هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-35.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

کودک شما در حال بزرگ شدن است! وزن جنين در هفته 35 بارداري بيشتر از 2250 گرم شده و طول بدن او هم کمي بيشتر از 45.7 سانتي‌متر است. هرچند رحم شما جاي گرم و نرمي است، اما چون فضاي داخل رحم کمي کوچک است کودکتان نمي‌تواند در آن شيرجه بزند يا غلت بخورد! البته او همچنان به لگدزدن ادامه خواهد داد. کليه‌هاي جنين 35 هفته کاملا رشد کرده‌اند و کبد او نيز مي‌تواند مقداري از ضايعات بدن را فرآوري و دفع کند. رشد فيزيکي کودک شما تقريبا به پايان رسيده است و او در چند هفته آينده فقط وزن اضافه خواهد کرد. بنابراين تولد جنين در هفته 35 آسيب جدي به او وارد نخواهد کرد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

رحم شما تا 15 برابر حالت عادي بزرگ‌شده به‌طوري‌که بالاي رحم شما تقريبا زير دنده‌هاي سينه قرارگرفته است و شايد احساس کنيد که ديگر جايي براي رشد آن باقي نمانده است. اگر مي‌توانستيد به درون رحم خود نگاهي بيندازيد متوجه مي‌شديد که حجم مايع آمنيوتيک درون رحم خيلي کم شده و جاي آن را يک کودک کوچولو گرفته است. رحم شما جاي بقيه اندام‌هاي داخلي‌تان را هم تنگ کرده و شما ممکن است به همين خاطر بيشتر به دستشويي برويد و يا دچار برخي عوارض ناشي از سوءهاضمه (مثل سوزش معده) شويد. اگر اين مشکلات را نداريد از معدود خانم‌هاي خوش‌شانس هستيد!

ممکن است پزشک يا ماما از شما بخواهد که از اين به بعد تا زمان زايمان هر هفته شما را معاينه کند. همچنين ممکن است از شما بخواهد که حرکات جنين داخل رحم را به‌دقت تحت نظر قرار دهيد تا از ميزان فعاليت کودک در درون رحم مطمئن شود.

الان زمان مناسبي است تا براي زايمان و تولد کودک خود برنامه‌ريزي کنيد. همه موارد مهم را در يک ليست وارد کنيد: چه کسي در زمان زايمان در کنار شما خواهد بود؟ از چه روشي براي کاهش درد استفاده خواهيد کرد؟ و مي‌خواهيد چه مدت در بيمارستان بمانيد؟ اين کار مي‌تواند يک نقطه شروع مناسب باشد تا با تيم پزشکي خود در اين موارد صحبت کنيد. زمان دقيق زايمان را نمي‌توان پيش‌بيني کرد و شما هم احتمالا نمي‌توانيد برنامه موردنظرتان را جزءبه‌جزء اجرا کنيد، اما پيش‌بيني‌هاي زودهنگام و جمع‌آوري تمام گزينه‌هاي ممکن براي اتفاقات احتمالي مي‌تواند از نگراني‌هاي اين مرحله از حاملگي بکاهد. فراموش نکنيد ممکن است زايمان در هفته 35 بارداري اتفاق بيفتد.

فعاليت‌هاي هفته سي و پنجم بارداري

به آرايشگاه برويد: از آرايشگر خود بخواهيد که موهاي شما را به يک شکل ساده و مرتب کوتاه کند به‌نحوي‌که لازم نباشد وقت زيادي براي نظافت و آراستن آن‌ها صرف کنيد. از اين به بعد ممکن است شما وقت کافي براي سشوار کشيدن و حالت دادن به موهايتان نداشته باشيد. همچنين بهتر است موها را به‌گونه‌اي کوتاه کنيد که تا چند وقت ديگر به اصلاح مجدد احتياج نداشته باشد. اگر موهايتان را رنگ هم مي‌کنيد بازهم به همين نکات توجه کنيد. ممکن است تا مدتي نتوانيد براي تجديد رنگ موهايتان به آرايشگاه برويد.

رژيم غذايي

اين روياي هر زن بارداري است که پس از بارداري به وزن قبلي خود بازگردد. باوجودآنکه هنوز چندهفته‌اي از بارداري را در پيش داريد به فکر برنامه کاهش وزن خود بعد از تولد فرزندتان باشيد. درباره هفته 35 بارداري و تغذيه بايد بگوييم درصورتي‌که شما 5/13 کيلوگرم اضافه‌وزن داشته‌ايد، 5/3 کيلوگرم از آن چربي خواهد بود که در دوران شيردهي لازم است و مابقي در پايين کفل و بازوها و پاهاي شما قرار دارد که زيبايي‌اندام شما را از بين برده است و در اين ميان پاهاي شما کمتر از بقيه اعضا چربي در خود اندوخته است. البته در دوران شيردهي کاهش سريع وزن توصيه نمي‌شود زيرا مانعي براي توليد شير در بدنتان خواهد شد.

اما بايد بدانيد که ممکن است خود شيردهي به کاهش وزن شما کمک کند تا جايي که بعضي از خانم‌ها معتقدند شيردهي و مراقبت از نوزادشان به آن‌ها کمک کرده تا وزن خود را چندين کيلوگرم کاهش دهند. البته عده ديگري از مادران اظهار کرده‌اند که دوران شيردهي حتي گرمي وزن کم نکرده‌اند. کاهش چربي ناشي از بارداري و رسيدن به اندام پيش از بارداري مستلزم داشتن برنامه ورزشي و رعايت رژيم غذايي صحيح پس از زايمان است. براي برنامه‌ريزي تغذيه در هفته 35 بارداري و پس‌ازآن آماده‌باشيد.

نگران نباشيد

اغلب مادراني که در انتظار کودک دوم خود هستند به اين مي‌انديشند که آيا مي‌توانند کودک دوم خود را به اندازه بچه اول دوست داشته باشند.

اگر فرزندي داريد، مطمئنا به‌قدري به او عشق مي‌ورزيد که حتي نمي‌توانيد تصور کنيد اين احساس دوباره به هنگام تولد فرزند دوم به وجود بيايد. اما خوشبختانه مادران منبع عشق‌ورزي به نوزاد هستند، پس مطمئن باشيد شما همه فرزندانتان را عاشقانه دوست خواهيد داشت. مطمئن باشيد که پيوند عاشقانه ديگري به گرمي همان انس و الفتي که با کودک اول خود داشته‌ايد با نوزاد تازه‌وارد هم خواهيد داشت.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و پنجم بارداري

روزهاي پنج‌شنبه سوره “محمد” و روزهاي جمعه سوره “الصافات” تلاوت کنيد و بعد از هر نماز 70 بار استغفارکنيد. بيشتر کودکان مبتلا به امراض روحي بيماري خود را از مادرشان به ارث مي‌برند. پس ازآنجاکه تمام خصوصيات مادر در فرزند اثر خوب يا بد خود را مي‌گذارد و خوشبختي يا بدبختي کودک را در رحم پي‌ريزي مي‌کند ضرورت دارد که بيشتر مراقب رفتار و گفتار خود باشيد تا فرزنداني صالح و نيکو به دنيا بياوريد.

در اين زمينه از پيامبر اکرم نقل‌شده است که فرموده‌اند : “سعادت و شقاوت انسان در شکم مادر پايه‌ريزي مي‌شود.”

مراقب باشيد حتي اصرار بر انجام مستحبات، رعايت تمام موارد و دعاهاي واردشده يا عدم موفقيت يا فراموشي در انجام بعضي از اعمال به روحيه شما لطمه وارد نکند و آرامش را از شما سلب نکند. با آرامش و نشاط اعمال را فقط تا حدي که در توانتان است انجام دهيد.

بايدهاي هفته سي‌وپنجم بارداري

دريافت کافي کلسيم، پروتئين، آهن و فوليک اسيد در اين ماه نسبت به هر ماه ديگري ضروري‌تر بوده و در صورت نياز دريافت مکمل ضروري است. در طي سه‌ماهه سوم بارداري بيشترين نياز به مصرف کلسيم وجود دارد و براي جلوگيري از يبوست انجام ورزش و فعاليت منظم و دريافت مقادير کافي ميوه‌جات، سبزيجات و منابع فيبر مفيد مي‌باشد. دقت کنيد که پوسيدگي دندان‌ها در اين ماه شايع‌تر است، درنتيجه مراقبت و رعايت بهداشت دهان و دندان خصوصا در اين ماه الزامي است.

نبايدهاي هفته 35 حاملگي

در صورت مشاهده اين علائم حتما به پزشک خود مراجعه کنيد زيرا ممکن است علائم زايمان زودرس در هفته 35 باشند:

خونريزي، لکه بيني و ترشحات واژينال : در صورت بروز خونريزي حتي به ميزان کم فورا به پزشک يا ماما مراجعه کنيد و در صورت بروز لکه بيني و افزايش ترشحات، ابتدا اول تماس گرفته و در صورت نياز مراجعه کنيد. انقباضات رحمي : درصورتي‌که در هر ساعت بيش از شش انقباض رخ دهد، فورا مراجعه کنيد اما درصورتي‌که انقباضات دردناک بوده اما شدت کمتري دارد، ابتدا تماس بگيريد.

سردرد شديد و دائم / تاري ديد

کرامپ و گرفتگي عضلات ساق پا در خواب را در مراجعه بعدي به مراقب اطلاع دهيد اما گرفتگي عضله به همراه قرمزي باشد يا درد به همراه تب يا خونريزي باشد، مراجعه فوري ضروري است. تهوع خفيف و گاه‌گاهي را در ويزيت بعدي به مراقب اطلاع دهيد اما اگر بيش از سه بار در يک روز استفراغ کرديد يا قادر به خوردن و نوشيدن نبوديد سريعا مراجعه کنيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.