هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

نوامبر 10, 2019 توسط admin a0
week-31.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

در اين هفته اندازه کودک شما به حدود 40 سانتي‌متر رسيده است. وزن جنين در هفته 31 بارداري کمي بيشتر از 1360 گرم است و به‌زودي شاهد يک افزايش وزن ناگهاني در کودکتان خواهيد بود. جنين در هفته سي و يکم همچنين مي‌تواند سرش را ازيک‌طرف به‌طرف ديگر بچرخاند. يک ‌لايه چربي هم در زيرپوست او در حال جمع شدن است تا او براي زندگي در خارج رحم آماده شود، درنتيجه بازوها، سر و بدن او در حال بزرگ‌تر شدن هستند.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

بارداري هفته 31، ممکن است در اين دوران شاهد ترشح آغوز يا پيش شير، از پستان‌هايتان باشيد. برخي از خانم‌هاي حامله چنين مسئله‌اي را مشاهده مي‌کنند و برخي هم آن را پيش از تولد نوزادشان تجربه نخواهند کرد. درهرحال اين مسئله طبيعي است و نشانه آن است که بدن شما وظيفه خود را به‌درستي انجام مي‌دهد. اگر ميزان اين ترشحات زياد است مي‌توانيد يک دستمال مخصوص دوران شيردهي در سوتين خود بگذاريد تا از کثيف شدن لباس‌هايتان جلوگيري کنيد. همچنين اگر تصميم داريد کودکتان را با شير خود تغذيه کنيد ممکن است بخواهيد از سوتين شيردهي استفاده کنيد. اگر سوتين فعلي شما ديگر برايتان راحت نيست مي‌توانيد از همين‌الان از سينه‌بند شيردهي استفاده کنيد.

آيا گاهي اوقات ماهيچه‌هاي رحم شما منقبض مي‌شوند؟

بعضي از خانم‌هاي حامله اين انقباضات ناگهاني را (که انقباض براکستون- هيکس ناميده مي‌شوند) در نيمه دوم حاملگي و ماه‌هاي آخر بارداري خود تجربه مي‌کنند. اين انقباضات که بين 30 تا 60 ثانيه طول مي‌کشند و نامنظم و بي‌قاعده هستند فعلا نبايد مرتب بروز کنند و همچنين نبايد دردناک باشند. هنگامي‌که چند هفته به زايمان شما باقي‌مانده باشد ممکن است اين انقباضات بيشتر بروز کنند و شايد کمي دردناک شوند. به اين انقباض‌ها اغلب “درد زايمان کاذب” مي‌گويند، زيرا گاهي اوقات ممکن است تشخيص درد زايمان اصلي از اين انقباضات ناگهاني بسيار سخت باشد. بااين‌حال تا پيش از هفته سي و هفتم هنوز کودک شما نارس است. پس اگر اين انقباضات به‌طور مرتب رخ مي‌دهند حتي اگر درد ندارند ممکن است نشانه‌اي از زايمان زودرس باشند. در صورت مشاهده تغيير يا افزايش ترشحات واژن که آبکي، لزج، صورتي يا خوني باشند، همچنين در صورت مشاهده درد در ناحيه شکم، گرفتگي عضلاني مشابه با دوران قاعدگي، بيشتر از 4 بار انقباض عضلاني در ساعت، افزايش فشار در ناحيه لگن يا کمردرد (خصوصا اگر قبلا چنين دردي نداشته‌ايد) بلافاصله با پزشک يا ماماي خود تماس بگيريد. اگر شما فرزند پسري به دنيا خواهيد آورد، بهتر است در مورد ختنه کردن يا نکردن او با يکديگر صحبت کنيد، در مورد زمان و روش انجام ختنه نظرات مختلفي مطرح مي‌شود، بهتر است کمي تحقيق کنيد يا از متخصص زنان و اطفال خود بپرسيد.

فعاليت‌هاي هفته سي و يکم بارداري

ساک بيمارستان خود را آماده کنيد: مي‌توانيد از بيمارستان بپرسيد که چه لوازمي در اختيار شما قرار خواهند داد و چه چيزهايي را بايد از داروخانه بيمارستان تهيه کنيد. بااين‌حال پيشنهاد مي‌کنيم علاوه بر لباس و مسواک برخي موارد ديگر که بهتر است آماده کنيد عبارت‌اند از:

  •  يک عکس، تصوير يا چيز ديگري که در هنگام زايمان به آن نگاه کنيد؛
  •  تعدادي بيسکويت براي اينکه انرژي خود را به دست آوريد و آدامس يا شيريني نعنايي براي زماني که دهانتان بوي نامناسبي دارد؛
  •  بالش، جوراب و دمپايي راحتي‌تان؛
  •  کتاب يا مجله؛ البته مجلات يا کتاب‌هاي سنگين و پرمحتوا به درد نمي‌خورند، زيرا شما نمي‌توانيد بر روي آن‌ها تمرکز کنيد؛
  •  لباس‌خواب و سوتين شيردهي؛
  •  يک لباس کودک مناسب براي هنگامي‌که مي‌خواهيد نوزادتان را به خانه ببريد؛
  •  يک دوربين عکس‌برداري يا فيلم‌برداري، باطري‌هاي نو و فيلم.

رژيم غذايي

مي‌توانيد براي تغذيه در هفته سي و يکم بارداري از غلات جوانه‌زده گندم، عدس، جو و … در تهيه انواع سالاد و سوپ استفاده کنيد و يا پودر آن را در ماست، ماست و خيار و … اضافه کنيد. غلات جوانه‌زده حاوي مواد معدني و انواع ويتامين‌ها به‌خصوص ويتامين‌ها به‌خصوص ويتامين‌هاي گروه B مي‌باشند که جهت حفظ سلامت جسمي و روحي شما و نوزاد آينده‌تان ضروري است. سعي کنيد هميشه همراه غذا سبزي فراوان و متنوع ميل کنيد. سبوس غلات نيز حاوي انواع ويتامين‌هاي گروه B و املاح مي‌باشند. سعي کنيد از نان‌هاي سبوس‌دار مثل سنگک به‌جاي نان سفيد استفاده کنيد.

 

نگران نباشيد

در هفته‌هاي 32 و 31 بارداري از تغييرات به وجود آمده در آلت تناسلي خود متعجب نشويد.

در اين مرحله آلت تناسلي شما بزرگ‌تر از قبل بارداري‌تان به نظر مي‌رسد و اين به خاطر افزايش هورمون‌ها و جريان خون مي‌باشد که هردوي اين عوامل باعث برجسته شدن رگ‌ها و تيره‌تر شدن رنگ لبه‌هاي اندام تناسلي و متورم شدن آن مي‌شود. بايد بدانيد که تمامي اين تغييرات کاملا طبيعي هستند و بعد از زايمان رنگ و اندازه‌ اندام به حالت اوليه خود بازمي‌گردد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي و يکم بارداري

در نمازهاي يوميه سوره “قدر” و “اخلاص” را بخوانيد.

از خوردن خربزه بعد از هر غذا کوتاهي نکنيد زيرا نقل است که خوردن خربزه توسط زن باردار سبب مي‌شود که فرزند خوش‌رو و خوش‌خلق شود. البته از خوردن خربزه بعد و قبل از آب خوردن پرهيز کنيد. توصيه‌شده است که در موقع تکان بچه دست را روي شکم بگذاريد و صلوات و سوره “توحيد” را تلاوت کنيد.از معاصي، خص وصا دروغ و غيبت دوري‌کنيد و حتما نماز را اول وقت بخوانيد. از امام صادق نقل‌شده است که خوردن کدو سبب افزايش حافظه مادر و کودک مي‌گردد.

بايدهاي هفته سي و يکم بارداري

اگر تمام‌روز پشت ميز مي‌نشينيد، حفظ حالت مناسب در نشستن مانع از درد کمر و شانه‌ها مي‌شود. وقتي مي‌نشينيد، کمرتان را به‌صورت طبيعي صاف و کم قوس نگه‌داريد. براي نشستن از صندلي‌هايي استفاده کنيد که قسمت پايين‌تنه شما را بگيرد و در غير اين صورت از يک بالش کوچک يا حوله تاشده استفاده کنيد. اگر کف پايتان به زمين نمي‌رسد، از زير پايي استفاده کنيد که شيب آن به سمت پاشنه است. اگر با کامپيوتر کار مي‌کنيد، زاويه آرنجتان بايد 90 درجه و مچ‌هايتان به‌صورت صاف روي صفحه باشد. مانيتور کامپيوتر هم بايد در فاصله 45 تا 55 سانتي‌متري از صورت شما باشد. اگر شکمتان به ميز مي‌چسبد جلوي کارتان را مي‌گيرد، صندلي‌تان را کمي پايين بياوريد و اگر بازهم از ميز خيلي دور هستيد، هر 20 دقيقه يک‌بار به خودتان استراحت بدهيد، از جايتان بلند شويد، کمي راه برويد و نرمش‌هاي کششي انجام دهيد.

نبايدهاي هفته 31 حاملگي

جفت معمولا در بالاي ديواره رحم قرار دارد و تا هنگام زايمان از ديواره جدا نمي‌شود. جفت به نوزاد اين امکان را مي‌دهد که اکسيژن موردنياز خود را تا زماني که خودش بتواند نفس بکشد از خون دريافت کند. بنابراين اگر جفت قبل از زايمان از ديواره رحم جدا شود، اين وضعيت “سقط جفت” ناميده مي‌شود که شما و جنين را در موقعيت خطر قرار مي‌دهد. مصرف کافئين، فشارخون بالا، تشنج حاملگي و التهاب شکمي و سابقه سقط جفت همگي عواملي هستند که شما را در معرض خطر سقط جفت قرار مي‌دهد. اگر علائمي مانند خونريزي، درد شديد شکم با کمردرد، حساسيت در رحم و انقباضات قوي در هر دقيقه مشاهده کرديد، پزشک يا ماماي خود را مطلع کنيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.