هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-32.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

احتمالا وزن جنين در هفته 32 حدود 1800 گرم و طول او هم حدود 43.2 سانتي‌متر است و بيشتر فضاي رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخن‌هاي انگشتان پاهاي او درآمده‌اند و ناخن‌هاي انگشتان دست‌هاي او هم رشد کرده‌اند. اگر خوب به ‌عکس جنين در هفته 32 بارداري نگاه کنيد، کشف خواهيد کرد نوزاد شما چقدر مو دارد! بعضي از جنين‌ها در اين مرحله موي واقعي هم درآورده‌اند درحالي‌که برخي ديگر تنها موهاي نرمي شبيه به کرک هلو دارند.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسماي خون و گلبول‌هاي قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بيشتر از زماني شده است که حامله نبوديد. اين تغيير براي آن است که نيازهاي شما و کودکتان تامين شود. همچنين اين خون اضافي خونريزي هنگام زايمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به ميزان نيم کيلوگرم در هفته در حال افزايش است که نيمي از اين افزايش وزن متعلق به جنين سي‌ودو هفته مي‌باشد. با نزديک شدن رحم به ديافراگم و فشار آوردن به آن و افزايش فشار بر روي شکم ممکن است بيشتر از قبل دچار سوزش معده شويد يا گاهي اوقات احساس تنگي نفس کنيد. براي رفع مشکل تنگي نفس غذاي خود را در حجم کمتر و دفعات بيشتر (به‌جاي سه بار در روز) ميل کنيد و هنگام خوابيدن پاي خود را بالاتر از بدن قرار دهيد. خوردن حجم کمتري از غذا به رفع سوزش معده نيز کمک مي‌کند. با رشد کودک شما به‌واسطه افزايش وزن در ناحيه شکم ، وضعيت ظاهري بدن و همچنين مرکز ثقل شما تغيير مي‌کند.

بعلاوه ماهيچه‌هاي شکمي شما در 32 هفتگي بارداري کشيده‌تر شده، هورمون‌ها موجب سست‌تر شدن رباط‌هاي ماهيچه‌ها مي‌شوند و حتي ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادي از عصب‌هاي شما نيز فشار وارد کند. اين موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و يا احساس درد در کفل و يا کشاله ران شما شوند. درصورتي‌که در پاهاي خود احساس کرختي (بي‌حسي) و يا خارش مي‌کنيد به پزشک يا ماماي خود اطلاع دهيد.

فعاليت‌هاي هفته سي و دوم بارداري

ليست اسامي کساني را که مي‌خواهند پس از زايمان به شما کمک کنند آماده کنيد:

ممکن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف ازجمله کارهاي خانه به شما کمک کنند. اما سر بعضي از خانم‌ها آن‌قدر پس از زايمان شلوغ مي‌شود که حتي نمي‌توانند براي انجام کارهاي خانه به ديگران امرونهي کنند!

اين نکته مهمي است که بايد به آن توجه کنيد؛ روزها و هفته‌هاي اول پس از ورود نوزاد واقعاً غافلگير خواهيد شد و افرادي هستند که واقعا دوست دارند به شما کمک کنند مشروط بر اينکه بدانند چه‌کاري را و در چه زماني بايد چگونه انجام دهند. پس از هم‌اکنون آماده شويد؛ فهرست زير مي‌تواند به شما کمک کند تا بتوانيد کارهاي مختلف را افراد مناسب واگذار کنيد:

 اگر کسي به شما گفت که مايل است در هفته‌هاي اول پس از زايمان به شما کمک کند نام و شماره تماس او را يادداشت کنيد.  اطمينان حاصل کنيد که امکانات و مواد شوينده به‌اندازه کافي در دسترس است.  يک برنامه مراقبت يا يک گردش براي بقيه فرزندان خود تدارک ببينيد.  از يکي از همسايگان يا دوستان خود بخواهيد که براي آب دادن به گلدان‌ها يا مراقبت از حيوان خانگي به شما کمک کند.  يک ليست کامل از خواروبارهاي موردنياز روزانه يا چندروزه را تهيه کنيد که بتوانيد آن را براي خريد به يکي از دوستانتان بدهيد. نحوه استفاده از دستگاه‌هاي مختلف (مثلا ماشين لباسشويي يا ظرف‌شويي) را بنويسيد. از يکي از همسايگان بخواهيد که زباله‌هاي شما را در وقت مقرر بيرون ببرد.

رژيم غذايي

مادراني که در دوران بارداري و به‌خصوص در سه‌ماهه آخر به‌اندازه کافي اضافه‌وزن نداشته‌اند، مي‌توانند از نان برنجي، ماکاروني، سيب‌زميني، پروتئين‌ها و مواد قندي طبيعي مثل خرما و عسل استفاده کنند. آنچه بسيار در اين دوران حائز اهميت است، رعايت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذايي است. پس همواره سعي کنيد از گروه نان و غلات، ميوه و سبزيجات، شير و لبنيات، گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات به ميزان کافي استفاده کنيد تا مواد غذايي موردنياز بدن شما و جنين در حال تکامل تامين شود. در دوران بارداري در صورت کاهش مصرف مواد غذايي، جنين بيش از شما آسيب مي‌بيند و وزن کم مي‌کند.

نگران نباشيد

تحقيقات نشان مي‌دهد مادران آرام که ترس کمتري از زايمان دارند، زايمان کوتاه‌تر و نوزادان سالم‌تري دارند.

آرامش مادران علاوه بر تاثيرات رواني، ازنظر جسمي نيز موثر است. معمولا خانم‌هايي که در حين زايمان دچار ترس مي‌شوند، ممکن است با فشردن دندان‌ها، چنگ زدن به نرده‌هاي حفاظت تخت و يا خم کردن انگشتان نسبت به درد واکنش نشان دهند. اين واکنش‌ها ازنظر جسمي به علت ترشح هورمون آدرنالين توسط بدن در شرايط ترس، مانع از تولد جنين مي‌شود. درواقع ترس شما از درد در حين وضع حمل مي‌تواند بدن شما را از انجام کارهاي لازمي که براي حرکت جنين به مجراي زايمان لازم است، بازدارد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و دوم بارداري

هرروز بر يک عدد ميوه “به” سوره ياسين بخوانيد و آن را ناشتا بخوريد. در خصوص فوايد ميوه به، پيامبر خدا فرموده‌اند : ” به بخوريد و آن را به هم هديه بدهيد زيرا به بينايي را جلا مي‌بخشد و بذر دوستي و مدت را در دل‌ها مي‌کارد و زنان باردارتان به بدهيد زيرا خوردن به سبب مي‌شود که فرزندانتان زيباروي شوند” .

در روايت ديگر آمده است ” اخلاق فرزندتان نيکو مي‌گردد.” امام صادق نيز فرموده‌اند : ” به زن باردار به بدهيد زيرا رنگ و بوي فرزند را زيبا مي‌کند.”

از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبيح شروع مي‌شود را تلاوت کنيد که عبارت‌اند از : حديد، حشر، صف، جمعه و تغابن.

بايدهاي هفته سي و دوم بارداري

اغلب مشکلات بند ناف هيچ‌گونه آسيب يا مشکل جدي را براي جنين در پي ندارند. بهترين راه براي زودتر متوجه شدن در مورد مشکلات بند ناف اين است که به حرکات جنين دقت داشته باشيد. اگر متوجه شده‌ايد که جنين حداقل 8 تا 10 حرکت در يک ساعت ندارد، ساعت بعد، تعداد حرکاتش را بشماريد زيرا ممکن است در ساعت اول جنين شما خواب بوده که هيچ حرکتي نداشته است. اگر متوجه شديد که جنين حرکتي ندارد يا حرکاتش کاهش پيداکرده است به پزشک اطلاع دهيد و از او سوال کنيد که آيا لازم است که براي انجام سونوگرافي مراجعه کنيد.

نبايدهاي هفته 32 حاملگي

همه خانم‌ها نمي‌توانند به نوزادان خود شير بدهند. اگر کمبود‌وزن‌ داريد، به مواد مخدر يا الکل اعتيادداريد و يا از داروهاي خاصي استفاده مي‌کنيد که وارد شيرتان مي‌شود، بايد با شير خشک نوزادتان را تغذيه کنيد. براي مثال داروهاي سرطان، فشارخون، يا برخي بيماري‌ها مثل ايدز يا عفونت پرولاکتين از شير وارد بدن نوزاد مي‌شود. اگر قبلا عمل سينه يا توده داشته‌ايد در مورد شيردهي با پزشکتان مشورت کنيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.