا هر قدر که زياد به دستشويي مي رويد تا مثانه خود را تخليه کنيد، باز هم به نوشيدن آب ادامه دهيد. آب زياد نوشيدن در پايان بارداري امري ضروري است. وجود آب فراوان در بدن شما به هنگام زايمان، انرژي و آرامش شما را در تحمل درد افزايش مي دهد و بر عکس اين امر زماني اتفاق مي افتد که بدن شما از آب محروم باشد. اگر به ميزان کافي آب دريافت کرده باشيد، شايد به سرم وريدي نياز کمتري داشته باشيد. از نوشيدني هايي مانند آب، شير، قهوه بدون کافئين، آبميوه، تکه هاي يخ يا ميوه هاي يخ زده، يخ در بهشت، ميوه هاي پر آب مانند هندوانه، انگور و هر چيزي که به ميزان 8 ليوان آب و مايعات وارد بدن شما مي کند، استفاده کنيد.

نبايدها

 در گذشته پزشکان تنقيه کردن را به منظور تخليه روده هاي خانم هاي در حال زايمان پيش از ورود بچه به درون مجراي تولد مفيد ميدانستند و انجام مي دادند. آن ها معتقد بودند با اين کار بچه در محيطي تميزتر متولد خواهد شد و مادران نيز اعتراضي نداشتند، زيرا تولد نوزاد با دفع مدفوع همراه است، اما اين اتفاق پيش از شروع درد رخ خواهد داد و حين تولد روده ها تخليه شده خواهند بود. در نتيجه باعث تولد بچه در محيط تميزتر با سهولت بيشتر را تضمين نمي کند.


week-38.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 کودک شما حسابي چاق شده است! او بين 2720 تا 3400 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمي سنگين تر از دخترها هستند) و طول بدن او نيز بين 48.2 تا 50.8 سانتي متر است. او مي تواند خيلي محکم چنگ بيندازد که اين را هم به زودي مي توانيد با انگشت خود امتحان کنيد! اندامهاي او کاملا رشد کرده و در مکان نهايي خود قرار دارند. ولي ريه ها و مغز او هرچند به اندازه اي رشد کرده اند که بتوانند فعاليت کنند اما تا زمان تولد و مدتي پس از آن نيز به رشد خود ادامه مي دهند.

فکر مي کنيد چشمهاي کودک شما چه رنگي هستند؟ ممکن است نتوانيد به درستي پاسخ دهيد. اگر چشمان او قهوه اي باشند احتمالا به همين رنگ باقي خواهند ماند. اگر رنگ چشمانش خاکستري تيره يا آبي پررنگ باشد ممکن است به همين رنگ باقي بمانند و ممکن است تا 9 ماهه شدن نوزاد سبز فندقي يا قهوه اي شوند. اين امر بدان خاطر است که امکان دارد عنبيه کودک (بخش رنگي چشم او) در ماههاي اول پس از تولد رنگدانه بيشتري ذخيره کند. به همين دليل امکان ندارد که رنگ چشمهاي او روشن تر يا آبي تر شوند. عنبيه هاي سبز فندقي و قهوه اي بيشتر از عنبيه هاي آبي يا خاکستري رنگدانه دارند.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

ممکن است خواب در طول شب براي شما خيلي سخت تر شده باشد و يک خواب راحت نداشته باشيد. سعي کنيد در طول روز بخوابيد زيرا اين کار ممکن است تنها چاره شما براي مدت باقي مانده باشد. به حرکات کودک خود نيز دقيقا توجه کنيد. با اينکه فضاي اطراف او خيلي تنگ شده است اما بايد هنوز هم فعال باشد. تورم پاها در اين هفته هاي نهايي طبيعي است؛ اما در صورت مشاهده تورم در دستها يا صورت، افزايش وزن ناگهاني، سردردهاي مداوم يا شديد، تاري ديد، ديدن لکه ها يا جرقه هاي نوراني و يا درد در ناحيه بالاي شکم فورا با پزشک يا ماماي خود تماس بگيريد؛ زيرا اين حالتها ممکن است نشانه يک وضعيت حاد به نام پره اکلامپسي باشند.

همسر خود را تشويق کنيد تا آرامش داشته باشد و کارهايي را که دوست دارد، انجام دهد؛ زيرا بعد از تولد نوزاد وقتي براي تفريح نخواهد داشت.

فعاليت هاي هفته

 مطالب مربوط به نحوه مراقبت از نوزاد را بخوانيد: اکنون زمان مناسبي است که کم کم خواندن مطالب مربوط به حاملگي را تمام کنيد و مطالب مربوط به مراقبت از نوزاد را مرور کنيد. بعد از تولد نوزادتان فرصت زيادي براي مطالعه نخواهيد داشت، پس حداقل در مورد هفته هاي اول تولد نوزاد مطالب لازم را فرا بگيريد.

 رژيم غذايي

 بهترين روش براي افزايش ميزان جذب کالري در زمان شيردهي استفاده از مواد غذايي مغذي مانند شير بدون چربي، ماست، گوشت قرمز، گوشت سفيد و ماهي، تخم مرغ و حبوبات است. 200 کيلوکالري اضافي در يک ساندويچ کباب ترکي با نان گندم، يک کاسه برشتوک يا غلات با شير، تخم مرغ به همراه تکه هاي نان گندم و جوجه کباب وجود دارد. حبوبات، ميوه ها و سبزيجات نيز نقش عمده اي در تامين کالري مورد نياز شما و نوزاد خواهند داشت. اگر رژيم غذايي شما به حد کافي غني نيست، به پزشک مراجعه کنيد تا ويتامين ها و مواد معدني از جمله ويتامين A،E،C، اسيدفوليک، ويتامين B1 و B12 ، کلسيم، مس، قلع، منگنز، يد، بيوتين، سلنيوم و ساير مواد معدني و مکمل هاي غذايي را برايتان تجويز کند.

 نگران نباشيد

اگر بچه در شکمتان سکسکه مي کند، دليل اين سکسکه ها اين است که بچه به منظور تمرين تنفس، مقداري از مايع جنيني را مي بلعد. بنابراين در اين زمان شش هاي وي به اندازه کافي رشد کرده و کامل شده اند. اين سکسکه ها ممکن است آن قدر قوي باشد که همسرتان هم متوجه تکان خوردن شکم شما شود.

 توصيه هاي مذهبي

در نماز ظهر يا عصر سوره “وااعصر” و “الذيارات” بخوانيد. هر روز پياده روي کنيد و به عکس و آينه کمتر نگاه کنيد. از امام صادق نقل شده است که  نوشتن سوره مبارکه “آل عمران” توسط شما و همراه داشتن آن در هنگام وضع حمل باعث آساني زايمان خواهد شد. خوردن کوبيده پوست فلوس با زعفران و شکر و گلاب را نيز براي رفع سختي زايمان و اخراج جفت جنين مفيد دانسته اند. خوردن هلو هم درد زايمان را کم مي کند.

 بايدها

 اگر دچار اضطراب و نگراني هستيد، بايد بدانيد که اين مسئله بر روند زايمان شما تاثير گذار خواهد بود. سعي کنيد آرام باشيد و در تمرين هاي منظم، تمرکز خود را به دست آوريد. جهت آرام بخشي عضلاتتان را آرام سازي کنيد. از بخشي از سر يا پا شروع کنيد و تک تک عضلات را يک به يک شل کنيد. مي توانيد از همسرتان بخواهيد پشت و شانه هايتان را ماساژ دهد. بعد دست ها و پاهايتان را ماساژ دهد زيرا ماساژ عضلات سبب ترشح اندروفين ميشود که سرخوشي شما را همراه خواهد داشت. علاوه بر اين با تمرکز بر يک نقطه واحد، در يک اتاق ساکت بنشينيد و هر چيزي که به ذهنتان مي رسد را مرور کنيد.

نبايدها

 اگر قبل از 38 هفته علائم زايمان شامل انقباضات منظم هر 5 تا 8 دقيقه که هر کدام مدت 45 تا 60 ثانيه طول مي کشند يا پارگي کيسه آب که همراه با آبريزش ناگهاني و يا تدريجي است اتفاق افتاد بايد هر چه سريع تر با ماما يا پزشک مراقب کننده بارداري تماس بگيريد يا به مراکز درماني مراجعه کنيد، زيرا امکان دارد شما پيش از موعد زايمان کنيد.


week-37.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 تبريک! کودک شما کامل شده است و از اين به بعد قادر خواهد بود که به زندگي در خارج رحم ادامه دهد. کودکاني که قبل از 37 هفتگي به دنيا بيايند نارس و به آنهايي که بعد از 42 هفته به دنيا بيايند ديرشده مي گويند. وزن کودک شما کمي بيشتر از 2720 گرم است و از سر تا پاشنه پا حدود 48.2 تا 50.8 سانتي متر طول دارد. موي سر بسياري از کودکان در هنگام تولد کامل است و طول موهاي آنها ممکن است بين 1.2 تا 3.8 سانتي متر باشد. اگر رنگ موي کودک شما با خود شما يکسان نيست تعجب نکنيد. برخي نوزادان هم تنها کمي موي کرک مانند دارند.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

در هفته هاي آتي فقط بايد منتظر باشيد. از اين موقعيت براي آماده کردن وسايل مربوط به نوزادتان استفاده کنيد يا کارهايي را انجام دهيد که ممکن است تا مدتي پس از تولد کودک نتوانيد به آنها مشغول شويد. هر وقت مي توانيد يک چرت بزنيد يا مطالعه کنيد. خوابها و روياهاي شما تغيير کرده اند؟ در هنگام خواب گمان مي کنيد روياهايتان واقعي هستند؟ نگرانيهاي ناشي از مادر شدن مي تواند موجب اينگونه خواب ديدنها شود.

ممکن است تعداد انقباضهاي عضلاني براکستون- هيکس بيشتر شده باشند. همچنين ممکن است زمان هرکدام از اين انقباضها بيشتر طول بکشند و آزاردهنده تر شده باشند. هنگامي که بروز اين انقباضات بيشتر شود ممکن است گمان کنيد که زمان زايمان فرا رسيده است. همچنين ممکن است ترشحات لزج و مخاطي واژن نيز افزايش يافته باشد. در دوران بارداري مخاط متراکم و ضخيمي دهانه ورودي رحم را مي بندند و نقش حفاظتي دارد، هنگام شروع زايمان اين مخاط که “پلاگ موکوسي” نام دارد ممکن است کمي خوني شود و با شروع باز شدن دهانه رحم، خارج شود. به اين وضعيت “نمايش خوني” مي گويند و اگر در اين دوره “نمايش خوني” را مشاهده کرديد ممکن است زمان زايمان فرا رسيده باشد. در اين زمان هم مانند ساير مواقع در طول بارداري در صورت مشاهده لکه يا خونريزي فورا به پزشک خود اطلاع دهيد.

فعاليت هاي هفته

 مسير بيمارستان يا زايشگاه را يک بار در زمان بدون ترافيک مرور کنيد. شايد بهتر باشد براي رسيدن به آنجا در زمانهاي مختلف شبانه روز برنامه ريزي کنيد. حتي مي توانيد به آنجا برويد و از محل ورود، سيستم پذيرش و کارهاي مربوط به آن و نيز مدارکي که بايد به همراه داشته باشيد اطلاع کسب کنيد.

 رژيم غذايي

 داشتن يک رژيم غذايي صحيح بعد از وضع حمل براي يک مادر شيرده ضروري است. در طول دوران شيردهي مصرف غذاهاي سالم براي مادر و بچه لازم است. بدن شما در دوران شيردهي به 200 کالري بيشتر از دوران بارداري يا 500 کالري بيش از دوران پيش از بارداري نياز دارد. بنابراين فکر رژيم گرفتن پس از وضع حمل را از سرتان خارج کنيد زيرا چنانچه به اندازه کافي مواد غذايي به بدنتان نرسد شير مورد نياز نوزاد ساخته نخواهد شد. بايد بدانيد که فرصت زيادي براي کاهش وزن در آينده خواهيد داشت.

 نگران نباشيد

 حدود 2 الي 3 هفته قبل از زايمان، يک روز صبح که شما از خواب برمي خيزيد، متوجه خواهيد شد که بچه ي شما بيش از حد پايين آمده و اين نشان مي دهد که او آماده تولد است. اين وضعيت قرار گيري، “آنگاژمان” ناميده مي شود. با اين چرخش بچه براي قرار گيري در مرحله تولد به قسمت فوقاني شکم فشار مي آورد. اين موقعيت در نتيجه نازک شدن ديواره رحم و کشيدگي زياد آن به منظور سهولت در حرکت به سمت دهانه رحم مي باشد.  البته اين وضعيت براي تمامي مادران رخ نمي دهد به ويژه مادراني که قبلا سابقه زايمان داشته اند اما اين تغيير ظاهري به وضوح در شما ديده مي شود و توجه ديگران به اين تغيير ظاهري جلب خواهد شد. سهولت در تنفس يکي از نتايج خوب اين وضعيت و تکرر ادرار يکي ديگر از عواقب سخت آن است زيرا سر بچه به مثانه فشار مي آورد.

 توصيه هاي مذهبي

 ماه نهم ماه تولد است. در اين ماه کرک لطيفي که روي بدن جنين را پوشانده بود از بين مي رود و پوست بدن، رنگ سفيد مايل به سرخي پيدا مي کند. غدد چربي در سراسر پوست به وجود مي آيند. جنين زماني که انگشتش را مي مکد، سکسکه مي کند. بهتر است در اين ماه کباب بخوريد و ادويه ميل نکنيد. براي سلامتي امام زمان گوسفندي ذبح کنيد و خودتان هم از آن بخوريد. از آنجا که بر اهميت تلاوت آيات نور توسط والدين بسيار تاکيد شده است، خواندن اين آيات را فراموش نکنيد.

 بايدها

 تولد طبيعي ترين مرحله زيستي است که در عين حال شيرين و دلهره آور است. هرچه به زمان زايمان نزديک تر مي شويد، ترس و دلهره تان بيشتر مي شود. اگر اين ترس ها باعث بروز احساسات منفي در شما شود، با روند زايمان تداخل پيدا مي کند. بهترين راه براي دست و پنجه نرم کردن با مشکلات اين است که اصلا نترسيد. بله! خيلي از زايمان ها راحت نيستند اما راهکارهايي براي کنترل درد وجود دارد. زايمان شما هم بالاخره تمام مي شود و نوزادتان را در آغوش خواهيد گرفت. به دنبال گفتگو با يک روانشناس باشيد زيرا تحقيقات نشان مي دهد، خانم هايي که در دوران بارداري با روانشناس مشاوره کرده اند، زايمان کوتاه تري داشته اند و نيازي به عمل سزارين در آنها نسبت به ساير خانم ها کمتر بوده است. مهارت هاي ايجاد آرامش را ياد بگيريد و به دنبال ماما يا فرد ماهري باشيد که بتوانيد با کمک او اين تمرينات را در هفته هاي آخر انجام دهيد.

نبايدها

 در صورت بروز مشکلاتي از قبيل تاري ديد، کم سويي، دوبيني، يا لکه هايي که وقتي به سرعت از جا بر مي خيزيد به طور موقت ناگهان ظاهر مي شوند، فورا با پزشک خود تماس بگيريد. چنين تغييرات بينايي که در طول بارداري در شما رخ مي دهد، مي تواند از علائم تشنج بارداري باشد به ويژه اگر با سردرد همراه باشد.


week-36.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در هفته سي‌وشش هرروز زياد مي‌شود، تقريبا روزي 30 گرم. وزن او حدود 2700 گرم است و حدود 48.2 سانتي‌متر طول دارد. موهاي کرک مانند او و همين‌طور ورنيکس (ماده نسبتا چربي که بدن او را پوشانده بود و از پوست او در برابر مايع آمنيوتيک محافظت مي‌کرد) در حال ناپديد شدن هستند. جنين در 36 هفتگي همه اين مواد را به همراه ديگر ترشحاتي که به درون مايع آمنيوتيک مي‌ريزند، مي‌بلعد و اين مواد تا زمان تولد در شکم او باقي خواهند ماند. اين مخلوط سياه‌رنگ که مکونيوم ناميده مي‌شود، اولين مدفوع کودک شما را تشکيل خواهد داد. در انتهاي هفته سي‌و‌شش بارداري شما کامل شده است. به کودکاني که در بين هفته‌هاي سي و هفتم و چهل و دوم به دنيا بيايند کامل مي‌گويند، به آن‌ها که قبل از 37 هفته به دنيا مي‌آيند نارس و بعد از 42 هفته ديررس مي‌گويند.

معمولا سر جنين در هفته 36 بارداري به‌طرف پايين قرارگرفته است که براي يک زايمان راحت مناسب‌تر است. درصورتي‌که وضعيت کودک شما به اين شکل نباشد پزشک يا ماما از شما خواهد خواست که در هفته آينده براي تغيير وضعيت قرار گرفتن کودک در رحم برنامه‌ريزي کنيد، برخي تمرينات ورزشي به اين چرخش کمک خواهند کرد. بندرت پيش مي‌آيد که پزشک يا ماما سعي کنند که با انجام حرکات آرام و نرم از روي شکم وضعيت قرار گرفتن کودک در رحم را تغيير داده و سر او را به‌طرف پايين برگردانند.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

با رشد کودک شما و تنگ شدن فضاي اندام‌هاي داخلي ممکن است کمتر از چند هفته پيش احساس گرسنگي کنيد. در اين مرحله استفاده از غذاهاي سبک‌تر در دفعات بيشتر مناسب خواهد بود. با پايين‌تر رفتن کودک شما و نزديک شدن او به لگن ممکن است سوزش معده از بين رفته و تنفس هم برايتان راحت‌تر شود. درصورتي‌که اين اولين حاملگي شما باشد احتمال پايين‌تر رفتن کودک و نزديک شدن او به لگن پيش از زمان زايمان بيشتر است. بااين‌حال درصورتي‌که اين اتفاق بيفتد شما فشار بيشتري بر قسمت پاييني شکم خود احساس خواهيد کرد که درنتيجه راه رفتن و پياده‌روي برايتان سخت و آزاردهنده خواهد شد.

برخي خانم‌ها مي‌گويند که در اين حالت احساس مي‌کنند يک توپ بولينگ را بين پاهاي خود حمل مي‌کنند و نزديک است اين توپ بيرون بيفتد. البته نگران نباشيد او بيرون نمي‌افتد!

همچنين ممکن است انقباض‌هاي عضلاني براکستون- هيکس در اين دوران بيشتر رخ دهند. مجددا با پزشک خود تماس بگيريد و در مورد نحوه تماس با او درزماني که فکر مي‌کنيد درد زايمان شروع‌شده است هماهنگي مجددي به عمل‌آوريد. قاعده کلي اين‌گونه است که شما بايد هنگامي با وي تماس بگيريد که انقباضات متناوب عضلات شکم هر 5 دقيقه يک‌بار و به مدت حدود يک ساعت رخ بدهند. البته درصورتي‌که هنوز هفته سي و هفتم را نگذرانده‌ايد و نشانه‌هاي زايمان زودرس را مشاهده مي‌کنيد بايد فورا به او خبر بدهيد.

همچنين در صورت پاره شدن کيسه آب (يا حتي اگر گمان کرديد که ترشحاتي از جنس مايع آمنيوتيک را مشاهده مي‌کنيد)، کاهش فعاليت کودک، خونريزي واژن، تب، سردردهاي شديد، درد در ناحيه شکم و يا تغيير وضعيت بينايي به‌سرعت با پزشک خود تماس بگيريد. حتي اگر حاملگي شما بدون عوارض و مشکل جدي طي مي‌شود، بهتر است در ماه آخر از پرواز با هواپيما خودداري کنيد؛ زيرا در هنگام پرواز احتمال بروز درد زايمان بيشتر است. البته بسياري از خطوط هوايي به خانم‌هايي که کمتر از 7 روز (و در بعضي موارد کمتر از يک ماه) به زايمانشان باقي‌مانده است اجازه سوارشدن به هواپيما را نمي‌دهند.

فعاليت‌هاي هفته سي و ششم بارداري

يک شبکه خبري کوچولو درست کنيد: ممکن است بخواهيد تولد نوزادتان را به افراد زيادي اطلاع دهيد.

نام آن‌ها را به همراه شماره تماس يا آدرس ايميل در يک ليست بنويسيد و آن ليست را به يکي از دوستانتان بدهيد. او مي‌تواند اين خبر را در همان لحظات اوليه تولد نوزادتان پخش کند. در اين صورت شما کافي است تنها يک تماس بگيريد. يک نفر از همکارانتان را هم در آن ليست قرار دهيد تا خبر در محل کار شما هم پخش شود. از همسر يا کسي که در زمان زايمان شما را همراهي مي‌کند بخواهيد تا مسئوليت بخش اطلاع‌رساني تلفني را بر عهده بگيرد! او مي‌تواند کارها را راه بيندازد و مشکلات احتمالي را حل‌وفصل کند.

رژيم غذايي

با نزديک‌تر شدن به پايان بارداري، خستگي بيشتر در شما نمايان مي‌شود. اگر در روز 8 ليوان آب بنوشيد، احساس خستگي کمتري خواهيد داشت. البته بايد سختي دستشويي رفتن‌هاي مکرر را به جان بخريد و در برابر وسوسه نوشيدن آب کمتر مقاومت کنيد. وعده‌هاي غذايي زياد با حجم کم را جايگزين وعده‌هاي سنگين غذايي کنيد. غذاهاي شيرين باعث افزايش قند خون و انرژي و قواي جسماني در شما مي‌شود اما بعدازاينکه تحليل رفت، باعث تشديد احساس خستگي در شما خواهد شد.

نگران نباشيد

ورم بارداري مشکلي است که معمولا در تمام خانم‌ها به‌طور طبيعي رخ مي‌دهد. اين تغيير که از ابتداي هفته 34 يا 35 آغاز مي‌شود حتي در خانم‌هايي که هيچ مشکل فيزيکي در طول بارداري نداشته‌اند، اتفاق مي‌افتد.

در اين شرايط متوجه مي‌شويد که انگشتر و حلقه‌تان در انگشتتان به‌راحتي قبل در دست نمي‌چرخند و کفشتان نيز برايتان تنگ‌شده است. ورم در طول روز افزايش مي‌يابد و در انتهاي شب به اوج خود مي‌رسد. براي کاهش ورم شب‌ها در حالي بنشينيد که پاهاي خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار داده‌ايد. از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و انداختن پاها روي‌هم به هنگام نشستن خودداري کنيد. اما اگر اين ورم به‌شدت در حال افزايش بود و صورتتان را هم در برگرفت، با دکترتان مشورت کنيد چون ممکن است اين تورم شديد، نشانه فشارخون بالا يا بروز بيماري تشنج بارداري باشد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و ششم بارداري

دعاهايي که مخصوص ايام هفته است و نيز خواندن دعاهاي کميل و ندبه در شب و روز جمعه و دعاي توسل و فرج در ايام هفته اهتمام ورزيد. خوردن سيب در 31هفتگي يعني ماه هشتم بارداري، براي زيبايي کودک توصيه‌شده است. بر سيب سرخ به‌دفعات سوره “يوسف” را بخوانيد و آن را بخوريد. امام صادق فرموده‌اند :”اگر زن باردار سيب بخورد فرزندش زيبا مي‌شود و اگر کدو بخورد حافظه زن و کودک زياد مي‌شود و خوردن رطب و خرما بدن کودک را قوي مي‌سازد.”

بايدهاي هفته سي‌وشش بارداري

به تغذيه صحيح و متعادل خود ادامه دهيد و مواظب باشيد تا با کاهش وزن مواجه نشويد زيرا کاهش وزن ناخواسته در اين ماه شايع است. از تکرر ادرار نترسيد و مرتب مثانه خود را تخليه کنيد. درصورتي‌که مراقب شما، آزمايشات مربوط به غربالگري استرپتوکوک‌هاي گروه B را درخواست کرد، با توجه به اينکه نمونه کشت غربالگري از ناحيه واژن و رکتوم تهيه مي‌شود، نگران نباشيد. اين تست براي اين است که در صورت آلودگي شما، درمان صورت گيرد تا آلودگي به نوزادتان منتقل نشود.

نبايدهاي هفته 36 حاملگي

در صورت بروز هريک از مشکلات زير با پزشک/ ماما تماس بگيريد يا مراجعه کنيد :

 • خونريزي واژينال يا لکه بيني (مراجعه کنيد)
 • انقباضات رحمي، بيش از 6 بار (مراجعه کنيد)
 • فشار به شکم و زير دل به همراه انقباضات پراکنده ولي با شدت بيشتر از هميشه(تماس بگيريد)
 • سردرد متوسطي که به استامينوفن پاسخگو نباشد(مراجعه کنيد)
 • سردرد شديد و مقاومي که با سرگيجه، تاري ديد و غش همراه است(سريعا مراجعه کنيد)
 • دردهاي لگني متوسط(تماس بگيريد)
 • درد به همراه تب يا خونريزي(مراجعه کنيد)
 • تهوع گاهي اوقات، يک‌بار در روز، بيش از 3 بار در روز مابين وعده‌هاي غذايي (تماس بگيريد)
 • تهوع به همراه درد و تب(مراجعه کنيد)
 • تب و لرز(مراجعه کنيد)
 • ترشحات آبکي فراوان، ترشحات زرد، سبز، خاکستري(مراجعه کنيد)
 • تعريق در دست‌ها، صورت و پاها(مراجعه کنيد)
 • افزايش ناگهاني وزن(تماس بگيريد)
 • تنگي نفس شديد(مراجعه کنيد)
 • خارش شديد(تماس بگيريد)
 • تکرر ادرار به همراه سوزش، تب، درد شکمي يا درد کمر(در اولين فرصت مراجعه کنيد)

week-35.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

کودک شما در حال بزرگ شدن است! وزن جنين در هفته 35 بارداري بيشتر از 2250 گرم شده و طول بدن او هم کمي بيشتر از 45.7 سانتي‌متر است. هرچند رحم شما جاي گرم و نرمي است، اما چون فضاي داخل رحم کمي کوچک است کودکتان نمي‌تواند در آن شيرجه بزند يا غلت بخورد! البته او همچنان به لگدزدن ادامه خواهد داد. کليه‌هاي جنين 35 هفته کاملا رشد کرده‌اند و کبد او نيز مي‌تواند مقداري از ضايعات بدن را فرآوري و دفع کند. رشد فيزيکي کودک شما تقريبا به پايان رسيده است و او در چند هفته آينده فقط وزن اضافه خواهد کرد. بنابراين تولد جنين در هفته 35 آسيب جدي به او وارد نخواهد کرد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

رحم شما تا 15 برابر حالت عادي بزرگ‌شده به‌طوري‌که بالاي رحم شما تقريبا زير دنده‌هاي سينه قرارگرفته است و شايد احساس کنيد که ديگر جايي براي رشد آن باقي نمانده است. اگر مي‌توانستيد به درون رحم خود نگاهي بيندازيد متوجه مي‌شديد که حجم مايع آمنيوتيک درون رحم خيلي کم شده و جاي آن را يک کودک کوچولو گرفته است. رحم شما جاي بقيه اندام‌هاي داخلي‌تان را هم تنگ کرده و شما ممکن است به همين خاطر بيشتر به دستشويي برويد و يا دچار برخي عوارض ناشي از سوءهاضمه (مثل سوزش معده) شويد. اگر اين مشکلات را نداريد از معدود خانم‌هاي خوش‌شانس هستيد!

ممکن است پزشک يا ماما از شما بخواهد که از اين به بعد تا زمان زايمان هر هفته شما را معاينه کند. همچنين ممکن است از شما بخواهد که حرکات جنين داخل رحم را به‌دقت تحت نظر قرار دهيد تا از ميزان فعاليت کودک در درون رحم مطمئن شود.

الان زمان مناسبي است تا براي زايمان و تولد کودک خود برنامه‌ريزي کنيد. همه موارد مهم را در يک ليست وارد کنيد: چه کسي در زمان زايمان در کنار شما خواهد بود؟ از چه روشي براي کاهش درد استفاده خواهيد کرد؟ و مي‌خواهيد چه مدت در بيمارستان بمانيد؟ اين کار مي‌تواند يک نقطه شروع مناسب باشد تا با تيم پزشکي خود در اين موارد صحبت کنيد. زمان دقيق زايمان را نمي‌توان پيش‌بيني کرد و شما هم احتمالا نمي‌توانيد برنامه موردنظرتان را جزءبه‌جزء اجرا کنيد، اما پيش‌بيني‌هاي زودهنگام و جمع‌آوري تمام گزينه‌هاي ممکن براي اتفاقات احتمالي مي‌تواند از نگراني‌هاي اين مرحله از حاملگي بکاهد. فراموش نکنيد ممکن است زايمان در هفته 35 بارداري اتفاق بيفتد.

فعاليت‌هاي هفته سي و پنجم بارداري

به آرايشگاه برويد: از آرايشگر خود بخواهيد که موهاي شما را به يک شکل ساده و مرتب کوتاه کند به‌نحوي‌که لازم نباشد وقت زيادي براي نظافت و آراستن آن‌ها صرف کنيد. از اين به بعد ممکن است شما وقت کافي براي سشوار کشيدن و حالت دادن به موهايتان نداشته باشيد. همچنين بهتر است موها را به‌گونه‌اي کوتاه کنيد که تا چند وقت ديگر به اصلاح مجدد احتياج نداشته باشد. اگر موهايتان را رنگ هم مي‌کنيد بازهم به همين نکات توجه کنيد. ممکن است تا مدتي نتوانيد براي تجديد رنگ موهايتان به آرايشگاه برويد.

رژيم غذايي

اين روياي هر زن بارداري است که پس از بارداري به وزن قبلي خود بازگردد. باوجودآنکه هنوز چندهفته‌اي از بارداري را در پيش داريد به فکر برنامه کاهش وزن خود بعد از تولد فرزندتان باشيد. درباره هفته 35 بارداري و تغذيه بايد بگوييم درصورتي‌که شما 5/13 کيلوگرم اضافه‌وزن داشته‌ايد، 5/3 کيلوگرم از آن چربي خواهد بود که در دوران شيردهي لازم است و مابقي در پايين کفل و بازوها و پاهاي شما قرار دارد که زيبايي‌اندام شما را از بين برده است و در اين ميان پاهاي شما کمتر از بقيه اعضا چربي در خود اندوخته است. البته در دوران شيردهي کاهش سريع وزن توصيه نمي‌شود زيرا مانعي براي توليد شير در بدنتان خواهد شد.

اما بايد بدانيد که ممکن است خود شيردهي به کاهش وزن شما کمک کند تا جايي که بعضي از خانم‌ها معتقدند شيردهي و مراقبت از نوزادشان به آن‌ها کمک کرده تا وزن خود را چندين کيلوگرم کاهش دهند. البته عده ديگري از مادران اظهار کرده‌اند که دوران شيردهي حتي گرمي وزن کم نکرده‌اند. کاهش چربي ناشي از بارداري و رسيدن به اندام پيش از بارداري مستلزم داشتن برنامه ورزشي و رعايت رژيم غذايي صحيح پس از زايمان است. براي برنامه‌ريزي تغذيه در هفته 35 بارداري و پس‌ازآن آماده‌باشيد.

نگران نباشيد

اغلب مادراني که در انتظار کودک دوم خود هستند به اين مي‌انديشند که آيا مي‌توانند کودک دوم خود را به اندازه بچه اول دوست داشته باشند.

اگر فرزندي داريد، مطمئنا به‌قدري به او عشق مي‌ورزيد که حتي نمي‌توانيد تصور کنيد اين احساس دوباره به هنگام تولد فرزند دوم به وجود بيايد. اما خوشبختانه مادران منبع عشق‌ورزي به نوزاد هستند، پس مطمئن باشيد شما همه فرزندانتان را عاشقانه دوست خواهيد داشت. مطمئن باشيد که پيوند عاشقانه ديگري به گرمي همان انس و الفتي که با کودک اول خود داشته‌ايد با نوزاد تازه‌وارد هم خواهيد داشت.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و پنجم بارداري

روزهاي پنج‌شنبه سوره “محمد” و روزهاي جمعه سوره “الصافات” تلاوت کنيد و بعد از هر نماز 70 بار استغفارکنيد. بيشتر کودکان مبتلا به امراض روحي بيماري خود را از مادرشان به ارث مي‌برند. پس ازآنجاکه تمام خصوصيات مادر در فرزند اثر خوب يا بد خود را مي‌گذارد و خوشبختي يا بدبختي کودک را در رحم پي‌ريزي مي‌کند ضرورت دارد که بيشتر مراقب رفتار و گفتار خود باشيد تا فرزنداني صالح و نيکو به دنيا بياوريد.

در اين زمينه از پيامبر اکرم نقل‌شده است که فرموده‌اند : “سعادت و شقاوت انسان در شکم مادر پايه‌ريزي مي‌شود.”

مراقب باشيد حتي اصرار بر انجام مستحبات، رعايت تمام موارد و دعاهاي واردشده يا عدم موفقيت يا فراموشي در انجام بعضي از اعمال به روحيه شما لطمه وارد نکند و آرامش را از شما سلب نکند. با آرامش و نشاط اعمال را فقط تا حدي که در توانتان است انجام دهيد.

بايدهاي هفته سي‌وپنجم بارداري

دريافت کافي کلسيم، پروتئين، آهن و فوليک اسيد در اين ماه نسبت به هر ماه ديگري ضروري‌تر بوده و در صورت نياز دريافت مکمل ضروري است. در طي سه‌ماهه سوم بارداري بيشترين نياز به مصرف کلسيم وجود دارد و براي جلوگيري از يبوست انجام ورزش و فعاليت منظم و دريافت مقادير کافي ميوه‌جات، سبزيجات و منابع فيبر مفيد مي‌باشد. دقت کنيد که پوسيدگي دندان‌ها در اين ماه شايع‌تر است، درنتيجه مراقبت و رعايت بهداشت دهان و دندان خصوصا در اين ماه الزامي است.

نبايدهاي هفته 35 حاملگي

در صورت مشاهده اين علائم حتما به پزشک خود مراجعه کنيد زيرا ممکن است علائم زايمان زودرس در هفته 35 باشند:

خونريزي، لکه بيني و ترشحات واژينال : در صورت بروز خونريزي حتي به ميزان کم فورا به پزشک يا ماما مراجعه کنيد و در صورت بروز لکه بيني و افزايش ترشحات، ابتدا اول تماس گرفته و در صورت نياز مراجعه کنيد. انقباضات رحمي : درصورتي‌که در هر ساعت بيش از شش انقباض رخ دهد، فورا مراجعه کنيد اما درصورتي‌که انقباضات دردناک بوده اما شدت کمتري دارد، ابتدا تماس بگيريد.

سردرد شديد و دائم / تاري ديد

کرامپ و گرفتگي عضلات ساق پا در خواب را در مراجعه بعدي به مراقب اطلاع دهيد اما گرفتگي عضله به همراه قرمزي باشد يا درد به همراه تب يا خونريزي باشد، مراجعه فوري ضروري است. تهوع خفيف و گاه‌گاهي را در ويزيت بعدي به مراقب اطلاع دهيد اما اگر بيش از سه بار در يک روز استفراغ کرديد يا قادر به خوردن و نوشيدن نبوديد سريعا مراجعه کنيد.


week-34.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در هفته 34 بارداري به 2155 گرم رسيده است و اندازه بدن او هم حدود 45.5 سانتي‌متر شده است. لايه‌هاي چربي که براي تنظيم دماي بدن او بعد از تولد موردنياز است در حال کامل شدن هستند که درنتيجه اگر به‌عکس جنين در هفته سي و چهارم نگاه کنيد خواهيد ديد بدن کودک شما حالت گردتري به خود گرفته است. سيستم عصبي مرکزي او در حال تکميل شدن است و اکنون ريه‌هاي او کاملا رشد کرده‌اند.

اگر از احتمال بروز زايمان در هفته 34 بارداري نگران هستيد، بايد بدانيد که تقريبا 99% از کودکاني که به اين مرحله از رشد مي‌رسند در خارج از رحم نيز قادر به ادامه حيات خواهند بود و بسياري از آن‌ها به عوارض درازمدت ناشي از زايمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

شما ممکن است اخيرا کمي احساس خستگي کنيد که کاملا قابل‌درک است. از فعاليت خود بکاهيد و براي روز زايمان انرژي ذخيره کنيد. اگر بايد مدت‌زمان زيادي را روي پاهاي خود بايستيد از کمربند حاملگي استفاده کنيد زيرا از شکم شما محافظت کرده و بخشي از وزن شما را در بقيه بدن پخش مي‌کند. اگر هم به مدت طولاني نشسته يا خوابيده‌ايد، به‌سرعت از جاي خود بلند نشويد زيرا ممکن است خون در پاهاي شما جمع شده باشد که درنتيجه فشارخون شما (براي چند لحظه) افت مي‌کند که درنتيجه ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگيجه داشته باشيد. اکثر ماماها به خانم‌هاي حامله پيشنهاد مي‌کنند که از ماساژ پرينه (ماساژ ناحيه بين واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگي آن در هنگام زايمان پيشگيري شود.

اکنون زمان مناسبي براي انجام اين کار است هرچند ممکن است اين ماساژ براي برخي خانم‌ها چندان راحت نباشد و همچنين انجام اين ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرينه نمي‌شود. به‌هرحال در اين مورد از پزشک خود بپرسيد و روش انجام آن را فرابگيريد. شما ممکن است برآمدگي‌ها يا تاول‌هايي را بر روي شکم خود مشاهده کنيد که همراه بااحساس خارش باشد. بروز اين تاول‌ها ممکن است تا کفل يا کشاله ران هم امتداد پيدا کند. اين عارضه معمولا بي‌خطر بوده و بثورات و کهيرهاي خارش‌دار دوران بارداري ناميده مي‌شود. اما به‌هرحال در صورت مشاهده اين موارد از پزشک خود بخواهيد شما را معاينه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش‌داريد حتي اگر اين خارش شديد نيست به پزشکتان اطلاع دهيد.

فعاليت‌هاي هفته سي و چهارم بارداري

زايمان در هفته 34 ممکن است رخ دهد پس براي آن برنامه‌ريزي کنيد:

شما ممکن است به‌زودي زايمان را تجربه کنيد يا مدت‌زمان بستري بودن شما در بيمارستان بيشتر از آن چيزي باشد که اکنون پيش‌بيني مي‌کنيد. کليد خانه خود را به حداقل يکي از بستگان يا دوستان خود بدهيد تا درصورتي‌که چيزي از منزل نياز داشتيد و خودتان قادر نبوديد به خانه بياييد آن را براي شما بياورند. دوستان يا بستگان شما بايد در موقع ضرورت کارهاي زير را انجام دهند؛ پس‌ کارها را تقسيم کرده و به آن‌ها اطلاع بدهيد:

 •  نگهداري از بقيه فرزندان شما در دوران زايمان و بستري بودن در بيمارستان؛
 •  بردن کودکان به مدرسه و فعاليت‌هاي فوق‌برنامه و برگرداندن آن‌ها؛
 •  آب دادن به گل‌ها و گياهان، مراقبت از حيوان خانگي و گرفتن پيام‌ها و نامه‌ها؛
 •  تعيين کسي که کارهاي شما را در محل کار انجام دهد يا هر وظيفه ديگري را که بر عهده‌داريد متقبل شود؛ نام و شماره تماس اين افراد را در کيف‌دستي خود قرار داده يا وارد گوشي تلفن همراه خود کنيد تا بتوانيد در هنگام نزديک شدن زايمان به‌سرعت به آن‌ها خبر بدهيد.

رژيم غذايي

جنين شما در هفته‌هاي پاياني بارداري در حال رشد روزافزون و سريع است. براي تغذيه در هفته 34 بارداري وجود 5 تا 6 وعده غذايي مقوي و کم‌حجم در طول روز بسيار مؤثرتر از 2 يا 3 وعده غذايي پرحجم در طول روز است. زيرا غذاهاي سنگين و پرحجم موجب ترش و سوزش معده مي‌شود. اگر مي‌پرسيد «در هفته 34 بارداري چي بخوريم» بدانيد ميان وعده‌هاي مفيد و انرژي‌زا براي شما بايد شامل پروتئين‌ها و کربوهيدرات‌ها باشند که در مواد مغذي مثل: جوجه‌کباب، به همراه نان سبوس‌دار، دوغ، ميوه، پنير و بيسکوئيت، حبوبات به همراه شير، انواع معجون‌هاي مغزدار و کشمش، يک ليوان شير به همراه تکه‌هايي از انواع ميوه‌ها، تکه‌هاي سيب آغشته به کره بادام‌زميني يا لوبيا، برنج و مواد نشاسته‌اي؛ به‌وفور يافت مي‌شود.

نگران نباشيد

تهوع و استفراغ صبحگاهي در سه‌ماهه پاياني بارداري درنتيجه فشاري است که رحم به معده مي‌آورد يا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمي رخ مي‌دهد. چاره کار خوردن بيسکوئيت يا کاهش حجم وعده‌هاي غذايي است.

درصورتي‌که اين کارها جواب نداد، ممکن است که اين دل‌آشوبگي ناشي از وجود مشکل گوارشي باشد که به‌هيچ‌وجه به جنين شما آسيب نمي‌رساند. البته بايد بدانيد که مشکلات کبدي نادري وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ مي‌شوند، اگر هيچ‌يک از راهکارها کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنيد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و چهارم بارداري

به وجود آمدن چربي پوست جنين باعث مي‌شود که چين‌وچروک‌ها از بين برود و کرک‌هاي اوليه کم‌وبيش زايل مي‌شوند.

همان‌طور که در عکس جنين در 34 هفتگي مي‌بينيد، فرزند دلبند شما شکل زيباي يک کودک را به دست آورده است.

توصيه‌شده است روزهاي دوشنبه سوره “يس” و روزهاي سه‌شنبه سوره ” فرقان ” و روزهاي چهارشنبه سوره” دهر” را تلاوت کنيد.

روزهاي جمعه هم يک انار شيرين را ناشتا ميل کنيد. در همه حال به ياد خدا باشيد و در چهره افراد مومن و زيباروي نگاه کنيد.

بايدهاي هفته سي‌وچهارم بارداري

ورم به‌خصوص در اواخر دوران بارداري مي‌تواند به‌صورت طبيعي ايجاد شود. اما اگر سريع و ناگهاني بوده و يا با سردرد و سرگيجه و دردشکمي توأم باشد بايد به پزشک يا ماماي خود مراجعه کنيد .

براي کاهش ورم طبيعي بهتر است براي استراحت در حالت خوابيده به پهلوي چپ دراز بکشيد. به‌طور منظم ورزش کنيد و پاها و بازوها را در سطحي بالاتر از قلب در دوره‌هاي کوتاه‌مدت در طول روز قرار دهيد. به ميزان کافي کالري و پروتئين مصرف کنيد و روزانه 6 تا 8 ليوان آب بنوشيد و زياد نمک نخوريد. از ايستادن و نشستن‌هاي طولاني خودداري کنيد و کفش و جوراب‌هاي تنگ نپوشيد و دست‌هايتان را در هنگام خوابيدن زير بالش يا زير سر قرار ندهيد. از مصرف زياد قند و چربي هم خودداري کنيد.

نبايدهاي هفته 34 حاملگي

از حرکات کششي و خم شدن‌هاي ناگهاني پرهيز کنيد و تغيير وضعيت خود را به‌آرامي و به‌صورت صحيح انجام دهيد. سعي کنيد هنگام بلند شدن از خواب با چرخش به سمت پهلو و فشار به روي دست‌ها جهت بلند شدن، کشش وارده به ناحيه پشت و عضلات شکم را کاهش دهيد. در هفته 34 جدا از انجام ورزش‌هاي سنگين و ايستادن راه رفتن‌هاي طولاني پرهيز کنيد. از ايستادن روي انگشتان پا، راه رفتن زياد و پوشيدن کفش‌هاي پاشنه‌بلند بپرهيزيد.


week-33.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در هفته 33 بارداري کمي بيشتر از 1810 گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود 43.7 سانتي‌متر مي‌شود. چروک‌ها و همچنين رنگ سرخ‌ پوست او کمتر شده است. درحالي‌که اکثر استخوان‌هاي جنين در هفته 33 در حال سخت شدن هستند، جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوان‌هاي جمجمه کاملا به يکديگر نچسبيده‌اند. اين امر به او کمک مي‌کند تا راحت‌تر از مجراي زايمان عبور کرده و به دنيا بيايد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

شما ممکن است در 33 هفتگي بارداري، درد و يا حتي کرختي در انگشت‌ها، مچ و دست‌هاي خود حس کنيد. بافت‌هاي مچ دست شما همانند بقيه بافت‌هاي بدنتان ممکن است متورم شوند. در اين صورت فشار در کانال مچ (که يک مجراي استخواني در مچ دست شماست) افزايش مي‌يابد. عصب‌هايي که از اين مجرا عبور مي‌کنند تحت‌فشار قرار مي‌گيرند که درنتيجه عوارضي همچون بي‌حسي، خارش، تير کشيدن، احساس سوزش، تير کشيدن و يا درد مبهم بروز مي‌کنند. استفاده از مچ‌بند را امتحان کنيد يا در هنگام خواب يک بالش زيردست‌هاي خود قرار داده و آن‌ها را بالاتر از سطح بدن نگاه‌داريد. اگر بايد در محل کار به‌طور دائم از دست‌هاي خود استفاده کنيد، مثلا تايپيست هستيد يا در خط مونتاژ يک کارخانه کار مي‌کنيد، هنگام استراحت دست‌هاي خود را در حالت کشيده قرار دهيد.

اگر به هنگام خواب در شب مشکل‌داريد يک بالش بين پاها و زير پشت خود قرار دهيد. اگر اين کار به شما کمک نکرد چند بالش زير سر خود قرار داده و سعي کنيد در حالت نيمه نشسته بخوابيد و حتي مي‌توانيد در حالتي که کاملا روي تخت نشسته و به بالش‌ها تکيه داده‌ايد بخوابيد. اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به‌هم‌ريخته است، از عصر به بعد مايعات کمتري مصرف کنيد. براي اکثر خانم‌ها روابط جنسي در دوران حاملگي تا قبل از پاره شدن کيسه آب و فرارسيدن زمان زايمان مشکلي ايجاد نمي‌کند. بااين‌حال توصيه مي‌شود که در هفته‌هاي آخر آميزش با استفاده از کاندوم باشد يا اصلا انجام نشود.

فعاليت‌هاي هفته سي و سوم بارداري

لباس‌ها و وسايل خواب کودک خود را بشوييد:

لباس‌هاي خوشگلي را که براي کودک خود خريده‌ايد يا در مهماني هديه گرفته‌ايد به ياد مي‌آوريد؟ شما بايد هر چيزي را که با پوست لطيف کودکتان تماس خواهد داشت بشوييد تا هرگونه ماده محرک که ممکن است در تاروپود آن موجود باشد از بين برود. ملايم‌ترين شوينده‌ها که براي اين کار مناسب هستند عبارت‌اند از پودرهاي صابون و شوينده‌هاي مخصوص کودکان، شوينده‌هايي که غير حساسيت‌زا هستند و شوينده‌هايي که روي آن‌ها نوشته‌شده است: مخصوص پوست‌هاي حساس.

رژيم غذايي

شير را به برنامه تغذيه در هفته 33 بارداري اضافه کنيد. در اين هفته شير بيشتري بنوشيد چون اگر به‌قدر کافي شير بنوشيد، به‌راحتي کلسيم موردنياز براي خود و جنينتان را به ميزان کافي دريافت مي‌کنيد، اما اگر شير کافي نمي‌خوريد، مي‌توانيد کلسيم را از راه‌هاي زير دريافت کنيد:

 • پنيرهاي کم‌چرب يا بدون چربي را به سالادها يا سبزيجات پخته‌شده اضافه کنيد.
 • از ماست‌هاي بدون چربي به‌عنوان ماده اصلي براي تهيه سس استفاده کنيد.
 • شير خشک بدون چربي را به غذاهايتان اضافه کنيد.
 • سبزيجات پر کلسيم مثل کلم بروکلي، برگ خردل، کلم پيچ و باميه بخوريد.
 • کاکائوي داغ را به‌جاي آب با شير سرد شده بخوريد.
 • غذاهايي که داراي سوياي غني‌شده با کلسيم است مثل شير سويا و پنير سويا بخوريد.

نگران نباشيد

اگر شش خانم باردار را که در يک‌زمان حامله شده‌اند و افزايش وزن يکساني داشته‌اند را کنار هم جمع کنيد، شاهد تفاوت‌هايي در بين آن‌ها خواهيد بود.

شکم يکي بالا، يکي پايين و ديگري فقط از جلو بارداري‌اش مشخص است. درحالي‌که ديگري وقتي از همه طرف بارداري‌اش را نشان مي‌دهد. شکم يکي کاملا بيرون زده درصورتي‌که شکم ديگري کاملا صاف است و به نظر مي‌رسد که اصلا باردار نيست. شکل بيروني شکم به خاطر اندازه و وضعيت قرار گرفتن جنين، قد و ساختار بدن و ناحيه‌اي که افزايش وزن داشته‌ايد کاملا متفاوت است.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و سوم بارداري

شما در 33 هفتگي بارداري، يعني در هفته اول ماه هشتم هستيد. اين ماه، ماه زيبايي است. تا اين زمان اعضاي اصلي جنين تکامل‌يافته و در اين ماه جنين زيباتر مي‌شود.

روزهاي شنبه بعد از نماز صبح سوره “قدر” را ده مرتبه بخوانيد و روزهاي يکشنبه هم بعد از نماز صبح دومرتبه سوره “والتين” را تلاوت کنيد.

حتما ماست شيرين و عسل را در برنامه غذايي خود قرار دهيد و در خوردن آن‌ها کوتاهي نکنيد. خوب است بدانيد که در طول دوران بارداري و مخصوصا براي تغذيه هفته سي و سوم، مصرف ادويه‌هاي تند مثل خردل، دارچين و نعناع زياد را متوقف کنيد چون اين ادويه‌ها سبب اگزما گرفتن نوزاد مي‌شود.

بايدهاي هفته سي‌و‌سوم بارداري

در پايان سه‌ماهه سوم، مغز جنين سه تا چهار برابر اولين هفته‌ سه‌ماهه سوم رشد کرده است. مغز جنين براي رشد و عملکرد جهشي‌اش در اين دوران نياز به مواد غذايي مازاد دارد. يکي از مواد غذايي بسيار مهم براي تغذيه مغز اسيد چرب امگا 3 است که غالبا در ماهي وجود دارد. اين ماده حياتي به رشد سلول‌هاي مغز و پوشش محافظ ميلين که به توليد مسيرهاي ارتباطي مغز سرعت مي‌بخشد، کمک مي‌کند. بنابراين فرصت خوبي است که با مصرف ماهي، روغن کانولا يا دانه‌هاي روغني به بالا بردن سطح اسيد چرب امگا3 در مغز جنين کمک کنيد.

نبايدهاي هفته 33 حاملگي

از فعاليت‌هايي که باعث تشديد تنگي نفس مي‌شوند پرهيز کنيد و پس از ورزش کردن استراحت کنيد. از قرار گرفتن در محيط‌هاي خيلي گرم خودداري کنيد و لباس‌هاي تنگ نپوشيد. قوز نکنيد، صاف بنشينيد و صاف راه برويد. در هنگام خواب با استفاده از بالش سر خود را کمي بالا بياوريد و به پهلوي چپ استراحت کنيد. معمولا در حالت خوابيده به پشت مشکل تنفسي تشديد مي‌شود.


week-32.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

احتمالا وزن جنين در هفته 32 حدود 1800 گرم و طول او هم حدود 43.2 سانتي‌متر است و بيشتر فضاي رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخن‌هاي انگشتان پاهاي او درآمده‌اند و ناخن‌هاي انگشتان دست‌هاي او هم رشد کرده‌اند. اگر خوب به ‌عکس جنين در هفته 32 بارداري نگاه کنيد، کشف خواهيد کرد نوزاد شما چقدر مو دارد! بعضي از جنين‌ها در اين مرحله موي واقعي هم درآورده‌اند درحالي‌که برخي ديگر تنها موهاي نرمي شبيه به کرک هلو دارند.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسماي خون و گلبول‌هاي قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بيشتر از زماني شده است که حامله نبوديد. اين تغيير براي آن است که نيازهاي شما و کودکتان تامين شود. همچنين اين خون اضافي خونريزي هنگام زايمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به ميزان نيم کيلوگرم در هفته در حال افزايش است که نيمي از اين افزايش وزن متعلق به جنين سي‌ودو هفته مي‌باشد. با نزديک شدن رحم به ديافراگم و فشار آوردن به آن و افزايش فشار بر روي شکم ممکن است بيشتر از قبل دچار سوزش معده شويد يا گاهي اوقات احساس تنگي نفس کنيد. براي رفع مشکل تنگي نفس غذاي خود را در حجم کمتر و دفعات بيشتر (به‌جاي سه بار در روز) ميل کنيد و هنگام خوابيدن پاي خود را بالاتر از بدن قرار دهيد. خوردن حجم کمتري از غذا به رفع سوزش معده نيز کمک مي‌کند. با رشد کودک شما به‌واسطه افزايش وزن در ناحيه شکم ، وضعيت ظاهري بدن و همچنين مرکز ثقل شما تغيير مي‌کند.

بعلاوه ماهيچه‌هاي شکمي شما در 32 هفتگي بارداري کشيده‌تر شده، هورمون‌ها موجب سست‌تر شدن رباط‌هاي ماهيچه‌ها مي‌شوند و حتي ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادي از عصب‌هاي شما نيز فشار وارد کند. اين موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و يا احساس درد در کفل و يا کشاله ران شما شوند. درصورتي‌که در پاهاي خود احساس کرختي (بي‌حسي) و يا خارش مي‌کنيد به پزشک يا ماماي خود اطلاع دهيد.

فعاليت‌هاي هفته سي و دوم بارداري

ليست اسامي کساني را که مي‌خواهند پس از زايمان به شما کمک کنند آماده کنيد:

ممکن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف ازجمله کارهاي خانه به شما کمک کنند. اما سر بعضي از خانم‌ها آن‌قدر پس از زايمان شلوغ مي‌شود که حتي نمي‌توانند براي انجام کارهاي خانه به ديگران امرونهي کنند!

اين نکته مهمي است که بايد به آن توجه کنيد؛ روزها و هفته‌هاي اول پس از ورود نوزاد واقعاً غافلگير خواهيد شد و افرادي هستند که واقعا دوست دارند به شما کمک کنند مشروط بر اينکه بدانند چه‌کاري را و در چه زماني بايد چگونه انجام دهند. پس از هم‌اکنون آماده شويد؛ فهرست زير مي‌تواند به شما کمک کند تا بتوانيد کارهاي مختلف را افراد مناسب واگذار کنيد:

 اگر کسي به شما گفت که مايل است در هفته‌هاي اول پس از زايمان به شما کمک کند نام و شماره تماس او را يادداشت کنيد.  اطمينان حاصل کنيد که امکانات و مواد شوينده به‌اندازه کافي در دسترس است.  يک برنامه مراقبت يا يک گردش براي بقيه فرزندان خود تدارک ببينيد.  از يکي از همسايگان يا دوستان خود بخواهيد که براي آب دادن به گلدان‌ها يا مراقبت از حيوان خانگي به شما کمک کند.  يک ليست کامل از خواروبارهاي موردنياز روزانه يا چندروزه را تهيه کنيد که بتوانيد آن را براي خريد به يکي از دوستانتان بدهيد. نحوه استفاده از دستگاه‌هاي مختلف (مثلا ماشين لباسشويي يا ظرف‌شويي) را بنويسيد. از يکي از همسايگان بخواهيد که زباله‌هاي شما را در وقت مقرر بيرون ببرد.

رژيم غذايي

مادراني که در دوران بارداري و به‌خصوص در سه‌ماهه آخر به‌اندازه کافي اضافه‌وزن نداشته‌اند، مي‌توانند از نان برنجي، ماکاروني، سيب‌زميني، پروتئين‌ها و مواد قندي طبيعي مثل خرما و عسل استفاده کنند. آنچه بسيار در اين دوران حائز اهميت است، رعايت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذايي است. پس همواره سعي کنيد از گروه نان و غلات، ميوه و سبزيجات، شير و لبنيات، گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات به ميزان کافي استفاده کنيد تا مواد غذايي موردنياز بدن شما و جنين در حال تکامل تامين شود. در دوران بارداري در صورت کاهش مصرف مواد غذايي، جنين بيش از شما آسيب مي‌بيند و وزن کم مي‌کند.

نگران نباشيد

تحقيقات نشان مي‌دهد مادران آرام که ترس کمتري از زايمان دارند، زايمان کوتاه‌تر و نوزادان سالم‌تري دارند.

آرامش مادران علاوه بر تاثيرات رواني، ازنظر جسمي نيز موثر است. معمولا خانم‌هايي که در حين زايمان دچار ترس مي‌شوند، ممکن است با فشردن دندان‌ها، چنگ زدن به نرده‌هاي حفاظت تخت و يا خم کردن انگشتان نسبت به درد واکنش نشان دهند. اين واکنش‌ها ازنظر جسمي به علت ترشح هورمون آدرنالين توسط بدن در شرايط ترس، مانع از تولد جنين مي‌شود. درواقع ترس شما از درد در حين وضع حمل مي‌تواند بدن شما را از انجام کارهاي لازمي که براي حرکت جنين به مجراي زايمان لازم است، بازدارد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و دوم بارداري

هرروز بر يک عدد ميوه “به” سوره ياسين بخوانيد و آن را ناشتا بخوريد. در خصوص فوايد ميوه به، پيامبر خدا فرموده‌اند : ” به بخوريد و آن را به هم هديه بدهيد زيرا به بينايي را جلا مي‌بخشد و بذر دوستي و مدت را در دل‌ها مي‌کارد و زنان باردارتان به بدهيد زيرا خوردن به سبب مي‌شود که فرزندانتان زيباروي شوند” .

در روايت ديگر آمده است ” اخلاق فرزندتان نيکو مي‌گردد.” امام صادق نيز فرموده‌اند : ” به زن باردار به بدهيد زيرا رنگ و بوي فرزند را زيبا مي‌کند.”

از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبيح شروع مي‌شود را تلاوت کنيد که عبارت‌اند از : حديد، حشر، صف، جمعه و تغابن.

بايدهاي هفته سي و دوم بارداري

اغلب مشکلات بند ناف هيچ‌گونه آسيب يا مشکل جدي را براي جنين در پي ندارند. بهترين راه براي زودتر متوجه شدن در مورد مشکلات بند ناف اين است که به حرکات جنين دقت داشته باشيد. اگر متوجه شده‌ايد که جنين حداقل 8 تا 10 حرکت در يک ساعت ندارد، ساعت بعد، تعداد حرکاتش را بشماريد زيرا ممکن است در ساعت اول جنين شما خواب بوده که هيچ حرکتي نداشته است. اگر متوجه شديد که جنين حرکتي ندارد يا حرکاتش کاهش پيداکرده است به پزشک اطلاع دهيد و از او سوال کنيد که آيا لازم است که براي انجام سونوگرافي مراجعه کنيد.

نبايدهاي هفته 32 حاملگي

همه خانم‌ها نمي‌توانند به نوزادان خود شير بدهند. اگر کمبود‌وزن‌ داريد، به مواد مخدر يا الکل اعتيادداريد و يا از داروهاي خاصي استفاده مي‌کنيد که وارد شيرتان مي‌شود، بايد با شير خشک نوزادتان را تغذيه کنيد. براي مثال داروهاي سرطان، فشارخون، يا برخي بيماري‌ها مثل ايدز يا عفونت پرولاکتين از شير وارد بدن نوزاد مي‌شود. اگر قبلا عمل سينه يا توده داشته‌ايد در مورد شيردهي با پزشکتان مشورت کنيد.


week-31.jpg
نوامبر 10, 2019

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

در اين هفته اندازه کودک شما به حدود 40 سانتي‌متر رسيده است. وزن جنين در هفته 31 بارداري کمي بيشتر از 1360 گرم است و به‌زودي شاهد يک افزايش وزن ناگهاني در کودکتان خواهيد بود. جنين در هفته سي و يکم همچنين مي‌تواند سرش را ازيک‌طرف به‌طرف ديگر بچرخاند. يک ‌لايه چربي هم در زيرپوست او در حال جمع شدن است تا او براي زندگي در خارج رحم آماده شود، درنتيجه بازوها، سر و بدن او در حال بزرگ‌تر شدن هستند.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

بارداري هفته 31، ممکن است در اين دوران شاهد ترشح آغوز يا پيش شير، از پستان‌هايتان باشيد. برخي از خانم‌هاي حامله چنين مسئله‌اي را مشاهده مي‌کنند و برخي هم آن را پيش از تولد نوزادشان تجربه نخواهند کرد. درهرحال اين مسئله طبيعي است و نشانه آن است که بدن شما وظيفه خود را به‌درستي انجام مي‌دهد. اگر ميزان اين ترشحات زياد است مي‌توانيد يک دستمال مخصوص دوران شيردهي در سوتين خود بگذاريد تا از کثيف شدن لباس‌هايتان جلوگيري کنيد. همچنين اگر تصميم داريد کودکتان را با شير خود تغذيه کنيد ممکن است بخواهيد از سوتين شيردهي استفاده کنيد. اگر سوتين فعلي شما ديگر برايتان راحت نيست مي‌توانيد از همين‌الان از سينه‌بند شيردهي استفاده کنيد.

آيا گاهي اوقات ماهيچه‌هاي رحم شما منقبض مي‌شوند؟

بعضي از خانم‌هاي حامله اين انقباضات ناگهاني را (که انقباض براکستون- هيکس ناميده مي‌شوند) در نيمه دوم حاملگي و ماه‌هاي آخر بارداري خود تجربه مي‌کنند. اين انقباضات که بين 30 تا 60 ثانيه طول مي‌کشند و نامنظم و بي‌قاعده هستند فعلا نبايد مرتب بروز کنند و همچنين نبايد دردناک باشند. هنگامي‌که چند هفته به زايمان شما باقي‌مانده باشد ممکن است اين انقباضات بيشتر بروز کنند و شايد کمي دردناک شوند. به اين انقباض‌ها اغلب “درد زايمان کاذب” مي‌گويند، زيرا گاهي اوقات ممکن است تشخيص درد زايمان اصلي از اين انقباضات ناگهاني بسيار سخت باشد. بااين‌حال تا پيش از هفته سي و هفتم هنوز کودک شما نارس است. پس اگر اين انقباضات به‌طور مرتب رخ مي‌دهند حتي اگر درد ندارند ممکن است نشانه‌اي از زايمان زودرس باشند. در صورت مشاهده تغيير يا افزايش ترشحات واژن که آبکي، لزج، صورتي يا خوني باشند، همچنين در صورت مشاهده درد در ناحيه شکم، گرفتگي عضلاني مشابه با دوران قاعدگي، بيشتر از 4 بار انقباض عضلاني در ساعت، افزايش فشار در ناحيه لگن يا کمردرد (خصوصا اگر قبلا چنين دردي نداشته‌ايد) بلافاصله با پزشک يا ماماي خود تماس بگيريد. اگر شما فرزند پسري به دنيا خواهيد آورد، بهتر است در مورد ختنه کردن يا نکردن او با يکديگر صحبت کنيد، در مورد زمان و روش انجام ختنه نظرات مختلفي مطرح مي‌شود، بهتر است کمي تحقيق کنيد يا از متخصص زنان و اطفال خود بپرسيد.

فعاليت‌هاي هفته سي و يکم بارداري

ساک بيمارستان خود را آماده کنيد: مي‌توانيد از بيمارستان بپرسيد که چه لوازمي در اختيار شما قرار خواهند داد و چه چيزهايي را بايد از داروخانه بيمارستان تهيه کنيد. بااين‌حال پيشنهاد مي‌کنيم علاوه بر لباس و مسواک برخي موارد ديگر که بهتر است آماده کنيد عبارت‌اند از:

 •  يک عکس، تصوير يا چيز ديگري که در هنگام زايمان به آن نگاه کنيد؛
 •  تعدادي بيسکويت براي اينکه انرژي خود را به دست آوريد و آدامس يا شيريني نعنايي براي زماني که دهانتان بوي نامناسبي دارد؛
 •  بالش، جوراب و دمپايي راحتي‌تان؛
 •  کتاب يا مجله؛ البته مجلات يا کتاب‌هاي سنگين و پرمحتوا به درد نمي‌خورند، زيرا شما نمي‌توانيد بر روي آن‌ها تمرکز کنيد؛
 •  لباس‌خواب و سوتين شيردهي؛
 •  يک لباس کودک مناسب براي هنگامي‌که مي‌خواهيد نوزادتان را به خانه ببريد؛
 •  يک دوربين عکس‌برداري يا فيلم‌برداري، باطري‌هاي نو و فيلم.

رژيم غذايي

مي‌توانيد براي تغذيه در هفته سي و يکم بارداري از غلات جوانه‌زده گندم، عدس، جو و … در تهيه انواع سالاد و سوپ استفاده کنيد و يا پودر آن را در ماست، ماست و خيار و … اضافه کنيد. غلات جوانه‌زده حاوي مواد معدني و انواع ويتامين‌ها به‌خصوص ويتامين‌ها به‌خصوص ويتامين‌هاي گروه B مي‌باشند که جهت حفظ سلامت جسمي و روحي شما و نوزاد آينده‌تان ضروري است. سعي کنيد هميشه همراه غذا سبزي فراوان و متنوع ميل کنيد. سبوس غلات نيز حاوي انواع ويتامين‌هاي گروه B و املاح مي‌باشند. سعي کنيد از نان‌هاي سبوس‌دار مثل سنگک به‌جاي نان سفيد استفاده کنيد.

 

نگران نباشيد

در هفته‌هاي 32 و 31 بارداري از تغييرات به وجود آمده در آلت تناسلي خود متعجب نشويد.

در اين مرحله آلت تناسلي شما بزرگ‌تر از قبل بارداري‌تان به نظر مي‌رسد و اين به خاطر افزايش هورمون‌ها و جريان خون مي‌باشد که هردوي اين عوامل باعث برجسته شدن رگ‌ها و تيره‌تر شدن رنگ لبه‌هاي اندام تناسلي و متورم شدن آن مي‌شود. بايد بدانيد که تمامي اين تغييرات کاملا طبيعي هستند و بعد از زايمان رنگ و اندازه‌ اندام به حالت اوليه خود بازمي‌گردد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و يکم بارداري

در نمازهاي يوميه سوره “قدر” و “اخلاص” را بخوانيد.

از خوردن خربزه بعد از هر غذا کوتاهي نکنيد زيرا نقل است که خوردن خربزه توسط زن باردار سبب مي‌شود که فرزند خوش‌رو و خوش‌خلق شود. البته از خوردن خربزه بعد و قبل از آب خوردن پرهيز کنيد. توصيه‌شده است که در موقع تکان بچه دست را روي شکم بگذاريد و صلوات و سوره “توحيد” را تلاوت کنيد.از معاصي، خص وصا دروغ و غيبت دوري‌کنيد و حتما نماز را اول وقت بخوانيد. از امام صادق نقل‌شده است که خوردن کدو سبب افزايش حافظه مادر و کودک مي‌گردد.

بايدهاي هفته سي و يکم بارداري

اگر تمام‌روز پشت ميز مي‌نشينيد، حفظ حالت مناسب در نشستن مانع از درد کمر و شانه‌ها مي‌شود. وقتي مي‌نشينيد، کمرتان را به‌صورت طبيعي صاف و کم قوس نگه‌داريد. براي نشستن از صندلي‌هايي استفاده کنيد که قسمت پايين‌تنه شما را بگيرد و در غير اين صورت از يک بالش کوچک يا حوله تاشده استفاده کنيد. اگر کف پايتان به زمين نمي‌رسد، از زير پايي استفاده کنيد که شيب آن به سمت پاشنه است. اگر با کامپيوتر کار مي‌کنيد، زاويه آرنجتان بايد 90 درجه و مچ‌هايتان به‌صورت صاف روي صفحه باشد. مانيتور کامپيوتر هم بايد در فاصله 45 تا 55 سانتي‌متري از صورت شما باشد. اگر شکمتان به ميز مي‌چسبد جلوي کارتان را مي‌گيرد، صندلي‌تان را کمي پايين بياوريد و اگر بازهم از ميز خيلي دور هستيد، هر 20 دقيقه يک‌بار به خودتان استراحت بدهيد، از جايتان بلند شويد، کمي راه برويد و نرمش‌هاي کششي انجام دهيد.

نبايدهاي هفته 31 حاملگي

جفت معمولا در بالاي ديواره رحم قرار دارد و تا هنگام زايمان از ديواره جدا نمي‌شود. جفت به نوزاد اين امکان را مي‌دهد که اکسيژن موردنياز خود را تا زماني که خودش بتواند نفس بکشد از خون دريافت کند. بنابراين اگر جفت قبل از زايمان از ديواره رحم جدا شود، اين وضعيت “سقط جفت” ناميده مي‌شود که شما و جنين را در موقعيت خطر قرار مي‌دهد. مصرف کافئين، فشارخون بالا، تشنج حاملگي و التهاب شکمي و سابقه سقط جفت همگي عواملي هستند که شما را در معرض خطر سقط جفت قرار مي‌دهد. اگر علائمي مانند خونريزي، درد شديد شکم با کمردرد، حساسيت در رحم و انقباضات قوي در هر دقيقه مشاهده کرديد، پزشک يا ماماي خود را مطلع کنيد.


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.