هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-36.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در هفته سي‌وشش هرروز زياد مي‌شود، تقريبا روزي 30 گرم. وزن او حدود 2700 گرم است و حدود 48.2 سانتي‌متر طول دارد. موهاي کرک مانند او و همين‌طور ورنيکس (ماده نسبتا چربي که بدن او را پوشانده بود و از پوست او در برابر مايع آمنيوتيک محافظت مي‌کرد) در حال ناپديد شدن هستند. جنين در 36 هفتگي همه اين مواد را به همراه ديگر ترشحاتي که به درون مايع آمنيوتيک مي‌ريزند، مي‌بلعد و اين مواد تا زمان تولد در شکم او باقي خواهند ماند. اين مخلوط سياه‌رنگ که مکونيوم ناميده مي‌شود، اولين مدفوع کودک شما را تشکيل خواهد داد. در انتهاي هفته سي‌و‌شش بارداري شما کامل شده است. به کودکاني که در بين هفته‌هاي سي و هفتم و چهل و دوم به دنيا بيايند کامل مي‌گويند، به آن‌ها که قبل از 37 هفته به دنيا مي‌آيند نارس و بعد از 42 هفته ديررس مي‌گويند.

معمولا سر جنين در هفته 36 بارداري به‌طرف پايين قرارگرفته است که براي يک زايمان راحت مناسب‌تر است. درصورتي‌که وضعيت کودک شما به اين شکل نباشد پزشک يا ماما از شما خواهد خواست که در هفته آينده براي تغيير وضعيت قرار گرفتن کودک در رحم برنامه‌ريزي کنيد، برخي تمرينات ورزشي به اين چرخش کمک خواهند کرد. بندرت پيش مي‌آيد که پزشک يا ماما سعي کنند که با انجام حرکات آرام و نرم از روي شکم وضعيت قرار گرفتن کودک در رحم را تغيير داده و سر او را به‌طرف پايين برگردانند.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

با رشد کودک شما و تنگ شدن فضاي اندام‌هاي داخلي ممکن است کمتر از چند هفته پيش احساس گرسنگي کنيد. در اين مرحله استفاده از غذاهاي سبک‌تر در دفعات بيشتر مناسب خواهد بود. با پايين‌تر رفتن کودک شما و نزديک شدن او به لگن ممکن است سوزش معده از بين رفته و تنفس هم برايتان راحت‌تر شود. درصورتي‌که اين اولين حاملگي شما باشد احتمال پايين‌تر رفتن کودک و نزديک شدن او به لگن پيش از زمان زايمان بيشتر است. بااين‌حال درصورتي‌که اين اتفاق بيفتد شما فشار بيشتري بر قسمت پاييني شکم خود احساس خواهيد کرد که درنتيجه راه رفتن و پياده‌روي برايتان سخت و آزاردهنده خواهد شد.

برخي خانم‌ها مي‌گويند که در اين حالت احساس مي‌کنند يک توپ بولينگ را بين پاهاي خود حمل مي‌کنند و نزديک است اين توپ بيرون بيفتد. البته نگران نباشيد او بيرون نمي‌افتد!

همچنين ممکن است انقباض‌هاي عضلاني براکستون- هيکس در اين دوران بيشتر رخ دهند. مجددا با پزشک خود تماس بگيريد و در مورد نحوه تماس با او درزماني که فکر مي‌کنيد درد زايمان شروع‌شده است هماهنگي مجددي به عمل‌آوريد. قاعده کلي اين‌گونه است که شما بايد هنگامي با وي تماس بگيريد که انقباضات متناوب عضلات شکم هر 5 دقيقه يک‌بار و به مدت حدود يک ساعت رخ بدهند. البته درصورتي‌که هنوز هفته سي و هفتم را نگذرانده‌ايد و نشانه‌هاي زايمان زودرس را مشاهده مي‌کنيد بايد فورا به او خبر بدهيد.

همچنين در صورت پاره شدن کيسه آب (يا حتي اگر گمان کرديد که ترشحاتي از جنس مايع آمنيوتيک را مشاهده مي‌کنيد)، کاهش فعاليت کودک، خونريزي واژن، تب، سردردهاي شديد، درد در ناحيه شکم و يا تغيير وضعيت بينايي به‌سرعت با پزشک خود تماس بگيريد. حتي اگر حاملگي شما بدون عوارض و مشکل جدي طي مي‌شود، بهتر است در ماه آخر از پرواز با هواپيما خودداري کنيد؛ زيرا در هنگام پرواز احتمال بروز درد زايمان بيشتر است. البته بسياري از خطوط هوايي به خانم‌هايي که کمتر از 7 روز (و در بعضي موارد کمتر از يک ماه) به زايمانشان باقي‌مانده است اجازه سوارشدن به هواپيما را نمي‌دهند.

فعاليت‌هاي هفته سي و ششم بارداري

يک شبکه خبري کوچولو درست کنيد: ممکن است بخواهيد تولد نوزادتان را به افراد زيادي اطلاع دهيد.

نام آن‌ها را به همراه شماره تماس يا آدرس ايميل در يک ليست بنويسيد و آن ليست را به يکي از دوستانتان بدهيد. او مي‌تواند اين خبر را در همان لحظات اوليه تولد نوزادتان پخش کند. در اين صورت شما کافي است تنها يک تماس بگيريد. يک نفر از همکارانتان را هم در آن ليست قرار دهيد تا خبر در محل کار شما هم پخش شود. از همسر يا کسي که در زمان زايمان شما را همراهي مي‌کند بخواهيد تا مسئوليت بخش اطلاع‌رساني تلفني را بر عهده بگيرد! او مي‌تواند کارها را راه بيندازد و مشکلات احتمالي را حل‌وفصل کند.

رژيم غذايي

با نزديک‌تر شدن به پايان بارداري، خستگي بيشتر در شما نمايان مي‌شود. اگر در روز 8 ليوان آب بنوشيد، احساس خستگي کمتري خواهيد داشت. البته بايد سختي دستشويي رفتن‌هاي مکرر را به جان بخريد و در برابر وسوسه نوشيدن آب کمتر مقاومت کنيد. وعده‌هاي غذايي زياد با حجم کم را جايگزين وعده‌هاي سنگين غذايي کنيد. غذاهاي شيرين باعث افزايش قند خون و انرژي و قواي جسماني در شما مي‌شود اما بعدازاينکه تحليل رفت، باعث تشديد احساس خستگي در شما خواهد شد.

نگران نباشيد

ورم بارداري مشکلي است که معمولا در تمام خانم‌ها به‌طور طبيعي رخ مي‌دهد. اين تغيير که از ابتداي هفته 34 يا 35 آغاز مي‌شود حتي در خانم‌هايي که هيچ مشکل فيزيکي در طول بارداري نداشته‌اند، اتفاق مي‌افتد.

در اين شرايط متوجه مي‌شويد که انگشتر و حلقه‌تان در انگشتتان به‌راحتي قبل در دست نمي‌چرخند و کفشتان نيز برايتان تنگ‌شده است. ورم در طول روز افزايش مي‌يابد و در انتهاي شب به اوج خود مي‌رسد. براي کاهش ورم شب‌ها در حالي بنشينيد که پاهاي خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار داده‌ايد. از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و انداختن پاها روي‌هم به هنگام نشستن خودداري کنيد. اما اگر اين ورم به‌شدت در حال افزايش بود و صورتتان را هم در برگرفت، با دکترتان مشورت کنيد چون ممکن است اين تورم شديد، نشانه فشارخون بالا يا بروز بيماري تشنج بارداري باشد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و ششم بارداري

دعاهايي که مخصوص ايام هفته است و نيز خواندن دعاهاي کميل و ندبه در شب و روز جمعه و دعاي توسل و فرج در ايام هفته اهتمام ورزيد. خوردن سيب در 31هفتگي يعني ماه هشتم بارداري، براي زيبايي کودک توصيه‌شده است. بر سيب سرخ به‌دفعات سوره “يوسف” را بخوانيد و آن را بخوريد. امام صادق فرموده‌اند :”اگر زن باردار سيب بخورد فرزندش زيبا مي‌شود و اگر کدو بخورد حافظه زن و کودک زياد مي‌شود و خوردن رطب و خرما بدن کودک را قوي مي‌سازد.”

بايدهاي هفته سي‌وشش بارداري

به تغذيه صحيح و متعادل خود ادامه دهيد و مواظب باشيد تا با کاهش وزن مواجه نشويد زيرا کاهش وزن ناخواسته در اين ماه شايع است. از تکرر ادرار نترسيد و مرتب مثانه خود را تخليه کنيد. درصورتي‌که مراقب شما، آزمايشات مربوط به غربالگري استرپتوکوک‌هاي گروه B را درخواست کرد، با توجه به اينکه نمونه کشت غربالگري از ناحيه واژن و رکتوم تهيه مي‌شود، نگران نباشيد. اين تست براي اين است که در صورت آلودگي شما، درمان صورت گيرد تا آلودگي به نوزادتان منتقل نشود.

نبايدهاي هفته 36 حاملگي

در صورت بروز هريک از مشکلات زير با پزشک/ ماما تماس بگيريد يا مراجعه کنيد :

 • خونريزي واژينال يا لکه بيني (مراجعه کنيد)
 • انقباضات رحمي، بيش از 6 بار (مراجعه کنيد)
 • فشار به شکم و زير دل به همراه انقباضات پراکنده ولي با شدت بيشتر از هميشه(تماس بگيريد)
 • سردرد متوسطي که به استامينوفن پاسخگو نباشد(مراجعه کنيد)
 • سردرد شديد و مقاومي که با سرگيجه، تاري ديد و غش همراه است(سريعا مراجعه کنيد)
 • دردهاي لگني متوسط(تماس بگيريد)
 • درد به همراه تب يا خونريزي(مراجعه کنيد)
 • تهوع گاهي اوقات، يک‌بار در روز، بيش از 3 بار در روز مابين وعده‌هاي غذايي (تماس بگيريد)
 • تهوع به همراه درد و تب(مراجعه کنيد)
 • تب و لرز(مراجعه کنيد)
 • ترشحات آبکي فراوان، ترشحات زرد، سبز، خاکستري(مراجعه کنيد)
 • تعريق در دست‌ها، صورت و پاها(مراجعه کنيد)
 • افزايش ناگهاني وزن(تماس بگيريد)
 • تنگي نفس شديد(مراجعه کنيد)
 • خارش شديد(تماس بگيريد)
 • تکرر ادرار به همراه سوزش، تب، درد شکمي يا درد کمر(در اولين فرصت مراجعه کنيد)

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.