هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-33.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در هفته 33 بارداري کمي بيشتر از 1810 گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود 43.7 سانتي‌متر مي‌شود. چروک‌ها و همچنين رنگ سرخ‌ پوست او کمتر شده است. درحالي‌که اکثر استخوان‌هاي جنين در هفته 33 در حال سخت شدن هستند، جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوان‌هاي جمجمه کاملا به يکديگر نچسبيده‌اند. اين امر به او کمک مي‌کند تا راحت‌تر از مجراي زايمان عبور کرده و به دنيا بيايد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

شما ممکن است در 33 هفتگي بارداري، درد و يا حتي کرختي در انگشت‌ها، مچ و دست‌هاي خود حس کنيد. بافت‌هاي مچ دست شما همانند بقيه بافت‌هاي بدنتان ممکن است متورم شوند. در اين صورت فشار در کانال مچ (که يک مجراي استخواني در مچ دست شماست) افزايش مي‌يابد. عصب‌هايي که از اين مجرا عبور مي‌کنند تحت‌فشار قرار مي‌گيرند که درنتيجه عوارضي همچون بي‌حسي، خارش، تير کشيدن، احساس سوزش، تير کشيدن و يا درد مبهم بروز مي‌کنند. استفاده از مچ‌بند را امتحان کنيد يا در هنگام خواب يک بالش زيردست‌هاي خود قرار داده و آن‌ها را بالاتر از سطح بدن نگاه‌داريد. اگر بايد در محل کار به‌طور دائم از دست‌هاي خود استفاده کنيد، مثلا تايپيست هستيد يا در خط مونتاژ يک کارخانه کار مي‌کنيد، هنگام استراحت دست‌هاي خود را در حالت کشيده قرار دهيد.

اگر به هنگام خواب در شب مشکل‌داريد يک بالش بين پاها و زير پشت خود قرار دهيد. اگر اين کار به شما کمک نکرد چند بالش زير سر خود قرار داده و سعي کنيد در حالت نيمه نشسته بخوابيد و حتي مي‌توانيد در حالتي که کاملا روي تخت نشسته و به بالش‌ها تکيه داده‌ايد بخوابيد. اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به‌هم‌ريخته است، از عصر به بعد مايعات کمتري مصرف کنيد. براي اکثر خانم‌ها روابط جنسي در دوران حاملگي تا قبل از پاره شدن کيسه آب و فرارسيدن زمان زايمان مشکلي ايجاد نمي‌کند. بااين‌حال توصيه مي‌شود که در هفته‌هاي آخر آميزش با استفاده از کاندوم باشد يا اصلا انجام نشود.

فعاليت‌هاي هفته سي و سوم بارداري

لباس‌ها و وسايل خواب کودک خود را بشوييد:

لباس‌هاي خوشگلي را که براي کودک خود خريده‌ايد يا در مهماني هديه گرفته‌ايد به ياد مي‌آوريد؟ شما بايد هر چيزي را که با پوست لطيف کودکتان تماس خواهد داشت بشوييد تا هرگونه ماده محرک که ممکن است در تاروپود آن موجود باشد از بين برود. ملايم‌ترين شوينده‌ها که براي اين کار مناسب هستند عبارت‌اند از پودرهاي صابون و شوينده‌هاي مخصوص کودکان، شوينده‌هايي که غير حساسيت‌زا هستند و شوينده‌هايي که روي آن‌ها نوشته‌شده است: مخصوص پوست‌هاي حساس.

رژيم غذايي

شير را به برنامه تغذيه در هفته 33 بارداري اضافه کنيد. در اين هفته شير بيشتري بنوشيد چون اگر به‌قدر کافي شير بنوشيد، به‌راحتي کلسيم موردنياز براي خود و جنينتان را به ميزان کافي دريافت مي‌کنيد، اما اگر شير کافي نمي‌خوريد، مي‌توانيد کلسيم را از راه‌هاي زير دريافت کنيد:

  • پنيرهاي کم‌چرب يا بدون چربي را به سالادها يا سبزيجات پخته‌شده اضافه کنيد.
  • از ماست‌هاي بدون چربي به‌عنوان ماده اصلي براي تهيه سس استفاده کنيد.
  • شير خشک بدون چربي را به غذاهايتان اضافه کنيد.
  • سبزيجات پر کلسيم مثل کلم بروکلي، برگ خردل، کلم پيچ و باميه بخوريد.
  • کاکائوي داغ را به‌جاي آب با شير سرد شده بخوريد.
  • غذاهايي که داراي سوياي غني‌شده با کلسيم است مثل شير سويا و پنير سويا بخوريد.

نگران نباشيد

اگر شش خانم باردار را که در يک‌زمان حامله شده‌اند و افزايش وزن يکساني داشته‌اند را کنار هم جمع کنيد، شاهد تفاوت‌هايي در بين آن‌ها خواهيد بود.

شکم يکي بالا، يکي پايين و ديگري فقط از جلو بارداري‌اش مشخص است. درحالي‌که ديگري وقتي از همه طرف بارداري‌اش را نشان مي‌دهد. شکم يکي کاملا بيرون زده درصورتي‌که شکم ديگري کاملا صاف است و به نظر مي‌رسد که اصلا باردار نيست. شکل بيروني شکم به خاطر اندازه و وضعيت قرار گرفتن جنين، قد و ساختار بدن و ناحيه‌اي که افزايش وزن داشته‌ايد کاملا متفاوت است.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و سوم بارداري

شما در 33 هفتگي بارداري، يعني در هفته اول ماه هشتم هستيد. اين ماه، ماه زيبايي است. تا اين زمان اعضاي اصلي جنين تکامل‌يافته و در اين ماه جنين زيباتر مي‌شود.

روزهاي شنبه بعد از نماز صبح سوره “قدر” را ده مرتبه بخوانيد و روزهاي يکشنبه هم بعد از نماز صبح دومرتبه سوره “والتين” را تلاوت کنيد.

حتما ماست شيرين و عسل را در برنامه غذايي خود قرار دهيد و در خوردن آن‌ها کوتاهي نکنيد. خوب است بدانيد که در طول دوران بارداري و مخصوصا براي تغذيه هفته سي و سوم، مصرف ادويه‌هاي تند مثل خردل، دارچين و نعناع زياد را متوقف کنيد چون اين ادويه‌ها سبب اگزما گرفتن نوزاد مي‌شود.

بايدهاي هفته سي‌و‌سوم بارداري

در پايان سه‌ماهه سوم، مغز جنين سه تا چهار برابر اولين هفته‌ سه‌ماهه سوم رشد کرده است. مغز جنين براي رشد و عملکرد جهشي‌اش در اين دوران نياز به مواد غذايي مازاد دارد. يکي از مواد غذايي بسيار مهم براي تغذيه مغز اسيد چرب امگا 3 است که غالبا در ماهي وجود دارد. اين ماده حياتي به رشد سلول‌هاي مغز و پوشش محافظ ميلين که به توليد مسيرهاي ارتباطي مغز سرعت مي‌بخشد، کمک مي‌کند. بنابراين فرصت خوبي است که با مصرف ماهي، روغن کانولا يا دانه‌هاي روغني به بالا بردن سطح اسيد چرب امگا3 در مغز جنين کمک کنيد.

نبايدهاي هفته 33 حاملگي

از فعاليت‌هايي که باعث تشديد تنگي نفس مي‌شوند پرهيز کنيد و پس از ورزش کردن استراحت کنيد. از قرار گرفتن در محيط‌هاي خيلي گرم خودداري کنيد و لباس‌هاي تنگ نپوشيد. قوز نکنيد، صاف بنشينيد و صاف راه برويد. در هنگام خواب با استفاده از بالش سر خود را کمي بالا بياوريد و به پهلوي چپ استراحت کنيد. معمولا در حالت خوابيده به پشت مشکل تنفسي تشديد مي‌شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.