هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-38.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 کودک شما حسابي چاق شده است! او بين 2720 تا 3400 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمي سنگين تر از دخترها هستند) و طول بدن او نيز بين 48.2 تا 50.8 سانتي متر است. او مي تواند خيلي محکم چنگ بيندازد که اين را هم به زودي مي توانيد با انگشت خود امتحان کنيد! اندامهاي او کاملا رشد کرده و در مکان نهايي خود قرار دارند. ولي ريه ها و مغز او هرچند به اندازه اي رشد کرده اند که بتوانند فعاليت کنند اما تا زمان تولد و مدتي پس از آن نيز به رشد خود ادامه مي دهند.

فکر مي کنيد چشمهاي کودک شما چه رنگي هستند؟ ممکن است نتوانيد به درستي پاسخ دهيد. اگر چشمان او قهوه اي باشند احتمالا به همين رنگ باقي خواهند ماند. اگر رنگ چشمانش خاکستري تيره يا آبي پررنگ باشد ممکن است به همين رنگ باقي بمانند و ممکن است تا 9 ماهه شدن نوزاد سبز فندقي يا قهوه اي شوند. اين امر بدان خاطر است که امکان دارد عنبيه کودک (بخش رنگي چشم او) در ماههاي اول پس از تولد رنگدانه بيشتري ذخيره کند. به همين دليل امکان ندارد که رنگ چشمهاي او روشن تر يا آبي تر شوند. عنبيه هاي سبز فندقي و قهوه اي بيشتر از عنبيه هاي آبي يا خاکستري رنگدانه دارند.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

ممکن است خواب در طول شب براي شما خيلي سخت تر شده باشد و يک خواب راحت نداشته باشيد. سعي کنيد در طول روز بخوابيد زيرا اين کار ممکن است تنها چاره شما براي مدت باقي مانده باشد. به حرکات کودک خود نيز دقيقا توجه کنيد. با اينکه فضاي اطراف او خيلي تنگ شده است اما بايد هنوز هم فعال باشد. تورم پاها در اين هفته هاي نهايي طبيعي است؛ اما در صورت مشاهده تورم در دستها يا صورت، افزايش وزن ناگهاني، سردردهاي مداوم يا شديد، تاري ديد، ديدن لکه ها يا جرقه هاي نوراني و يا درد در ناحيه بالاي شکم فورا با پزشک يا ماماي خود تماس بگيريد؛ زيرا اين حالتها ممکن است نشانه يک وضعيت حاد به نام پره اکلامپسي باشند.

همسر خود را تشويق کنيد تا آرامش داشته باشد و کارهايي را که دوست دارد، انجام دهد؛ زيرا بعد از تولد نوزاد وقتي براي تفريح نخواهد داشت.

فعاليت هاي هفته

 مطالب مربوط به نحوه مراقبت از نوزاد را بخوانيد: اکنون زمان مناسبي است که کم کم خواندن مطالب مربوط به حاملگي را تمام کنيد و مطالب مربوط به مراقبت از نوزاد را مرور کنيد. بعد از تولد نوزادتان فرصت زيادي براي مطالعه نخواهيد داشت، پس حداقل در مورد هفته هاي اول تولد نوزاد مطالب لازم را فرا بگيريد.

 رژيم غذايي

 بهترين روش براي افزايش ميزان جذب کالري در زمان شيردهي استفاده از مواد غذايي مغذي مانند شير بدون چربي، ماست، گوشت قرمز، گوشت سفيد و ماهي، تخم مرغ و حبوبات است. 200 کيلوکالري اضافي در يک ساندويچ کباب ترکي با نان گندم، يک کاسه برشتوک يا غلات با شير، تخم مرغ به همراه تکه هاي نان گندم و جوجه کباب وجود دارد. حبوبات، ميوه ها و سبزيجات نيز نقش عمده اي در تامين کالري مورد نياز شما و نوزاد خواهند داشت. اگر رژيم غذايي شما به حد کافي غني نيست، به پزشک مراجعه کنيد تا ويتامين ها و مواد معدني از جمله ويتامين A،E،C، اسيدفوليک، ويتامين B1 و B12 ، کلسيم، مس، قلع، منگنز، يد، بيوتين، سلنيوم و ساير مواد معدني و مکمل هاي غذايي را برايتان تجويز کند.

 نگران نباشيد

اگر بچه در شکمتان سکسکه مي کند، دليل اين سکسکه ها اين است که بچه به منظور تمرين تنفس، مقداري از مايع جنيني را مي بلعد. بنابراين در اين زمان شش هاي وي به اندازه کافي رشد کرده و کامل شده اند. اين سکسکه ها ممکن است آن قدر قوي باشد که همسرتان هم متوجه تکان خوردن شکم شما شود.

 توصيه هاي مذهبي

در نماز ظهر يا عصر سوره “وااعصر” و “الذيارات” بخوانيد. هر روز پياده روي کنيد و به عکس و آينه کمتر نگاه کنيد. از امام صادق نقل شده است که  نوشتن سوره مبارکه “آل عمران” توسط شما و همراه داشتن آن در هنگام وضع حمل باعث آساني زايمان خواهد شد. خوردن کوبيده پوست فلوس با زعفران و شکر و گلاب را نيز براي رفع سختي زايمان و اخراج جفت جنين مفيد دانسته اند. خوردن هلو هم درد زايمان را کم مي کند.

 بايدها

 اگر دچار اضطراب و نگراني هستيد، بايد بدانيد که اين مسئله بر روند زايمان شما تاثير گذار خواهد بود. سعي کنيد آرام باشيد و در تمرين هاي منظم، تمرکز خود را به دست آوريد. جهت آرام بخشي عضلاتتان را آرام سازي کنيد. از بخشي از سر يا پا شروع کنيد و تک تک عضلات را يک به يک شل کنيد. مي توانيد از همسرتان بخواهيد پشت و شانه هايتان را ماساژ دهد. بعد دست ها و پاهايتان را ماساژ دهد زيرا ماساژ عضلات سبب ترشح اندروفين ميشود که سرخوشي شما را همراه خواهد داشت. علاوه بر اين با تمرکز بر يک نقطه واحد، در يک اتاق ساکت بنشينيد و هر چيزي که به ذهنتان مي رسد را مرور کنيد.

نبايدها

 اگر قبل از 38 هفته علائم زايمان شامل انقباضات منظم هر 5 تا 8 دقيقه که هر کدام مدت 45 تا 60 ثانيه طول مي کشند يا پارگي کيسه آب که همراه با آبريزش ناگهاني و يا تدريجي است اتفاق افتاد بايد هر چه سريع تر با ماما يا پزشک مراقب کننده بارداري تماس بگيريد يا به مراکز درماني مراجعه کنيد، زيرا امکان دارد شما پيش از موعد زايمان کنيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.