هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

ژوئن 2, 2019 توسط مدیریت0
week-22.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

جنين 22 هفته‌اي درون رحم شما مثل يک نوزاد ولي کمي کوچک‌تر است. او 27.7 سانتي‌متر طول دارد و وزن جنين حدود 450 گرم است.

پوست او تا زماني که به‌اندازه کافي وزن اضافه کند چروکيده به نظر مي‌آيد؛ و موهاي نرمي بنام لانوگو که سر و بدن او را پوشانده ، قابل‌ديدن است.

به عکس جنين در هفته بيست و دوم نگاه کنيد و ببينيد لب‌‌هاي او مشخص‌تر شده و دندان‌هاي او به شکل ريشه‌هايي در درون لثه‌اش ظاهرشده‌اند. هرچند چشم‌هايش رشد کرده‌اند اما عنبيه (بخش رنگي چشم) هنوز رنگ‌دانه ندارد و رنگي نشده است.

هفته بیست و دوم بارداری
هفته بیست و دوم بارداری

ابروها و پلک‌هاي چشمان جنين در هفته 22 در محل خود قرارگرفته‌اند و لوزالمعده او (که براي توليد هورمون‌ها بخصوص انسولين ضروري هست) به‌سرعت در حال رشد است.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

با بزرگ شدن شکم در هفته 22 بارداري، شما براي فراهم کردن فضاي لازم براي کودک در حال رشد ممکن است نشانه‌هاي کشيدگي را بر روي پوست خود مشاهده کنيد.

بعضي از خانم‌هاي حامله دچار اين عارضه نمي‌شوند، اما تقريبا بر روي پوست نيمي از آن‌ها آثار اين کشيدگي ظاهر مي‌شود.

اين خطوط باريک که از بافت‌هاي جديد از جنس پوست هستند، علاوه بر باز شدن پوست به علت تغييرات هورموني در دوران بارداري ايجاد مي‌شوند و به رنگ صورتي تا قهوه‌اي پررنگ (بسته به رنگ پوست شما) هستند و ممکن است ضخامت آن‌ها با افزايش سن حاملگي بيشتر شود.

آن‌ها نه‌تنها بر روي شکم بلکه احتمالا بر روي باسن، ران‌ها و پستان‌ها نيز ظاهر مي‌شوند. اثرات ثابت‌شده‌اي از اينکه محلول‌هاي طبي و لوسيون‌ها از بروز اين خطوط رنگي جلوگيري کنند يا آن‌ها را از بين ببرند، وجود ندارد. اما مي‌توانند خارش احتمالي ناشي از کشيدگي پوست را کاهش دهند.

همچنين ممکن است ناف تورفته و زيباي شما تغيير شکل دهد، احتمالا سطح ناف شما ابتدا صاف‌شده و حتي به‌زودي بيرون مي‌زند؛ اما نگران نباشيد، به‌احتمال‌زياد بعد از زايمان به حالت طبيعي خود بازمي‌گردد.

تغيير ديگري که بارداري هفته 22 در سطح پوست شما ايجاد کرده است ظاهر شدن خال‌هاي نسبتا بزرگ است.

در اين حالت قسمت کوچکي از پوست برآمده و سرخ مي‌شود ورگ‌هاي خوني و همين‌طور زائده‌هاي متعددي ايجاد مي‌کند. اين عارضه در صورت، گردن، قسمت بالايي سينه و سينه‌ها ظاهر مي‌شود و علت آن نيز ميزان بالاي هورمون استروژن در دوران حاملگي است؛ معمولا پس از زايمان پوست به حالت طبيعي بازمي‌گردد.

فعاليت‌هاي هفته بيست و دوم بارداري

يک دفتر براي کودک خود تهيه کنيد: حتي اگر شما دوست نداشته باشيد که به ديگران بگوييد چه هديه‌اي بياورند به‌زودي اقوام و دوستانتان از شما خواهند پرسيد که چه چيزي مي‌خواهيد يا احتياج داريد.

خصوصا اگر کسي براي شما يک مهماني بگيرد و آشنايان براي ديدن «مادر جديد» به اين مهماني بيايند. اگر شما آنچه را که لازم داريد يا دوست داريد به‌عنوان هديه برايتان بياورند، در يک دفتر بنويسيد براي پاسخ دادن به سوال آن‌ها به مشکل برنخواهيد خورد. در ضمن از دو اشتباه که اغلب مرتکب مي‌شوند اجتناب کنيد:

نوشتن لباس در ليست هدايا: وقت خود را تلف نکنيد. مردم نمي‌توانند در برابر خريد لباس بچه مقاومت کنند و هرچه را فکر کنند قشنگ است خواهند خريد.
ننوشتن وسايل گران‌قيمت در ليست هدايا: نگران نباشيد! با نوشتن وسايل گران‌قيمت طماع به نظر نمي‌آييد. درواقع برخي از اقوام يا دوستان نزديک دوست دارند هديه باارزش‌تري به شما و نورسيده‌تان بدهند يا ممکن است همکاران شما بخواهند با همديگر يک هديه گران‌قيمت‌تر بخرند. پس براي آن‌ها هم گزينه‌هايي را در نظر بگيريد.

رژيم غذايي

لازم است درمورد تغذيه در هفته 22 بارداري بدانيد چربي در رژيم غذايي ضروري است؛ اما از آنجا که در ساير غذاها وجود دارد لازم نيست که مستقيما به بدن برسد.

به‌اندازه کافي از کره مارگارين يا روغن گياهي براي مطبوع کردن غذا استفاده کنيد اما بيش از اين مقدار چربي و روغن به غذا اضافه نکنيد زيرا چربي حاوي مقادير زياد انرژي است.

کره و مارگارين غني از ويتامين A هستند اما منابع ديگري نيز براي تامين ويتامين a مانند سبزيجات وجود دارند. روغن نباتي و مارگارين منابع غني ويتامين e هستند و تا جايي که امکان دارد سعي کنيد از چربي‌هاي غيراشباع استفاده کنيد مثل روغن ذرت و روغن‌زيتون.

فراموش نکنيد تغذيه در هفته بيست و دوم بارداري مستقيما روي اضافه وزن شما در دوران حاملگي و بعد از آن تاثير خواهد گذاشت.

نگران نباشيد
در دوران بارداري، رحم فشار زيادي به شکم وارد مي‌کند و به همين دليل ناف بيرون مي‌زند اما بعد از تولد جنين به حالت اوليه خود بازمي‌گردد.

به‌خاطر اينکه اين فشار از درون به بيرون وارد مي‌شود، ناف به‌طور عجيبي بيرون مي‌آيد و در تماس با لباستان احساس ناراحتي ايجاد مي‌کند. بنابراين لباس‌هاي نرم، شل، قابل‌تنفس بپوشيد و هيچ‌گاه با شکمتان به چيزي تکيه ندهيد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته بيست‌و‌‌‌دوم

خوب است حديث کسا و زيارت امام زمان را 40 مرتبه بخوانيد و بعد از هر نماز 70 بار استغفارکنيد و به مدت 40 روز بعد از نماز صبح دعاي عهد را بخوانيد.

هرروز صبح مقداري خرما بخوريد. در رابطه با مزاياي خوردن خرما در روايات آمده : “بهترين غذاي زن حامله و حتي داروي او خرماست”.

امام علي هم فرمودند : “براي زن باردار هيچ‌چيز بهتر از خرما نيست” امام صادق نيز فرمودند : “به زنان باردار خود در دوره زايمان خرماي برني بدهيد تا فرزندان خود را زيبا سازيد” و ” خوردن خرما سبب قوي شدن بدن مادر و جنين مي‌شود.”

بايدهاي هفته بيست‌و‌‌‌دوم بارداري

از آنجايي که دماي بدنتان در دوران بارداري بالاست، هواي اتاق‌خوابتان را خنک نگه‌داريد. براي اينکه بهتر بتوانيد بخوابيد، هواساز کوچکي در اتاق‌خواب خود قرار دهيد.

اگر بدنتان نسبت به ادويه‌جات و يا غذاهاي شيرين واکنش نشان مي‌دهد بهتر است از مصرف آن در وعده شام صرف‌نظر کنيد.

براي کاهش خروپف‌هايتان هم از مرطوب‌کننده‌هاي هوا استفاده کنيد و براي خواب از چند بالش به‌عنوان تکيه‌گاه استفاده کنيد. نوشيدن شير گرم با عسل هم قبل از خواب مي‌تواند به بهبود خوابتان کمک کند.

نبايدهاي هفته 22 حاملگي

از پوشش‌هاي زبر و خشن استفاده نکنيد چون باعث به وجود آمدن بيماري‌هاي پوستي به‌خصوص اگزما در ناحيه چين‌ها مي‌شود.

بهتر است لباستان از جنس کتان باشد که نرم‌تر است. همچنين سعي کنيد تا از لباس‌هاي تيره‌رنگ استفاده نکنيد تا چرک شدن لباس زودتر مشخص شود و تهويه هوا نيز بهتر انجام شود. براي شستشوي لباس‌هايتان نيز از آب آلوده و مواد مشکوک در شستشو استفاده نکنيد.

از سينه‌بندهاي تنگ که باعث جلوگيري از رشد غدد شيري مي‌شود پرهيز کنيد و از کرست‌هاي يکسره‌اي که حالت ارتجاعي دارند استفاده کنيد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.