هفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و هفتم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-37.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

 تبريک! کودک شما کامل شده است و از اين به بعد قادر خواهد بود که به زندگي در خارج رحم ادامه دهد. کودکاني که قبل از 37 هفتگي به دنيا بيايند نارس و به آنهايي که بعد از 42 هفته به دنيا بيايند ديرشده مي گويند. وزن کودک شما کمي بيشتر از 2720 گرم است و از سر تا پاشنه پا حدود 48.2 تا 50.8 سانتي متر طول دارد. موي سر بسياري از کودکان در هنگام تولد کامل است و طول موهاي آنها ممکن است بين 1.2 تا 3.8 سانتي متر باشد. اگر رنگ موي کودک شما با خود شما يکسان نيست تعجب نکنيد. برخي نوزادان هم تنها کمي موي کرک مانند دارند.

شما چگونه تغيير مي کنيد؟

در هفته هاي آتي فقط بايد منتظر باشيد. از اين موقعيت براي آماده کردن وسايل مربوط به نوزادتان استفاده کنيد يا کارهايي را انجام دهيد که ممکن است تا مدتي پس از تولد کودک نتوانيد به آنها مشغول شويد. هر وقت مي توانيد يک چرت بزنيد يا مطالعه کنيد. خوابها و روياهاي شما تغيير کرده اند؟ در هنگام خواب گمان مي کنيد روياهايتان واقعي هستند؟ نگرانيهاي ناشي از مادر شدن مي تواند موجب اينگونه خواب ديدنها شود.

ممکن است تعداد انقباضهاي عضلاني براکستون- هيکس بيشتر شده باشند. همچنين ممکن است زمان هرکدام از اين انقباضها بيشتر طول بکشند و آزاردهنده تر شده باشند. هنگامي که بروز اين انقباضات بيشتر شود ممکن است گمان کنيد که زمان زايمان فرا رسيده است. همچنين ممکن است ترشحات لزج و مخاطي واژن نيز افزايش يافته باشد. در دوران بارداري مخاط متراکم و ضخيمي دهانه ورودي رحم را مي بندند و نقش حفاظتي دارد، هنگام شروع زايمان اين مخاط که “پلاگ موکوسي” نام دارد ممکن است کمي خوني شود و با شروع باز شدن دهانه رحم، خارج شود. به اين وضعيت “نمايش خوني” مي گويند و اگر در اين دوره “نمايش خوني” را مشاهده کرديد ممکن است زمان زايمان فرا رسيده باشد. در اين زمان هم مانند ساير مواقع در طول بارداري در صورت مشاهده لکه يا خونريزي فورا به پزشک خود اطلاع دهيد.

فعاليت هاي هفته

 مسير بيمارستان يا زايشگاه را يک بار در زمان بدون ترافيک مرور کنيد. شايد بهتر باشد براي رسيدن به آنجا در زمانهاي مختلف شبانه روز برنامه ريزي کنيد. حتي مي توانيد به آنجا برويد و از محل ورود، سيستم پذيرش و کارهاي مربوط به آن و نيز مدارکي که بايد به همراه داشته باشيد اطلاع کسب کنيد.

 رژيم غذايي

 داشتن يک رژيم غذايي صحيح بعد از وضع حمل براي يک مادر شيرده ضروري است. در طول دوران شيردهي مصرف غذاهاي سالم براي مادر و بچه لازم است. بدن شما در دوران شيردهي به 200 کالري بيشتر از دوران بارداري يا 500 کالري بيش از دوران پيش از بارداري نياز دارد. بنابراين فکر رژيم گرفتن پس از وضع حمل را از سرتان خارج کنيد زيرا چنانچه به اندازه کافي مواد غذايي به بدنتان نرسد شير مورد نياز نوزاد ساخته نخواهد شد. بايد بدانيد که فرصت زيادي براي کاهش وزن در آينده خواهيد داشت.

 نگران نباشيد

 حدود 2 الي 3 هفته قبل از زايمان، يک روز صبح که شما از خواب برمي خيزيد، متوجه خواهيد شد که بچه ي شما بيش از حد پايين آمده و اين نشان مي دهد که او آماده تولد است. اين وضعيت قرار گيري، “آنگاژمان” ناميده مي شود. با اين چرخش بچه براي قرار گيري در مرحله تولد به قسمت فوقاني شکم فشار مي آورد. اين موقعيت در نتيجه نازک شدن ديواره رحم و کشيدگي زياد آن به منظور سهولت در حرکت به سمت دهانه رحم مي باشد.  البته اين وضعيت براي تمامي مادران رخ نمي دهد به ويژه مادراني که قبلا سابقه زايمان داشته اند اما اين تغيير ظاهري به وضوح در شما ديده مي شود و توجه ديگران به اين تغيير ظاهري جلب خواهد شد. سهولت در تنفس يکي از نتايج خوب اين وضعيت و تکرر ادرار يکي ديگر از عواقب سخت آن است زيرا سر بچه به مثانه فشار مي آورد.

 توصيه هاي مذهبي

 ماه نهم ماه تولد است. در اين ماه کرک لطيفي که روي بدن جنين را پوشانده بود از بين مي رود و پوست بدن، رنگ سفيد مايل به سرخي پيدا مي کند. غدد چربي در سراسر پوست به وجود مي آيند. جنين زماني که انگشتش را مي مکد، سکسکه مي کند. بهتر است در اين ماه کباب بخوريد و ادويه ميل نکنيد. براي سلامتي امام زمان گوسفندي ذبح کنيد و خودتان هم از آن بخوريد. از آنجا که بر اهميت تلاوت آيات نور توسط والدين بسيار تاکيد شده است، خواندن اين آيات را فراموش نکنيد.

 بايدها

 تولد طبيعي ترين مرحله زيستي است که در عين حال شيرين و دلهره آور است. هرچه به زمان زايمان نزديک تر مي شويد، ترس و دلهره تان بيشتر مي شود. اگر اين ترس ها باعث بروز احساسات منفي در شما شود، با روند زايمان تداخل پيدا مي کند. بهترين راه براي دست و پنجه نرم کردن با مشکلات اين است که اصلا نترسيد. بله! خيلي از زايمان ها راحت نيستند اما راهکارهايي براي کنترل درد وجود دارد. زايمان شما هم بالاخره تمام مي شود و نوزادتان را در آغوش خواهيد گرفت. به دنبال گفتگو با يک روانشناس باشيد زيرا تحقيقات نشان مي دهد، خانم هايي که در دوران بارداري با روانشناس مشاوره کرده اند، زايمان کوتاه تري داشته اند و نيازي به عمل سزارين در آنها نسبت به ساير خانم ها کمتر بوده است. مهارت هاي ايجاد آرامش را ياد بگيريد و به دنبال ماما يا فرد ماهري باشيد که بتوانيد با کمک او اين تمرينات را در هفته هاي آخر انجام دهيد.

نبايدها

 در صورت بروز مشکلاتي از قبيل تاري ديد، کم سويي، دوبيني، يا لکه هايي که وقتي به سرعت از جا بر مي خيزيد به طور موقت ناگهان ظاهر مي شوند، فورا با پزشک خود تماس بگيريد. چنين تغييرات بينايي که در طول بارداري در شما رخ مي دهد، مي تواند از علائم تشنج بارداري باشد به ويژه اگر با سردرد همراه باشد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.