هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

ژوئن 2, 2019 توسط مدیریت0
week-30.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي کند؟

اندازه جنين در سي هفتگي کمي بيشتر از 39.3 سانتي‌متر شده و وزن جنين در هفته 30 بارداري حدود 1350 گرم شده است.

مايع آمنيوتيک اطراف جنين 30 هفته‌اي، حدود 700 گرم است اما با گذشت اين وضعيت جنين در هفته سي‌ام بارداري، کودک شما رشد کرده و حجم بيشتري از رحم را به خود اختصاص خواهد داد و درنتيجه حجم مايع آمنيوتيک اطراف او کاهش خواهد يافت.

چشمان او باز و بسته مي‌شوند، جنين در هفته 30 قادر است بين تاريکي و روشنايي تمايز قائل شود و حتي مي‌تواند حرکت يک منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال کند.

هفته سی ام بارداری
هفته سی ام بارداری

درست مثل عکس جنين سي‌هفته‌اي، هنگامي‌که دلبند شما متولد شود چشمانش را در بيشتر طول روز بسته نگه مي‌دارد. اما هنگامي‌که چشمانش را باز مي‌کند مي‌تواند به تغييرات نور واکنش نشان دهد.

اما ميزان دقت بينايي جنين 30 هفته‌اي تنها 20/1 (يک بيستم) است، يعني فقط اشيائي را دقيقا تشخيص مي‌دهد که تنها چند سانتي‌متر با صورت او فاصله داشته باشند. بينايي طبيعي در بزرگ‌سالان (براي افراد سالم) برابر با 20/20 (بيست بيستم) است.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

پس از طي کردن سي هفته بارداري، حالا ديگر شما ممکن است اين روزها کمي خسته باشيد، خصوصا اگر به مشکلات خواب يا بدخوابي هم دچار شويد.

همچنين ممکن است نتوانيد درست راه برويد يا اشياء را درست حمل کنيد. اين حالت هم در هفته سي‌‌ام بارداري کاملا قابل‌درک است.

شما به‌واسطه هورمون‌هاي دوران حاملگي هم سنگين‌تر شده‌ايد هم تعادل خود را ازدست‌داده‌ايد و هم مفاصل شما سست و شل شده‌اند.

اين امر مي‌تواند موجب اين شود که شماره کفش شما نيز افزايش يابد؛ و البته ممکن است که اين تغيير دائمي باشد.

تغييرات سريع خلق‌وخوي خود را در اوايل حاملگي به ياد مي‌آوريد؟ عارضه‌هايي که هم‌اکنون براي شما رخ مي‌دهند به‌اضافه تغييرات هورموني ممکن است موجب شود که حالت‌هاي ماه‌هاي اول دوباره به سراغ شما بيايند.

ممکن است شما نگران اين مطلب باشيد که آيا کودک شما چه شکلي خواهد بود يا اينکه آيا شما والدين خوبي خواهيد بود يا خير.

اين نگراني‌ها طبيعي هستند. اما اگر نمي‌توانيد بر اين حالت‌ها غلبه کنيد و از نگراني دربياييد، يا بيش‌ازحد مضطرب و زودرنج شده‌ايد، با پزشک يا ماماي خود صحبت کنيد.

شما ممکن است ازجمله 10% خانم‌هاي حامله‌اي باشيد که افسردگي را از افسردگي خفيف تا متوسط در دوران حاملگي‌شان تجربه مي‌کنند.

فعاليت‌هاي هفته سي‌ام بارداري

اسباب و وسايل کودک خود را آماده کنيد: اين کار مي‌تواند يک گزينه مناسب براي همسر شما يا يکي از دوستانتان که مي‌خواهد به شما کمک کند باشد.

آماده کردن تخت گهواره دستي و کالسکه دستي مي‌تواند براي شروع خوب باشد، زيرا سرهم کردن قسمت‌هاي مختلف آن‌ها کار نسبتا دشواري است.

وسايلي از قبيل تاب نوزاد يا ني‌ني لاي‌لاي، آويز بالاي تخت کودک، بي‌سيم مخصوص و نمايشگر کودک (که به‌وسيله آن مي‌توانيد محل قرار گرفتن کودک خود را مشاهده کنيد يا با شنيدن صداي او از وضعيت او اطمينان حاصل کنيد) ممکن است به باطري نياز داشته باشند پس اطمينان حاصل کنيد که به‌اندازه کافي باطري تهيه‌کرده‌ايد.

استفاده از باطري قابل شارژ و شارژر مي‌تواند گزينه مناسبي باشد. اگر به دليل بيماري يا شرايط خاصي نبايد به کودک شيردهيد، اکنون زمان مناسبي است تا سرويس شيردهي نوزاد (شيردوش، شيشه شير و پستانک‌ها) را استريل و ضدعفوني کنيد.

رژيم غذايي

براي تغذيه در هفته 30 بارداري به خواص سيب‌زميني احتياج داريد، البته بهتر است به‌صورت آب پز يا تنوري تهيه شود و حتي‌المقدور از مصرف آن به‌صورت سرخ‌کرده پرهيز کنيد.

اگر سيب‌زميني را به‌خوبي شسته و با پوست طبخ کنيد، خواص غذايي آن بيشتر حفظ مي‌شود.

سعي کنيد به‌جاي استفاده از سس مايونز براي سالاد از آب‌ليمو، آب‌نارنج، آب‌غوره کم‌نمک و روغن‌زيتون استفاده کنيد و يا مقداري ماست را با اين مواد ترکيب کنيد و به‌عنوان سس سالاد استفاده کنيد.

اگر هنوز مي‌پرسيد در هفته 30 بارداري چه چيزي بخوريم بايد بگوييم کشک را هم در برنامه غذايي خود جا بدهيد.

منابع غني پروتئين، کلسيم، فسفر و آهن مي‌باشد و مي‌توانيد آن را به‌تنهايي يا مخلوط با انواع غذاها استفاده کنيد. البته حتما از کشک پاستوريزه استفاده کنيد و قبل از استفاده آن را 5 تا 10 دقيقه بجوشانيد.

نگران نباشيد

گرسنگي تنها يکي از هزاران دليل غذا خوردن است. دلايل عصبي و عاطفي هم ممکن است شما را براي چندين بار به سمت يخچال بفرستد.

خصوصا در 3 ماهه سوم يعني سي هفتگي بارداري به بعد که تنش‌هاي روحي شما بيشتر مي‌شود ممکن است بيش‌ازحد بخوريد.

اگر هنگامي‌که استرس و نگراني داريد، غذا بخوريد وزن شما بالا مي‌رود و دوباره استرس مي‌گيريد که چرا وزنتان در حال بالا رفتن است و دوباره غذا مي‌خوريد و اين چرخه ادامه پيدا مي‌کند.

براي جلوگيري از گرفتار شدن در اين چرخه هر چيزي را که مي‌خوريد بنويسيد و زمان خوردن و اينکه بعد از خوردن آنچه احساسي داريد.

بعد از يک هفته سراغ دفتر برويد و به دنبال علائمي باشيد که به دنبال آن زياد مي‌خوريد. با کشف اين عوامل به دنبال جايگزين براي آن‌ها باشيد.

مثلا اگر تنهايي باعث زياد خوردنتان مي‌شود ليستي از کارهايي تهيه کنيد که به‌جاي خوردن مي‌توانيد انجام دهيد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته سي‌ام بارداري

جنين در اين ماه هماهنگي بيشتري در حرکات به دست مي‌آورد و تنوع حرکات جنين زياد شده و به‌خوبي مي‌تواند خود را حرکت دهد.

روزهاي دوشنبه سوره “النحل” را بخوانيد و روزهاي پنج‌شنبه و جمعه سوره “يس” و “ملک” را بخوانيد.

در تمام ماه‌هاي هفتم، هشتم و نهم سوره “نور” را قرائت کنيد. فرستادن روزانه 140 صلوات را فراموش نکنيد.

خوردن پرتقال که سرشار از کلسيم است باعث مي‌شود که طفل قدري کوچک‌تر گشته و در موقع وضع حمل فشار کمتر شود.

بايدهاي هفته سي‌ام بارداري

براي استراحت در اين دوره به پهلو دراز بکشيد، پاهايتان را خم‌کنيد و بالشي را بين آن‌ها قرار دهيد و بالش ديگري را زير شکمتان بگذاريد.

با قرار دادن بالش زير شکمتان، تکيه‌گاهي براي بدنتان ايجاد مي‌کنيد و به اين صورت فشار بر کمرتان کمتر مي‌شود.

سعي کنيد بعد از ناهار 20 دقيقه دراز بکشيد و اگر در طي روز فرصتي براي خوابيدن نداريد، حداقل هر ساعت 5 دقيقه استراحت کنيد و پاهايتان را بالا بياوريد.

نبايدهاي هفته 30 حاملگي

کيسه آب قسمتي از جفت است که در داخل آن مايع محافظت‌کننده جنين و خود جنين قرار دارد.

کيسه آب هم مثل جفت ربطي به مادر و جنين ندارد و پس از زايمان دور انداخته مي‌شود. اما امکان پاره شدن خودبه‌خود کيسه آب و زايمان در هفته 30 بارداري و قبل از موعد وجود دارد.

در صورت پاره شدن کيسه آب مايع به‌صورت قطره‌قطره يا با حجم زياد و به‌صورت ناگهاني خارج مي‌شود.

اگر حدس مي‌زنيد که کيسه آب پاره شده است بايد سريعا به پزشک يا ماماي خود مراجعه کنيد.

با توجه به سن حاملگي اگر در هفته سي بارداري اين اتفاق برايتان بيفتد، شما را در بيمارستان بستري مي‌کنند و با کمک سرم‌هاي مخصوص سعي مي‌کنند تا نوزاد را تا حد امکان به‌صورت طبيعي به دنيا بياورند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.