هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-40.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 تخمين اندازه متوسط کودک شما خيلي سخت است اما يک نوزاد به طور متوسط حدود 3175 گرم وزن و حدود 60 سانتي متر طول دارد. هر روز که مي گذرد کودک شما کمي بزرگتر مي شود، ناخنها و موهاي او هم به رشد خود ادامه مي دهند. هنوز هم استخوانهاي جمجمه او قدري از هم جدا هستند و اين بدان خاطر است که جمجمه بتواند کمي فشرده تر شده و به راحتي از مجراي زايمان عبور کند. تا حدود يک سال پس از تولد هم برخي نقاط نرم که ملاج يا فونتانل ناميده مي شوند در جمجمه او وجود خواهند داشت.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

علي رغم همه پيشرفتهاي پزشکي هنوز هيچ راهي وجود ندارد که بتوان زمان دقيق زايمان را تخمين زد. زايمان ممکن است زودتر از زمان مقرر رخ بدهد، خصوصا اگر در تشخيص زمان بسته شدن نطفه اشتباه کرده باشيد. اين اتفاق بيشتر زماني مي افتد که تعيين زمان زايمان تنها بر اساس اولين روز از آخرين دوره قاعدگي صورت پذيرد و شما هم در نيمه اول دوره حاملگي خود سونوگرافي نداده باشيد. با اين حال حتي اگر زمان زايمان به دقت تعيين شده باشد دوران حاملگي برخي خانمها کمي طولاني تر مي شود و متخصصين هم هيچ توضيحي براي اين مطلب ندارند. البته هنوز براي زايمان شما دير نشده است و اگر يکي دو هفته ديگر بگذرد به زايمان شما ديرشده مي گويند. اما براي اطمينان از وضعيت کودک پزشک از شما خواهد خواست که در اين هفته يا حداکثر در ابتداي هفته چهل و يکم يک آزمايش براي مشاهده کودک خود بدهيد. در صورتي که قبلا با برخي از عوارض حاملگي دست و پنجه نرم کرده باشيد، انجام اين آزمايش را از چند هفته زودتر آغاز کرده ايد.

يک تست دقيق زيستي- فيزيکي که به اختصار BPP ناميده مي شود شامل بررسي دقيق وضعيت کودک شما از طريق سونوگرافي و مشاهده حرکات کلي بدن تنفس تون عضلات (ميزان کشيدگي طبيعي عضلات که با بررسي باز و بسته کردن دست يا کشيدن و رها کردن عضله ها تعيين مي شود) و حجم مايع آمنيوتيک اطراف او (که نشان دهنده وضعيت جفت است) مي باشد. اين تست ممکن است شامل بيست دقيقه بررسي دقيق ضربان قلب نيز باشد. البته ممکن است از تست BPP جايگزين هم استفاده شود که شامل بررسي ضربان قلب کودک بوسيله دستگاه مخصوص و سپس بررسي حجم مايع آمنيوتيک بوسيله سونوگرافي مي باشد. اين تستها معمولا هر هفته دوبار انجام خواهند شد.

اگر آزمايشات جنين اطمينان بخش نباشند، مثلا حجم مايع آمنيوتيک خيلي کم باشد، به گونه اي براي شما برنامه ريزي خواهد شد که هرچه سريعتر اينداکشن زايمان انجام شود. پزشک شما دهانه رحم را هم بررسي خواهد کرد تا از آماده شدن آن براي زايمان مطمئن شود. در معاينه داخلي افاسمان و ديلاتاسيون دهانه رحم سنجيده مي شود، به اين معنا که مقدار نرم و نازک شدن دهانه رحم و گشاد شدن آن تا حد زيادي مي تواند زمان و نحوه شروع زايمان را نشان دهد. اگر درد زايمان به طور طبيعي رخ ندهد در بين هفته هاي 41 و 42 اينداکشن يا القاي زايمان انجام خواهد شد.

فعاليت هاي هفته

استراحت کنيد: چند فيلم سينمايي نگاه کنيد يک رمان بخوانيد مجلات يا فيلم هاي محبوبتان را ببينيد، بخوابيد يا هر وقت که مي توانيد يک چرت بزنيد. چاي را هم فراموش نکنيد. در صورتي که هنوز سر کار مي رويد بپرسيد که آيا مي توانيد از الآن مرخصي بگيريد و يا کارهايتان را در خانه انجام دهيد. شما در اواخر دوران حاملگي قرار داريد و مستحق مرخصي هستيد. اگر از حالا تا زمان زايمان دائما در حال فعاليت باشيد هنگامي که نوزادتان مي خواهد به دنيا بيايد هيچ انرژي براي شما باقي نمانده است.

 رژيم غذايي

 عجله نکنيد که بلافاصله پس از زايمان به رژيم و ورزش روي آوريد، به خودتان مهلت دهيد تا پزشکتان زمان مناسب براي آغاز ورزش و رژيم را به شما متذکر شود. در صورتي که از سينه خودتان به نوزادتان شير مي دهيد حداقل تا دو هفته پس از زايمان کاهش وزن را فراموش کنيد تا زماني که از تامين شير مورد نياز نوزادتان اطمينان کافي حاصل کنيد. زماني که در حال شيردهي هستيد، بدنتان روزانه به 500 کالري انرژي نياز دارد يعني خيلي بيشتر از قبل بارداري، بنابراين سعي کنيد به اندازه کافي از مواد غذايي سالم استفاده کنيد.

 نگران نباشيد

براي اطمينان از سلامت جنين، صداي قلبش کنترل مي شود و اگر هوا به او نرسد، به کمک صداي قلب مي توان آن را تشخيص داد. معمولا تعداد ضربان قلب جنين در حدود 120 تا 160 ضربه در دقيقه است. صداي قلب جنين معمولا هر نيم ساعت يک بار کنترل مي شود. امکان دارد صداي قلب جنين کمتر و يا بيشتر از حالت طبيعي شود که علت آن کاهش خون رساني از طريق جفت به جنين است. در اين شرايط ماما يا پزشک علت را جستجو مي کند و تا بهبود صداي قلب جنين به شما توصيه مي کند به پهلوي چپ بخوابيد و با ماسک اکسيژن نفس بکشيد.

 توصيه هاي مذهبي

 با توجه به مطالعات انجام شده، شنيدن صوت قرآن در هنگام دردهاي زايمان، موجب کاهش اين دردها مي شود. در اين رابطه مي توانيد از آيه 22 تا 26 سوره مريم استفاده کنيد که بر اساس روايات اسلامي و هم چنين تحقيقات اخير صورت گرفته، مي تواند تاثير مثبتي در کاهش دردهاي زايمان داشته باشد.

 بايدها

 چنانچه قادر هستيد، پياده روي خود را تا قبل از موعد زايمان ادامه دهيد زيرا موجب تقويت عضلاتتان خواهد شد و باعث تنظيم قند خون، تقويت قلب و ريه ها، تقويت روحيه و حس خوب ورزيدگي و نيرومندي در جسم و روح شما خواهد شد. مسيرهايي را براي پياده روي انتخاب کنيد که مکان هايي براي توقف و استراحت و دستشويي رفتن داشته باشد. اگر زود به زود خسته مي شويد، چندين مسير کوتاه را به جاي يک مسير بلند انتخاب کنيد تا کمتر خسته شويد.

نبايدها

 در خصوص عواملي که زايمان را دشوار مي کنند مي توان به خوردن غذاهاي شور و نشستن در جاهاي خيلي سرد در زمان بارداري اشاره کرد. هم چنين پرخوري در دوران بارداري باعث بزرگ شدن جنين شده و زايمان را سخت ميکند. بهتر است از خوردن پسته، گوشت و تخم مرغ در روزهاي آخر بارداري خودداري کنيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.