هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

ژوئن 2, 2019 توسط مدیریت0
week-23.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

طول بدن کودک شما بيشتر از 29.2 سانتي‌متر و وزن جنين 23 هفته‌اي، بيش از 450 گرم است. پوست او قرمز و چروک‌خورده است.

رگ‌هاي خوني در ريه او در حال رشد هستند تا او را براي تنفس آماده کنند. او عمل بلعيدن را انجام مي‌دهد اما در اغلب کودکان اولين خروج مدفوع پس از تولد صورت مي‌گيرد.

هفته بیست و سوم بارداری
هفته بیست و سوم بارداری

در سونوگرافي هفته بيست و سوم بارداري، شما متوجه واکنش جنين به رويدادها خواهيد شد. صداهاي بلند (از قبيل صداي پارس سگ يا جاروبرقي) در داخل رحم شنيده مي‌شوند اما کودک شما را آزرده نمي‌کنند و حتي موجب آشنايي او با اين صداها نيز مي‌شوند به‌نحوي‌که او پس از زايمان از اين صداها نخواهد ترسيد. درعين‌حال مراقب صداهاي خيلي بلند که حتي گوش شما را آزار مي‌دهد باشيد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

اگر در سه‌ماهه اول دچار سردرد مي‌شديد، از هفته بيست و سوم بارداري به بعد احتمالا اين سردردها کمتر مي‌شوند.

درواقع برخي از خانم‌ها در اوايل دوران حاملگي دچار سردرد مي‌شوند که علت آن مي‌تواند تغيير ميزان هورمون‌ها در بدن، تغييرات سيستم گردش خون و يا گرفتگي سينوس‌ها باشد.

شما ممکن است در دوران حاملگي ورم‌هاي کوچکي را خصوصا در قسمت قوزک پا و پاها مشاهده کنيد. اين تورم به علت تغيير در ترکيب شيميايي خون (که موجب ورود خون به بافت‌ها مي‌شود) و همچنين بزرگ شدن رحم (که به سياهرگ‌هايي که خون را از اندام‌هاي تحتاني شما به سمت قلب مي‌برند فشار وارد مي‌کند و درنتيجه سرعت جريان خون در پاهاي شما کاهش مي‌يابد) رخ مي‌دهد.

اين ورم‌ها در پايان روز و همچنين در فصل تابستان شديدتر هستند. بدن شما پس از زايمان ميزان مايع اضافي را دفع مي‌کند و به همين دليل در چند روز اول پس از زايمان ممکن است دفعات بيشتري به توالت نياز داشته باشيد يا بيشتر عرق کنيد.

در همين‌حال هرگاه مي‌توانيد دراز بکشيد و پاهاي خود را بالاتر از سطح بدن خود قرار دهيد، هنگام نشستن پاهاي خود را به حالت کشيده قرار دهيد، از نشستن بدون حرکت به مدت طولاني خودداري کنيد، يک تمرين ورزشي منظم داشته باشيد تا سرعت جريان خون را در بدن خود افزايش دهيد و جوراب‌هاي مخصوص حاملگي بپوشيد.

ممکن است وسوسه شويد که مايعات کافي مصرف نکنيد! اما شما بايد مقادير زيادي آب بنوشيد و شايد جالب باشد اگر بدانيد اين کار به جلوگيري از تورم اعضاي بدن شما کمک مي‌کند.

دقت کنيد که در صورت مشاهده ورم‌هاي حاد يا ناگهاني در دست‌ها يا صورت فورا با پزشک يا ماماي خود تماس بگيريد زيرا اين حالت‌ها ممکن است نشانه يک وضعيت حاد و وخيم دوران بارداري به نام پره‌اکلامپسي يا مسموميت حاملگي باشند.

فعاليت‌هاي هفته بيست‌وسوم حاملگي

يک نامه براي کودک خود بنويسيد:
شما و نوزادتان از اين يادگاري براي سال‌هاي سال نگهداري خواهيد کرد. به نداي قلبتان گوش دهيد و الهام بگيريد. اگر براي آغاز نامه‌تان به کمک احتياج داريد مي‌توانيد از اين ايده‌ها کمک بگيريد:

احساسات خود را براي کودکتان شرح دهيد و بگوييد از اينکه مي‌دانيد او در درون بدن شما رشد مي‌کند چه احساسي داريد.
روزي را تصور کنيد که وقت خود را با کودکتان سپري خواهيد کرد. در آن روز چه مي‌کنيد؟
اميدها، روياها و آرزوهايتان را براي کودکتان بنويسيد.
مادر بودن براي شما چه معنايي دارد؟ تعريف شما از يک مادر خوب چيست؟
اگر با نوشتن راحت نيستيد يا نامه نوشتن برايتان دلچسب نيست؛ صدايتان را ضبط کنيد، نقاشي کنيد يا از زمان‌هاي مختلف حاملگي يادگاري‌هاي جمع کرده و يکجا نگهداري کنيد.

رژيم غذايي

اساسي‌ترين چالشي که تغذيه مادر در هفته 23 بارداري خواهد داشت، کنترلاضافه وزن پس از حاملگي است. کنترل وسوسه خوردن غذاهاي بي‌فايده در مواقعي که هوس خوردن غذاهايي مثل چيپس، کيک، غذاهاي حاضري و شکلات را داريد، سخت است.

ما به شما مي‌گوييم در هفته 23 بارداري چه بخوريد. براي فدم اول سعي کنيد غذاهاي ناسالم را کلا از رژيم غذايي خود کنار بگذاريد. اما اگر بعد از 2 يا 3 روز خسته شديد از غذاهاي جايگزين زير استفاده نماييد که هوس شما را بدون افزودن کالري بيش‌ازحد برطرف مي‌سازد.

چوب‌شور به‌جاي چيپس سيب‌زميني
همبرگر کوچک به‌جاي چيزبرگر
نوشيدني‌هاي حاوي عصاره ميوه به‌جاي نوشابه
بيسکوئيت‌هاي داراي شکلات کم‌چرب به‌جاي بيسکوئيت‌هاي شکلاتي چرب
بسته‌هاي کوچک پف فيل ساده به‌جاي بسته‌هاي بزرگ پف فيل کره‌اي
شکلات‌هاي بسته‌اي و قالبي کوچک به‌جاي قالب‌هاي بزرگ شکلات
پيتزاي خانگي با سبزيجات و پنير پارميزان به‌جاي پيتزاي آماده
يخمک-ماست کم‌چرب يخ‌زده، بستني بدون چربي يا بستني‌هاي صد در صد ميوه‌اي به‌جاي بستني

نگران نباشيد
اگر جنين شما در بيست‌و‌سه هفتگي خيلي لگد مي‌زند به آن معنا نيست که شما يک کوچولوي ژيمناستيک کار در دلتان داريد! بلکه به اين دليل است که در حال امتحان کردن عضلات دست و پاي خود است.

23هفتگي جنين زماني است که او بايد کنترلي بر دست و پاي خود داشته باشد. خصوصا اگر حاملگي اولتان است، ممکن است دردها سنگين و شديد به نظر برسد اما هيچ‌گونه آسيبي براي شما در پي نخواهد داشت.

براي اين‌که کودکتان را آرام کنيد از خوردن غذاهايي که باعث تحريک او مي‌شوند پرهيز کنيد. حتي مي‌توانيد برايش قصه بگوييد يا آهنگ بخوانيد و شکمتان را به‌آرامي بماليد تا او را آرام کنيد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته بيست‌و‌سوم بارداري

جنين بعد از پنج‌ماهگي، يعني از هفته بيستم بارداري به بعد قادر است صداها را بشنود. بنابراين به‌خصوص از بعد پنج‌ماهگي، قرائت قران اثر بسزايي در روح و روان کودک دارد.

اگر مي‌خواهيد که فرزندتان رنگ و روي خوب و زيبا داشته باشد به سراغ دوستان کبد برويد. دوستان کبد عبارت‌اند از: روغن‌زيتون، روغن ماهي، کره، خيار، کاهو، کاسني، کنگر، هويج، شيرخشت، زرشک و عناب.

توصيه‌شده است که سوره “توحيد” را هرروز 50 بار بعد از نماز صبح بخوانيد و هر شب تسبيحات حضرت زهرا را پيش از خواب بخوانيد.

بايدهاي هفته بيست‌و‌سوم بارداري

قبل از پخت هر نوع گوشت، چربي‌هاي آشکار آن را جدا کنيد. روغن و چربي که در سطح سوپ و آبگوشت‌ها قرار مي‌گيرد را جدا کنيد.

به‌جاي سرخ کردن غذاها آن‌ها را کباب کنيد يا آب پز و بخارپز کنيد. براي تفت دادن غذاها از روغن‌زيتون استفاده کنيد و از ماهي‌تابه‌هاي نچسب و يا ماهي‌تابه‌هايي استفاده کنيد که به مقدار کمي روغن نياز دارند.

براي افزايش کلسيم شير، پودر سرشير خشک‌شده به آن بيفزاييد و بيشت از فراورده‌هاي لبني کم‌چرب يا معمولي استفاده کنيد.

نبايدهاي هفته 23 حاملگي

هيچ‌گاه در دوران بارداري دارو را بدون نسخه پزشک مصرف نکنيد.

مصرف داروها در دوران بارداري _درصورتي‌که بدون تجويز پزشک باشد_ مي‌توانند عوارض زيادي روي جنين و حتي دوران نوزادي . بزرگسالي فرزندتان داشته باشند.

در زير فهرست بعضي داروها و عوارض احتمالي جنيني و نوزادي آن‌ها آمده است:

پروژسترون : نقايص قلبي، مذکر شدن جنين مونث

تتراسايکلين : تغيير رنگ دندان‌هاي جنين از زرد به قهوه‌اي

استربتومايسين : آسيب شنوايي نوزاد

وانکومايسين : آسيب به گوش و کليه نوزاد

وراپامين : نقص اندام‌هاي جنين

ديوريتيک‌ها : کاهش پلاکت نوزاد و خونريزي نوزاد

وارپاين : ضدانعقاد

ليتيوم : اختلال قلبي و عروقي نوزاد

ايندومتاسين : خونريزي مغزي نوزاد و مشکلات روده‌اي پس از تولد


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.