هفته سی و نهم

هفته سی و نهم

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-39.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 کودک شما آماده است تا به دنيا قدم بگذارد! او به ساختن يک لايه چربي جهت کنترل دماي بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اکنون حدود 60 سانتي متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمي سنگين تر از دخترها هستند). اندامهاي بدن کودک شما کاملا رشد کرده و در محل نهايي خود قرار گرفته اند و با شکل گرفتن يک لايه جديد از پوست زير لايه خارجي فعلي به تدريج پوست جديد جايگزين پوست قديمي مي شود.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

پزشک يا ماما در هر نوبت مراقبت هاي بارداري، با معاينه دقيق شکم شما وضعيت رشد و حالت قرار گرفتن جنين را بررسي مي کند. وي ممکن است معاينه داخلي هم انجام دهد تا مشخص شود که آيا افاسمان (نازک شدن بافت دهانه رحم) يا ديلاتاسيون (باز شدن دهانه رحم) رخ داده است يا خير. اگر با گذشت هفته هاي متوالي کودک شما سرسختانه در جاي خودش نشسته است وحشت زده نشويد! تنها 5% کودکان در سر موعد مقرر به دنيا مي آيند. مطمئن باشيد که نوزادتان نمي تواند شما را تا ابد منتظر بگذارد! اگر کودک شما تا زمان مقرر متولد نشود پزشک يا ماما از شما خواهد خواست تا پس از پايان هفته چهلم يک سونوگرافي انجام دهيد تا از بي خطر بودن ادامه حاملگي اطمينان حاصل کند. اگر يک يا دوهفته از زمان مقرر (پايان چهل هفته) بگذرد و درد زايمان به طور طبيعي رخ ندهد اکثر پزشکان از اينداکشن (القاي درد زايمان به بدن با استفاده از سرم ) استفاده مي کنند.

ممکن است شنيده باشيد که کيسه آب خانم حامله بدون بروز درد زايمان در يک محل شلوغ پاره مي شود! اگر اين اتفاق براي شما هم رخ بدهد نگران نشويد؛ پوسته کيسه آب در 15% موارد پيش از بروز درد زايمان پاره مي شود. در چنين حالتي معمولا يک جريان تند آب ديده نمي شود بلکه يک ريزش آرام و يا مقداري ترشح آبکي مشاهده مي شود. در هر حال اگر کيسه آب شما پاره شد (يا حتي شک کرديد که ممکن است ترشحاتي ديده باشيد) به سرعت به پزشک يا ماماي خود اطلاع دهيد اما خونسردي خود را حفظ کنيد زيرا ممکن است تا بروز درد زايمان چند ساعت باقي مانده باشد. بهتر است در اين مورد قبلا با ماما يا پزشک خود مشورت کنيد، ممکن است به شما گفته شود تا منظم شدن انقباضات و کم شدن فواصل آنها در خانه صبر کنيد يا به بيمارستان برويد تا آنتي بيوتيک به شما تزريق شود. در صورتي که بعد از پاره شدن کيسه آب انقباضات زايماني شروع نشود ممکن است از القاي زايمان استفاده شود. همچنين اگر مشاهده کرديد که فعاليت جنين کند يا کم شده است حتي اگر ترشح مايع نداشتيد به سرعت به پزشک خود اطلاع دهيد.

نشانه هاي ديگري هم هستند که بيانگر نزديک بودن حاملگي بوده و از پاره شدن کيسه آب معمول تر مي باشند. شما ممکن است مقداري مخاط متراکم و ضخيم صورتي رنگ يا خوني را در لباس زير خود يا هنگام رفتن به توالت مشاهده کنيد، به اين وضعيت “نمايش خوني” گفته مي شود و علامت قريب الوقوع بودن شروع زايمان است و معمولا درد زايمان يک يا دو روز بعد از مشاهده نمايش خوني رخ مي دهد (در صورت مشاهده لکه خوني واضح يا خونريزي از واژن در هر حالت به سرعت با پزشک خود تماس بگيريد). نشانه ديگر زايمان مي تواند انقباضات متناوبي باشد که فاصله بروز آنها دائما کمتر مي شود. در صورتي که قبلا انقباضهاي براکستون- هيکس را تجربه کرده باشيد اکنون خواهيد فهميد که آن انقباضها تنها يک تمرين ساده بوده اند! پزشک يا ماما به شما خواهد گفت که چه زماني با او تماس بگيريد اما هنگامي که انقباضاتي شروع شدند که هر کدام بيشتر از يک دقيقه طول بکشند، هر 5 دقيقه يکبار رخ بدهند و حداقل يک ساعت به طور مداوم بروز کنند، احتمالا وقت آن رسيده است که آماده رفتن به بيمارستان شويد. فاصله زماني بين هر انقباض تا انقباض بعدي را اندازه بگيريد. اگر شک داريد که درد زايمان فرا رسيده است يا نه، با پزشک خود تماس بگيريد.

ممکن است پزشک از شما خواسته باشد تا حرکات کودک را بشماريد. حتي اگر او از شما نخواسته است که تعداد حرکات جنين را بشماريد، در صورت مشاهده افزايش شديد يا کاهش در فعاليت جنين به سرعت با پزشک خود تماس بگيريد. کودک شما بايد تا زمان به دنيا آمدن فعال باشد و کاهش فعاليت او مي تواند نشانه بروز يک مشکل باشد؛ شايد لازم باشد زايمان به سرعت انجام شود.

فعاليت هاي هفته

يک سوتين شيردهي بخريد: يک سوتين شيردهي بخريد و با خود به بيمارستان ببريد. شما بلافاصله پس از زايمان به آن نياز خواهيد داشت و مسلما دوست نداريد که پدربزرگ را دنبال اين کار بفرستيد! پستانهاي شما بزرگتر از قبل شده اند و احتمالا اندازه آنها در دوران شيردهي کمي بزرگتر خواهد شد. اگر دستمال يا پد مخصوص دوران شيردهي را درون سوتين خود قرار دهيد به شما کمک خواهد کرد تا از ترشح شير و کثيف شدن لباسهايتان جلوگيري کند.

 رژيم غذايي

 قبل از رفتن به بيمارستان سعي کنيد با خوردن تنقلات سبک مثل ميوه، نان تست، بيسکويت يا سوپ، انرژي کسب کنيد. زماني که به بيمارستان مي رويد، خوردن غذا ممنوع خواهد بود. در آن حالت به دليل تهوع خودتان هم ميلي به خوردن نخواهيد داشت، حتي ممکن است بالا بياوريد و اين خود دليلي محکم براي دوري از ميان وعده ها در بيمارستان است. زمان شروع درد، نوشيدن مايعات مفيد خواهد بود.

 نگران نباشيد

شما خصوصا در هفته هاي آخر بارداري خلق و خوي متغيري خواهيد داشت و حالات روحي تان به راحتي تغيير مي کند. اکثر خانم ها در اين زمان بي صبرانه منتظر خاتمه بارداري و زايمان هستند. خيال پردازي هاي زياد در رابطه با بچه و اضطراب در رابطه با نزديک شدن موعد زايمان کاملا طبيعي است. همچنين امکان ديدن خواب هاي پريشان در رابطه با زايمان و نوزاد نيز وجود دارد که طبيعي بوده و دليل بر اتفاق خاصي نيست.

 توصيه هاي مذهبي

 براي کاهش درد زايمان پيامبر اسلام فرموده اند : “اگر سوره انشقاق را نوشته و همراه زني که زايمان براي او سخت است بگردانند و يا اين سوره را آن زن بخواند، فرزندش به آساني و به سرعت به دنيا مي آيد.” از ديگر توصيه ها نشستن در آب مطبوخ  جوشانده برگ و دانه تخم شنبليله است که سبب آساني زايمان خواهد شد. رازيانه هم در روزهاي آخر بارداري براي زايمان آسان مفيد است و سبب زياد شدن شير مادر مي شود.

 بايدها

 هر چه قدر که احساس ورم در بدنتان مي کنيد يا هر قدر که زياد به دستشويي مي رويد تا مثانه خود را تخليه کنيد، باز هم به نوشيدن آب ادامه دهيد. آب زياد نوشيدن در پايان بارداري امري ضروري است. وجود آب فراوان در بدن شما به هنگام زايمان، انرژي و آرامش شما را در تحمل درد افزايش مي دهد و بر عکس اين امر زماني اتفاق مي افتد که بدن شما از آب محروم باشد. اگر به ميزان کافي آب دريافت کرده باشيد، شايد به سرم وريدي نياز کمتري داشته باشيد. از نوشيدني هايي مانند آب، شير، قهوه بدون کافئين، آبميوه، تکه هاي يخ يا ميوه هاي يخ زده، يخ در بهشت، ميوه هاي پر آب مانند هندوانه، انگور و هر چيزي که به ميزان 8 ليوان آب و مايعات وارد بدن شما مي کند، استفاده کنيد.

نبايدها

 در گذشته پزشکان تنقيه کردن را به منظور تخليه روده هاي خانم هاي در حال زايمان پيش از ورود بچه به درون مجراي تولد مفيد ميدانستند و انجام مي دادند. آن ها معتقد بودند با اين کار بچه در محيطي تميزتر متولد خواهد شد و مادران نيز اعتراضي نداشتند، زيرا تولد نوزاد با دفع مدفوع همراه است، اما اين اتفاق پيش از شروع درد رخ خواهد داد و حين تولد روده ها تخليه شده خواهند بود. در نتيجه باعث تولد بچه در محيط تميزتر با سهولت بيشتر را تضمين نمي کند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.