هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-34.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در هفته 34 بارداري به 2155 گرم رسيده است و اندازه بدن او هم حدود 45.5 سانتي‌متر شده است. لايه‌هاي چربي که براي تنظيم دماي بدن او بعد از تولد موردنياز است در حال کامل شدن هستند که درنتيجه اگر به‌عکس جنين در هفته سي و چهارم نگاه کنيد خواهيد ديد بدن کودک شما حالت گردتري به خود گرفته است. سيستم عصبي مرکزي او در حال تکميل شدن است و اکنون ريه‌هاي او کاملا رشد کرده‌اند.

اگر از احتمال بروز زايمان در هفته 34 بارداري نگران هستيد، بايد بدانيد که تقريبا 99% از کودکاني که به اين مرحله از رشد مي‌رسند در خارج از رحم نيز قادر به ادامه حيات خواهند بود و بسياري از آن‌ها به عوارض درازمدت ناشي از زايمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

شما ممکن است اخيرا کمي احساس خستگي کنيد که کاملا قابل‌درک است. از فعاليت خود بکاهيد و براي روز زايمان انرژي ذخيره کنيد. اگر بايد مدت‌زمان زيادي را روي پاهاي خود بايستيد از کمربند حاملگي استفاده کنيد زيرا از شکم شما محافظت کرده و بخشي از وزن شما را در بقيه بدن پخش مي‌کند. اگر هم به مدت طولاني نشسته يا خوابيده‌ايد، به‌سرعت از جاي خود بلند نشويد زيرا ممکن است خون در پاهاي شما جمع شده باشد که درنتيجه فشارخون شما (براي چند لحظه) افت مي‌کند که درنتيجه ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگيجه داشته باشيد. اکثر ماماها به خانم‌هاي حامله پيشنهاد مي‌کنند که از ماساژ پرينه (ماساژ ناحيه بين واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگي آن در هنگام زايمان پيشگيري شود.

اکنون زمان مناسبي براي انجام اين کار است هرچند ممکن است اين ماساژ براي برخي خانم‌ها چندان راحت نباشد و همچنين انجام اين ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرينه نمي‌شود. به‌هرحال در اين مورد از پزشک خود بپرسيد و روش انجام آن را فرابگيريد. شما ممکن است برآمدگي‌ها يا تاول‌هايي را بر روي شکم خود مشاهده کنيد که همراه بااحساس خارش باشد. بروز اين تاول‌ها ممکن است تا کفل يا کشاله ران هم امتداد پيدا کند. اين عارضه معمولا بي‌خطر بوده و بثورات و کهيرهاي خارش‌دار دوران بارداري ناميده مي‌شود. اما به‌هرحال در صورت مشاهده اين موارد از پزشک خود بخواهيد شما را معاينه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش‌داريد حتي اگر اين خارش شديد نيست به پزشکتان اطلاع دهيد.

فعاليت‌هاي هفته سي و چهارم بارداري

زايمان در هفته 34 ممکن است رخ دهد پس براي آن برنامه‌ريزي کنيد:

شما ممکن است به‌زودي زايمان را تجربه کنيد يا مدت‌زمان بستري بودن شما در بيمارستان بيشتر از آن چيزي باشد که اکنون پيش‌بيني مي‌کنيد. کليد خانه خود را به حداقل يکي از بستگان يا دوستان خود بدهيد تا درصورتي‌که چيزي از منزل نياز داشتيد و خودتان قادر نبوديد به خانه بياييد آن را براي شما بياورند. دوستان يا بستگان شما بايد در موقع ضرورت کارهاي زير را انجام دهند؛ پس‌ کارها را تقسيم کرده و به آن‌ها اطلاع بدهيد:

  •  نگهداري از بقيه فرزندان شما در دوران زايمان و بستري بودن در بيمارستان؛
  •  بردن کودکان به مدرسه و فعاليت‌هاي فوق‌برنامه و برگرداندن آن‌ها؛
  •  آب دادن به گل‌ها و گياهان، مراقبت از حيوان خانگي و گرفتن پيام‌ها و نامه‌ها؛
  •  تعيين کسي که کارهاي شما را در محل کار انجام دهد يا هر وظيفه ديگري را که بر عهده‌داريد متقبل شود؛ نام و شماره تماس اين افراد را در کيف‌دستي خود قرار داده يا وارد گوشي تلفن همراه خود کنيد تا بتوانيد در هنگام نزديک شدن زايمان به‌سرعت به آن‌ها خبر بدهيد.

رژيم غذايي

جنين شما در هفته‌هاي پاياني بارداري در حال رشد روزافزون و سريع است. براي تغذيه در هفته 34 بارداري وجود 5 تا 6 وعده غذايي مقوي و کم‌حجم در طول روز بسيار مؤثرتر از 2 يا 3 وعده غذايي پرحجم در طول روز است. زيرا غذاهاي سنگين و پرحجم موجب ترش و سوزش معده مي‌شود. اگر مي‌پرسيد «در هفته 34 بارداري چي بخوريم» بدانيد ميان وعده‌هاي مفيد و انرژي‌زا براي شما بايد شامل پروتئين‌ها و کربوهيدرات‌ها باشند که در مواد مغذي مثل: جوجه‌کباب، به همراه نان سبوس‌دار، دوغ، ميوه، پنير و بيسکوئيت، حبوبات به همراه شير، انواع معجون‌هاي مغزدار و کشمش، يک ليوان شير به همراه تکه‌هايي از انواع ميوه‌ها، تکه‌هاي سيب آغشته به کره بادام‌زميني يا لوبيا، برنج و مواد نشاسته‌اي؛ به‌وفور يافت مي‌شود.

نگران نباشيد

تهوع و استفراغ صبحگاهي در سه‌ماهه پاياني بارداري درنتيجه فشاري است که رحم به معده مي‌آورد يا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمي رخ مي‌دهد. چاره کار خوردن بيسکوئيت يا کاهش حجم وعده‌هاي غذايي است.

درصورتي‌که اين کارها جواب نداد، ممکن است که اين دل‌آشوبگي ناشي از وجود مشکل گوارشي باشد که به‌هيچ‌وجه به جنين شما آسيب نمي‌رساند. البته بايد بدانيد که مشکلات کبدي نادري وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ مي‌شوند، اگر هيچ‌يک از راهکارها کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنيد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و چهارم بارداري

به وجود آمدن چربي پوست جنين باعث مي‌شود که چين‌وچروک‌ها از بين برود و کرک‌هاي اوليه کم‌وبيش زايل مي‌شوند.

همان‌طور که در عکس جنين در 34 هفتگي مي‌بينيد، فرزند دلبند شما شکل زيباي يک کودک را به دست آورده است.

توصيه‌شده است روزهاي دوشنبه سوره “يس” و روزهاي سه‌شنبه سوره ” فرقان ” و روزهاي چهارشنبه سوره” دهر” را تلاوت کنيد.

روزهاي جمعه هم يک انار شيرين را ناشتا ميل کنيد. در همه حال به ياد خدا باشيد و در چهره افراد مومن و زيباروي نگاه کنيد.

بايدهاي هفته سي‌وچهارم بارداري

ورم به‌خصوص در اواخر دوران بارداري مي‌تواند به‌صورت طبيعي ايجاد شود. اما اگر سريع و ناگهاني بوده و يا با سردرد و سرگيجه و دردشکمي توأم باشد بايد به پزشک يا ماماي خود مراجعه کنيد .

براي کاهش ورم طبيعي بهتر است براي استراحت در حالت خوابيده به پهلوي چپ دراز بکشيد. به‌طور منظم ورزش کنيد و پاها و بازوها را در سطحي بالاتر از قلب در دوره‌هاي کوتاه‌مدت در طول روز قرار دهيد. به ميزان کافي کالري و پروتئين مصرف کنيد و روزانه 6 تا 8 ليوان آب بنوشيد و زياد نمک نخوريد. از ايستادن و نشستن‌هاي طولاني خودداري کنيد و کفش و جوراب‌هاي تنگ نپوشيد و دست‌هايتان را در هنگام خوابيدن زير بالش يا زير سر قرار ندهيد. از مصرف زياد قند و چربي هم خودداري کنيد.

نبايدهاي هفته 34 حاملگي

از حرکات کششي و خم شدن‌هاي ناگهاني پرهيز کنيد و تغيير وضعيت خود را به‌آرامي و به‌صورت صحيح انجام دهيد. سعي کنيد هنگام بلند شدن از خواب با چرخش به سمت پهلو و فشار به روي دست‌ها جهت بلند شدن، کشش وارده به ناحيه پشت و عضلات شکم را کاهش دهيد. در هفته 34 جدا از انجام ورزش‌هاي سنگين و ايستادن راه رفتن‌هاي طولاني پرهيز کنيد. از ايستادن روي انگشتان پا، راه رفتن زياد و پوشيدن کفش‌هاي پاشنه‌بلند بپرهيزيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.