هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

week-8.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

اندازه جنين در هفته هشتم بارداري حدود 1.6 سانتي‌متر (در حدود اندازه يک لوبيا قرمز) است. او مرتبا حرکت مي‌کند و تغيير مکان مي‌دهد.
هرچند شما تا چند هفته ديگر هم نمي‌توانيد حرکت‌هاي او را در داخل رحم خود حس کنيد اما اگر مي‌توانستيد تصاوير جنين در هفته هشتم بارداري را ببينديد، متوجه مي‌شديد دنبالچه جنيني او در حال ناپديد شدن است و پلک‌هاي او تقريبا به‌طور کامل چشم‌هايش را مي‌پوشانند.

هرچند هنوز هم پرده نازکي بين انگشت‌هاي پا و دست او وجود دارد، اما اين انگشت‌ها در حال بزرگ شدن هستند.

بازوهاي او بزرگ‌تر شده‌اند و دسته‌اي او از مچ خم‌شده و به‌طرف قلبش قرارگرفته‌اند. مفصل زانوهاي او شکل‌گرفته‌اند و احتمالا پاهاي او به‌اندازه‌اي بزرگ‌شده‌اند که بتوانند در جلوي بدن او به يکديگر برخورد کنند.

هفته هشتم
هفته هشتم

با صاف شدن بدن، سر او صاف‌تر و عمودي‌تر مي‌ايستد. مجاري تنفسي از حلق تا بخش‌هاي ريه در حال رشد او کشيده شده‌اند. هرکدام از سلول‌هاي عصبي مغز او هم شاخه‌هايي ايجاد مي‌کنند تا با يکديگر ارتباط برقرار کرده و اعصاب ابتدايي را ايجاد کنند.

هرچند ممکن است شما دائما درباره جنسيت کودک خود فکر کنيد، اما اندام‌هاي تناسلي او آن‌قدر رشد نکرده‌اند که جنسيت او را نشان دهند. شايد دلتان بخواهد 9 روش عجيب براي تشخيص جنسيت جنينتان را امتحان کنيد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

وزن شما در هفتمين هفته بارداري احتمالا چندان افزايش پيدا نکرده است، اما مسلما برخي اندام‌هاي شما (مثل سينه‌ها) در حال رشد هستند. شما به‌زودي به سوتين‌هاي بزرگ‌تري نياز خواهيد داشت.

همچنين ممکن است اندازه دور کمر شما نيز افزايش يابد، که در اين صورت مجبور خواهيد شد شلوار جين دوست‌داشتني خود را کنار بگذاريد. تغيير ديگري که چندان واضح نيست، افزايش حجم خون شماست؛ در اواخر دوران حاملگي، حجم خون شما 40 تا 50 درصد بيشتر از حالت عادي خواهد بود تا نيازهاي کودکتان را برآورده کند.

با افزايش حجم خون، نياز بدن شما به آهن نيز افزايش پيدا مي‌کند. ويتامين‌هاي روزانه را به‌طور مرتب مصرف کنيد تا مطمئن شويد که آهن اضافي موردنياز را مصرف کرده و دچار کم‌خوني نخواهيد شد.

تغييرات هورموني ممکن است موجب شوند که شما احساس خستگي يا تنبلي کنيد. همچنين، نداشتن خواب خوب در شب هم يک مشکل معمول در اين مرحله هست، مخصوصا اگر در شب احساس ناراحتي کنيد يا مجبور باشيد مرتبا به توالت برويد.
تهوع و استفراغ متناوب نيز انرژي شما را کاهش مي‌دهد. سعي کنيد بين 9 تا 10 ساعت در شب بخوابيد يا اينکه در طول روز کمي استراحت کنيد.

فعاليت‌هاي هفته هشتم بارداري

حاملگي موجب مي‌شود اندام شما به‌سرعت تغيير کند، و در طي هفته‌هاي آتي، سينه و شکم شما بزرگ‌تر خواهند شد. درگذشته، هنگام غذا خوردن، خرده‌هاي غذا روي دستمال غذا روي دامن شما مي‌ريخت، اما از اين به بعد، خرده‌هاي غذا از سينه شما پايين‌تر نخواهند رفت!

همچنين با بزرگ‌تر شدن کودک، خم شدن روي بشقاب براي شما سخت‌تر خواهد شد. پس مايع لکه‌بر لباس بخريد تا براي اتفاقات آتي آماده‌باشيد!

رژيم غذايي هفته 8

آهن يکي از مواد معدني است که براي ساخت گلبول‌هاي قرمز خون ضروري است و وقتي باردار مي‌شويد بدنتان به آهن دو برابري نياز دارد. بدون آهن کافي شما دچار کم‌خوني و فقر آهن مي‌شويد. نوزاداني که از مادراني با کم خوني بسيار شديد متولد مي‌شوند، بيشتر در معرض خطر وزن کم و تولد زودرس قرار دارند.

براي جذب و دريافت آهن در وعده‌هاي غذايي خود، غذاهاي حاوي آهن مانند : گوشت قرمز لخم، ماهي، مرغ، خشکبار، اسفناج، لوبيا و غلات غني‌شده با آهن بخوريد. ازآنجاکه ويتامين‌ها جذب آهن را بيشتر مي‌کنند، غذاهاي حاوي ويتامين C مثل آب‌پرتقال يا توت‌فرنگي در کنار غذاهاي غير آهن مصرف کنيد.

نگران نباشيد
بارداري در هفته هشتم، وارد مرحله جدي خود خواهد شد. از هفته هشتم بارداري به بعد، روياها و خواب‌هاي دوران بارداري غالبا شبيه فيلم‌هاي ترسناک هستند. تصاوير عجيب مثل صحبت کردن با حيوانات يا تصادف ماشين کاملا در اين دوران عادي هستند.

ترکيب هورمون‌ها و اختلالات خواب در دوران بارداري باعث مي‌شوند که خواب‌هاي طولاني و سبک‌تري نسبت به قبل داشته باشيد. حتي ممکن است در مورد تولد يک نوزاد معلول يا بدون دست‌وپا خواب ببينيد. اين خواب‌ها از احساسات و افکار شما در طي بارداري نشات مي‌گيرد و اينکه بايد به‌زودي مراقب يک مخلوق کوچک و شکننده باشيد.

توصيه‌هاي مذهبي هشتمين هفته بارداري

مراقبت مادر از هشتمين هفته بارداري به بعد بسيار ضروري است. اگر دچار ضربه شويد و يا از داروهاي شيميايي زيادي استفاده کنيد، احتمال آسيب‌ديدگي در دستگاه عصبي جنين بسيار بالا خواهد بود.

هم‌چنين در صورت ابتلا به سرخجه ممکن است جنين عقب‌ماندگي ذهني پيدا کنيد. توصيه مي‌شود زيارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام و دعاي علقمه به مدت 40 روز بخوانيد.

بايدهاي هفته هشتم حاملگي

اگر همواره بيرون از خانه کار مي‌کنيد، از همان ابتداي بارداري در مورد شرايط بهداشتي يا هرگونه عوامل مربوط به کار که بر روي شما تاثير دارد و ادامه‌ کارتان با پزشکتان مشورت کنيد.

از هفته 8 ام بارداري ادامه‌ کار شما به عواملي مثل سلامت خودتان و جنين، سن بارداري‌تان، تعداد بارداري‌هاي پيش‌ازاين و هرگونه مشکلي که قبلا در دوران بارداري داشته‌ايد، بستگي دارد. از کار بيش از 8 ساعت در روز و 5 روز در هفته اجتناب کنيد و از تمامي ساعت استراحت و نهار استفاده نماييد.

نبايدهاي هفته هشتم بارداري

از هفته 8 بارداري به بعد، لازم است مادراني که قبلا سابقه سقط‌جنين داشته‌اند و يا در دوران بارداري مبتلابه لک بيني و خونريزي مختصر هستند، احتياط کرده و از مقاربت جنسي تا مدت چندين ماه صرف‌نظر کنند تا خطري متوجه جنين آن‌ها نشود.

در غيرازاين موارد روابط زناشويي تا قبل از 7 ماهگي مانعي ندارد ولي بهتر است که عمل مقاربت با ملايمت و درنهايت اعتدال صورت گيرد. درباره آميزش جنسي در دوران بارداري بيشتر بخوانيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.