هفته بیست و هفتم بارداری

هفته بیست و هفتم بارداری

ژوئن 2, 2019 توسط مدیریت0
week-27.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

جنين 27 هفته‌اي، همه رحم شما را پر مي‌کند!

وزن جنين در هفته بيست‌وهفت بارداري به حدود 900 گرم رسيده و طول بدن او نيز 36.5 سانتي‌متر است.

او اکنون مي‌تواند چشمان خود را باز و بسته کند و در زمان‌هاي مشخصي مي‌خوابد و بيدار مي‌شود. او مي‌تواند انگشت‌هايش را نيز بمکد.

هرچند ريه‌هاي او هنوز کاملا رشد نکرده است، اما درصورتي‌که جنين در هفته 27 به‌طور اتفاقي نارس به دنيا بيايد، با کمک دستگاه ريه او قادر خواهد بود تنفس را انجام دهد.

هفته بیست و ششم بارداری
هفته بیست و ششم بارداری

به حرکت‌هاي ريتميک و منظم کودک خود دقت کنيد زيرا نشانه سکسکه‌هايي هستند که از اين به بعد ممکن است به‌طور معمول رخ دهند. معمولا هر بار سکسکه کودک تنها چند لحظه طول خواهد کشيد و درنتيجه براي او آزاردهنده نخواهد بود؛ پس از احساس اين حرکات لذت ببريد!

با رشد بيشتر بافت مغز اکنون مغز کودک شما بسيار فعال است. فکر مي‌کنيد او به چه چيز فکر مي‌کند؟!

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

کودک شما در حال آماده شدن براي مرحله نهايي است، درنتيجه شما ممکن است عوارض جديدي را با آغاز هفته 27 بارداري خود مشاهده کنيد.

علاوه بر احساس درد در پشت و کمر، ممکن است گاهي اوقات دچار گرفتگي عضلات پا نيز بشويد. پاهاي شما وزن زيادي را تحمل مي‌کنند و رحم شما نيز به جريان خون بيشتري نياز دارد.

با رشد رحم فشار بيشتري بر رگ‌هايي که خون را از اندام‌هاي تحتاني شما به سمت قلب مي‌برند و همچنين بر عصبي که از بالاتنه به سمت پاهاي شما مي‌رود وارد مي‌شود. متأسفانه هر چه مدت بيشتري از حاملگي شما بگذرد اين گرفتگي‌هاي عضلاني شديدتر و بيشتر خواهند شد.

گرفتگي عضلات معمولا در شب رخ مي‌دهد، اما ممکن است در طول روز هم بروز کند. با انجام اين تمرين شايد از درد و گرفتگي رها شويد: پاهايتان را دراز کنيد و انگشت‌هاي پاهاي خود را مستقيم به سمت جلو بکشيد، سپس آن‌ها را به سمت عقب (مثل‌اينکه بخواهيد انگشت شست پا را به روي ساق برسانيد) بکشيد.

اين کار موجب کشيده شدن ماهيچه ساق پا مي‌شود و ممکن است مشکل شما را بهبود ببخشد. همچنين چند دقيقه پياده‌روي يا ماساژ دادن ماهيچه ساق پا ممکن است مفيد باشد.

اين مطلب ممکن است فعلا براي شما بسيار دور از ذهن باشد اما بهتر است به برنامه تنظيم خانواده و روش جلوگيري از بارداري نيز فکر کنيد.

شما بايد قبل از تولد نوزادتان در برخي موارد تصميم بگيريد. شايد اين تعداد فرزند برايتان کافي است و بخواهيد لوله‌هايتان را نيز درزماني که در بيمارستان هستيد ببنديد. به‌هرحال از حالا وقت کافي داريد که با همسرتان و متخصص مشورت کنيد.

فعاليت‌هاي هفته بيست و هفتم بارداري

مقداري غذا آماده کنيد که بعد از تولد نوزادتان گرسنه نمانيد!

اگر خودتان آشپزي مي‌کنيد از اين به بعد دو برابر غذا بپزيد و نصف آن را فريز کنيد. در هفته‌هاي اول پس از تولد نوزادتان هرروز شما و همسرتان به‌قدري خسته خواهيد بود که حوصله غذا پختن نخواهيد داشت و از اينکه چيزي در يخچال داشته باشيد که بتوانيد آن را به‌سرعت گرم کرده و مصرف کنيد بسيار خوشحال خواهيد شد.

اگر هم آشپزي نمي‌کنيد در مجلات و پيک‌هاي محلي يا مغازه‌هاي نزديک محل سکونت خود بگرديد و ليست همه خوراکي‌هايي را که با سرويس به درب منزل شما آورده و تحويل مي‌دهند، جمع‌آوري کنيد. بعدا شما از انتخاب‌هاي متعددي که داريد بسيار خوشحال خواهيد شد.

رژيم غذايي

انواع مغزها مثل پسته، گردو، بادام و فندق را براي برنامه تغذيه در هفته 27 بارداري بگنجانيد. اين مغزها، منابع خوبي از پروتئين و آهن هستند و مي‌توانند به‌عنوان ميان وعده مغذي مورداستفاده قرار بگيرند.

البته بهتر است اين مواد حداکثر تا 24 ساعت، اما حداقل پس از خارج شدن از پوست چوبي آن مصرف شوند تا خواص غذايي آن‌ها کاهش نيابد.

اما حداقل يک‌سوم پروتئين روزانه بر اساس سفارش FDA بايد از منابع حيواني پروتئين تامين شود، هم‌چنين به‌خصوص در دوران بارداري بهتر است بخش عمده پروتئين رژيم غذايي از منابع پروتئين دريايي مثل ميگو و ماهي و … تامين شود.

بهتر است ماهي و ميگو را آب پز يا بخارپز کنيد تا خواص غذايي آن‌ها تا حد امکان کاهش نيابد.

نگران نباشيد
آريتمي، يک بي‌نظمي در ضربان قلب است که معمولا پزشکان آن را از روي سونوگرافي دستگاه داپلر ( دستگاهي که صداي قلب جنين را بلند و تقويت مي‌کند ) و گوشي پزشکي تشخيص مي‌دهند.

بي‌نظمي به اين صورت است که انگار قلب براي لحظه‌اي ضربان ندارد. اين مسئله چندان جاي نگراني ندارد زيرا بچه‌ها معمولا بي‌نظمي ضربان قلب را پيش از زايمان پشت سر مي‌گذارند و هنگام تولد قلب سالمي دارند.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته بيست‌وهفت بارداري

کندر باعث تقويت فهم و حافظه مي‌شود. براي رفع سستي اعضاي بدن مفيد است و جويدن آن باعث تقويت حافظه مي‌شود. در دوران بارداري با مکيدن کندر يا انزروت ترشح نخود مغز خود و نوزادتان را تقويت نماييد.

پيامبر خدا فرموده‌اند :” به زن باردار خود کندر بخورانيد زيرا جنين وقتي در شکم مادر خود به‌وسيله کندر تغذيه مي‌شود، قلبش محکم و عقلش زياد مي‌شود و اگر جنين پسر باشد، شجاع خواهد شد.”

علاوه بر اين توصيه‌شده است هرروز يک عدد انار را پي از خواندن سوره “فتح” ناشتا بخوريد. تلاوت روزانه چند آيه از قرآن مجيد را فراموش نکنيد.

بايدهاي هفته بيست‌وهفت بارداري

هنگام بارداري که پستان‌ها بزرگ و سنگين مي‌شوند بستن سينه‌بند ضروري است اما سينه‌بند را طوري انتخاب کنيد که پستان‌ها به‌طرف بالا و داخل نگاه داشته شوند.

چون پستان‌ها تا قبل از شش‌ماهگي به‌سرعت بزرگ مي‌شوند بهتر است سينه‌بندها را تا قبل از آن مدت عوض کنيد ولي از ماه ششم به بعد که تغيير حجم سينه‌ها تقريبا ثابت است، تعويض سينه‌بند ضرورت ندارد.

از به کار بردن سينه‌بندهايي که پستان‌ها را صاف و پهن نگه مي‌دارند جدا خودداري کنيد. از هفته بيست و هفتم حاملگي يعني ماه چهارم به بعد، ترشح غليظ و سفيدرنگي به نام “کلستروم” از نوک سينه‌ها خارج مي‌شود که گاهي خشک‌شده و باعث تحريک پوست اطراف آن مي‌گردد.

براي جلوگيري از آن به کمک يک گاز تميز و يا پنبه مي‌توانيد نوک سينه را با آب ولرم و صابون پاک‌کنيد.

نبايدهاي هفته 27 حاملگي

نوعي از چربي که بايد از مصرف آن اجتناب کنيد، چربي‌هاي هيدروژنه هستند که حاوي اسيدهاي چرب يا نيمه اشباع هستند و بيش‌تر از چربي‌هاي اشباع يا کلسترول به قلبتان آسيب وارد مي‌کنند.

راهنماهاي رژيم غذايي در جهان به مردم پيشنهاد مي‌کنند که همواره مراقب دريافت چربي‌هاي هيدروژنه باشند و تنها چند گرم در روز از اين چربي‌ها را دريافت کنند.

چربي‌هاي هيدروژنه معمولا در غذاهاي آماده مثل کيک‌ها، بيسکويت‌ها، غذاهاي سرخ‌کردني و مرغ‌هاي سوخاري وجود دارند. اگر برچسب ماده غذايي نشان نمي‌دهد که داراي چند گرم چربي هيدروژنه است به دنبال عباراتي مانند “حاوي روغن گياهي هيدروژنه” يا “روغن شيريني‌پزي گياهي” باشيد چون اين عبارات وجود روغن هيدروژنه را نشان مي‌دهند.

بهترين روش براي کاهش مصرف اين چربي‌ها براي شما، کاهش مصرف غذاهاي آماده بيرون از خانه است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.