هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

ژوئن 2, 2019 توسط مدیریت0
week-24.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

جنين در هفته بيست‌وچهارم بارداري، به‌سرعت در حال رشد است.
وزن جنين 24 هفته حدود 110 گرم نسبت به هفته قبل (که تنها کمي بيشتر از 450 گرم وزن داشت) زيادتر شده است.

ازآنجاکه طول بدن جنين در حدود 168 روزگي تقريبا به 30 سانتي‌متر رسيده، جنين در هفته 24 در داخل رحم شما به‌صورت خميده قرارگرفته است اما اندازه اندام‌هاي بدن او تقريبا متناسب هستند.

شما مي‌توانيد حرکات جنين در هفته 24 بارداري را کاملا حس کنيد.

هفته بیست و چهارم بارداری
هفته بیست و چهارم بارداری

شايد به نظر کمي لاغر بيايد ولي به‌زودي بافت چربي در بدن او تجمع مي‌يابد. پوست کودک شما نازک، نيمه شفاف و چروک‌خورده است.

مغز جنين 6 ماهه به‌سرعت بزرگ مي‌شود و اندام چشايي او نيز در حال رشد است.

دستگاه تنفسي جنين 24 هفتگي، تکامل خود را آغاز کرده، درخت تنفسي شاخه‌شاخه مي‌شود و سلول‌هايي در ريه سورفاکتانت توليد مي‌کنند؛ ماده‌اي که موجب مي‌شود کيسه‌هاي هوايي نوزاد بعد از تولد و هنگام تنفس به‌راحتي بزرگ و پر از هوا شوند.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

قسمت بالايي رحم در بيست و چهار هفتگي بارداري، چند سانتي‌متر بالاتر از ناف قرارگرفته است، يعني اندازه آن در حدود يک توپ فوتبال است.

هفته 24 بارداري در ماه ششم قرار دارد و شما ممکن است به دليل کشيده شدن پوست شکم و پستان‌هايتان گاهي اوقات احساس خارش کنيد. اگر پوست شما خشک است مرطوب نگه‌داشتن آن مي‌تواند در رفع اين عارضه به شما کمک کند.

همچنين ممکن است حساسيت چشمان شما نسبت به نور افزايش‌يافته باشد يا احساس خشکي چشم و يا اينکه چيزي وارد چشم شده است داشته باشيد. اين عارضه در دوران حاملگي طبيعي است و به‌عنوان «چشمان خشک» شناخته مي‌شود. براي بهبود وضعيت خود مي‌توانيد از قطره اشک مصنوعي استفاده کرده و چشمان خود را مرطوب کنيد.

براي اکثر خانم‌هاي حامله بين هفته‌هاي بيست و چهارم تا بيست و هشتم يک‌بار تست غربالگري گلوکز (GCT) انجام مي‌شود. اين آزمايش مشخص مي‌کند که آيا دچار ديابت دوران حاملگي شده‌ايد يا خير. لازم است علائم ديابت بارداري را جدي بگيريد.

در ديابت بارداري ميزان قند خون در دوران حاملگي افزايش مي‌يابد. درصورتي‌که اين عارضه درمان نشود احتمال سخت شدن زايمان طبيعي يا لزوم سزارين براي شما افزايش مي‌يابد زيرا در اين حالت کودک شما چاق مي‌شود و اين چاقي در اندام‌هاي فوقاني بدن او نمايان‌تر خواهد بود.

اگر دچار ديابت بارداري باشيد، احتمال ابتلاي کودک شما به مشکلاتي همچون سطح پايين قند خون در هنگام تولد افزايش مي‌يابد. درصورتي‌که نتيجه آزمايش قند خون شما مثبت باشد بدان معني نيست که شما به ديابت دوران حاملگي دچار شده‌ايد، بلکه بايستي تست تحمل گلوکز (GTT) بدهيد تا معلوم شود که آيا مشکلي داريد يا خير.

همچنين آگاهي از نشانه‌هاي زايمان زودرس در بارداري هفته 24 مي‌تواند براي شما مفيد باشد.

در صورت مشاهده افزايش ترشحات واژن که آبکي، لزج، صورتي يا خوني باشند به‌سرعت با ماما يا پزشک خود تماس بگيريد.

همينطور در صورت مشاهده خونريزي از واژن يا لکه بيني، درد شکم يا گرفتگي و انقباضات عضلاني مشابه با دوران قاعدگي که بيشتر از 4 بار انقباض عضلاني در ساعت باشد، افزايش فشار در ناحيه لگن يا کمردردي که قبلا نداشته‌ايد، بلافاصله با پزشک يا ماماي خود تماس بگيريد.

فعاليت‌هاي هفته بیست و چهارم

خانه خود را براي ورود نوزاد آماده کنيد: با همسر خود بنشينيد و آنچه را که مي‌خواهيد قبل از آمدن نوزادتان در خانه تغيير وضعيت دهيد يا جمع کنيد، سروسامان دهيد.

آنگاه ليست را به همسرتان بدهيد خودتان يک‌گوشه بنشينيد و بگذاريد تا او وسايل را بچيند. شما با تحمل دوران حاملگي به‌اندازه کافي زحمت‌کشيده و مي‌کشيد! بهتر است براي ايمني بيشتر به اين نکات هم توجه کنيد:

– يک کپسول اطفاء حريق فراهم کنيد يا اگر سيستم هشداردهنده دود و آتش‌سوزي داريد، آن را آزمايش کنيد. اگر مسير خروج اضطراري داريد، مسير آن را باز و پاک‌سازي کنيد.

– مبل‌ها يا ساير لوازم و اشياء خراب و شکسته را دور بيندازيد يا تعمير کنيد.

– اتاق نوزادتان را رنگ کنيد پرده‌هاي جديد آويزان کنيد يا يکدست مبل نو جفت‌وجور کنيد!

رژيم غذايي

اگر تغذيه دوران بارداري را رعايت کرده باشيد؛ در هفته‌هاي 23 و 24 بارداري، ميزان افزايش وزن طبيعي حدود 5/6 تا 5/7 کيلوگرم است. اگر بيش از اين مقدار وزنتان بالا رفته است، دقت کنيد چه چيزي مي خوريد و چقدر ورزش مي کنيد.

در هفته بيست و چهارم حاملگي وقت رژيم غذايي نيست بنابراين مصرف غذاهاي بي فايده را کنار بگذاريد و به جاي آن از ميوه ها و سبزيجات استفاده کنيد. اگر تحرکتان کم شده است، حالا وقت آن است که تحرکتان را بيشتر کنيد.

يک دستگاه گام سنج بخريد و پياده‌روي را شروع کنيد. اگر افزايش وزنتان زياد است، با درايت و هوشمندي غذا بخوريد و ورزش کنيد تا وزنتان را در بقيه بارداري متعادل نگه‌داريد.

نگران نباشيد
ممکن است در اين هفته به طرز عجيبي براي سومين بار کليدتان را گم کرده باشيد و يا ممکن است براي خريد شير به سوپرمارکت رفته باشيد اما در بازگشت همه‌چيز خريده باشيد جز شير. يکي از مشکلاتي که خانم‌هاي باردار از آن شکايت دارند، حواس‌پرتي است. شما حواس‌پرت نشده‌ايد، فقط کمي تمرکز خود را ازدست‌داده‌ايد.

اين حواس‌پرتي موقتي است اما اين مشکل با بالا رفتن ماه‌هاي بارداري بيشتر مي‌شود. اين مشکل تا حدودي به بالا رفتن هورمون‌ها بازمي‌گردد و تا حدودي هم به اين خاطر است که بيشتر به درونتان توجه داريد. برنامه‌ريزي و فهرست کردن کارهايتان مي‌تواند کمک زيادي به شما بکند.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته بيست‌و‌چهارم بارداري

غسل‌هاي مستحبي به‌خصوص غسل جمعه را انجام دهيد.

ازآنجاکه گفتن ذکر سبب آرامش و رفع استرس مي‌گردد، بنابراين به مادران باردار توصيه مي‌شود در اين دوران با گفتن ذکر و صلوات آرامش را هم براي خود و هم براي جنينتان به وجود بياوريد.

خوب است که در اتاق کار يا خوابتان چند گلدان با گل‌هاي رنگارنگ طبيعي قرار دهيد تا دائم چشمتان به آن‌ها بيفتد زيرا اين کار تاثير زيادي بر روي زيبايي جنين شما دارد.

بايدهاي هفته بيست و چهارم بارداري

گاهي ممکن است دچار اسهال شويد که البته معمولا با باکتري معده- روده‌اي در اثر تماس با فرد آلوده يا خوردن غذاهاي آلوده ايجاد شود و به‌ندرت بيشتر از 72 ساعت طول مي‌کشد.

اجازه دهيد اسهال دوره خود را طي کند. شايد نگران اين موضوع باشيد که غذايي ک مي‌خوريد مستقيما دفع مي‌شود اما از دست رفتن مواد غذايي براي دو روز چندان به شما آسيب وارد نمي‌کند.

آب ازدست‌رفته بدنتان را با نوشيدن آب تميز، آب مرغ و آب‌ميوه برطرف کنيد. اگر اسهالتان شديد يا طولاني شد و يا همراه با تب، مدفوع خون‌آلود يا حاوي خلط بود به پزشک اطلاع دهيد.

نبايدهاي هفته 24 حاملگي

اگر ذخيره آهن بدنتان کم است، گلبول‌هاي قرمز خونتان آهن کافي براي محافظت از عضلات شما و جنينتان را ندارند.

چنانچه کمبود آهنتان درمان نشود، شما از تپش بيش‌ازحد قلب به خاطر هموگلوبين ناکافي و عدم اکسيژن کافي در خون، مقاومت کمتر در برابر عفونت‌ها ، کمبود خون طي زايمان رنج خواهيد برد. اگر دچار فقر آهن خون باشيد، جنينتان نيز به آن مبتلا خواهد شد.

براي حل اين مشکل پزشکتان مکمل‌هاي آهن تجويز مي‌کند که با مصرف آن‌ها دچار يبوست مي‌شويد و به همين خاطر بايد مصرف مايعات را بالا ببريد و فعال باشيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.