هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

ژوئن 2, 2019 توسط مدیریت0
week-21.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در هفته بيست و يکم حدود 340 گرم و اندازه او تقريبا 26.6 سانتي‌متر است. در عکس سوانگرافي خواهيد ديد که جنين 21 هفته‌اي ابروها و پلک‌هاي کامل دارد. حالا ديگر مسلما شما حرکت‌هاي او را احساس مي‌کنيد.

هفته بیست و یکم بارداری
هفته بیست و یکم بارداری

کودک شما به برنامه روزانه و کارهايي که ممکن است داشته باشيد توجه نمي‌کند؛ پس اگر هنگامي‌که در شب آماده خوابيدن مي‌شويد او تکان خوردن را آغاز کرد، تعجب نکنيد. اگر جنسيت جنين شما دختر باشد، واژن او کاملا شکل‌گرفته است هرچند رشد اين اندام تا زمان تولد او ادامه خواهد يافت.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

حتمالا شما در تمام طول هفته بيست و يکم بارداري کاملا احساس آرامش مي‌کنيد.

شکم شما هنوز خيلي بزرگ نشده است و بخش عمده دردها و عوارض اوليه حاملگي از بين رفته‌اند. هر وقت که مي‌توانيد يکجا بنشينيد، لم دهيد و لذت ببريد.

در سه‌ماهه سوم حاملگي به خاطر اينکه رشد کودک شما تقريبا کامل مي‌شود دردهاي خفيفي خواهيد داشت. البته اين بدان معنا نيست که شما در اين دوران هيچ‌گونه مشکل جزئي نخواهيد داشت. مثلا به دليل افزايش توليد چربي در بدن شما، ممکن است آکنه يا جوش بر روي پوست شما ظاهر شود.

در اين صورت روزي دومرتبه پوست خود را با آب و صابون ملايم بشوييد، اما دقت کنيد که بدون تجويز پزشک از هيچ‌گونه داروي خوراکي يا پمادهاي موضعي استفاده نکنيد.

در هفته 21، شما مستعد ابتلا به واريس بارداري هستيد؛ خصوصا اگر مادر شما هم به اين عارضه مبتلا باشد. اين عارضه به‌اين‌علت ايجاد مي‌شود که حاملگي فشار بيشتري بر سياهرگ‌هاي پاهاي شما وارد مي‌کند.

حجم خون در بدن شما افزايش‌يافته و رحم شما فشار بيشتري بر سياهرگ بزرگ تحتاني (که خون را از اندام‌هاي پائيني بدن شما به قلب بازمي‌گرداند) وارد مي‌کند.

از سوي ديگر افزايش هورمون پروژسترون موجب مي‌شود که ديواره سياهرگ‌هاي شما شل شوند؛ لذا با رشد جنين و رحم، سياهرگ‌ها بزرگ و بزرگ‌تر مي‌شوند. مشکل سياهرگ‌هاي واريسي در هر حاملگي شديدتر مي‌شود و هرچند احتمال ايجاد اين عارضه در سياهرگ‌هاي پا بسيار بيشتر است اما ممکن است در قسمت‌هاي ديگر مانند فرج نيز ظاهر شوند.

درصورتي‌که پاهاي شما درد مي‌کنند هرروز صبح جوراب‌هاي مخصوص حاملگي را بپوشيد. يک پياده‌روي سريع در طول روز نيز مي‌تواند با افزايش سرعت گردش خون به شما کمک کند. همچنين مي‌توانيد به پهلوي چپ دراز بکشيد و يک بالش زير پاهاي خود قرار دهيد تا پاها بالاتر از سطح زمين قرار گيرند.

فعاليت‌هاي هفته بيست‌ويکم بارداري

يک کار بامزه انجام دهيد: نصف دوران حاملگي شما گذشته است پس مي‌توانيد جشن بگيريد.
ايده‌هاي زير ممکن است کمک‌کننده باشند:

براي اينکه بيشتر لذت ببريد صابون‌ها و شمع‌هاي معطر بخريد، لباس نو بپوشيد، يا خود را به يک ماساژ مخصوص خانم‌هاي حامله مهمان کنيد (شايد بتوانيد از همسرتان کمک بگيريد).
براي يادگاري و تنظيم يک تقويم بارداري تاريخي، عکس‌هاي حرفه‌اي از حاملگي خود بگيريد و يا يک تصوير سونوگرافي کودک خود را قاب کنيد.
يک کار مشترک با فرزندتان انجام دهيد: يکي از کتاب‌هاي داستان محبوب دوران کودکي خود را بخوانيد، باهم به يک موسيقي آرام گوش دهيد، يا هديه‌اي براي فرزندتان بخريد.

رژيم غذايي

اگر از خودتان مي‌پرسيد “در هفته 21 حاملگي چه بخورم” اين قسمت را بخوانيد:

بادام‌زميني غذاي بسيار مفيدي در دوران بارداري است که حاوي فيبر، ويتامين‌هاي e و folate چربي‌هاي تک اشباع مفيد براي سلامت قلب مي‌باشد.

بادام‌زميني و کره آن مي‌تواند باعث پايين آوردن کلسترول و قند خون شود. همچنين بادام‌زميني ارزش غذايي زيادي داشته و مي‌تواند به کنترل وزن کمک کند و نسبت به غذاهايي که کربوهيدرات زيادي دارند، جلوي گرسنگي را مي‌گيرد.

به ياد داشته باشيد که کره بادام‌زميني کالري بالايي دارد و يک قاشق کره بادام‌زميني به‌اندازه يک ساندويچ و برابر 190 کالري دارد.

نگران نباشيد

اگر بعد از ارضا شدن جنسي احساس دل‌پيچه و درد رحم کرديد، آسوده باشيد که اين امر کاملا طبيعي است و آن را به گردن همسرتان نيندازيد.

اين مسئله تاثيري منفي بر روي جنين 21 هفته شما يا خودتان ندارد. اگر دل‌پيچه براي چند دقيقه طول کشيد و دوباره شروع شد، مثلا هر 6 دقيقه، با پزشک خود تماس بگيريد.

اگرچه لکه‌بيني در اوايل بارداري خصوصا تا پيش از هفته 18 جايي براي نگراني ندارد اما به لکه‌بيني در سه ماهه دوم بارداري بعد از ارضا شدن و يا هرزمان ديگري بايد توجه کرد و به پزشک اطلاع داد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته بيست و يکم بارداري

از ابتداي ماه پنجم، يعني هفته بيستم بارداري در وقت نماز دست بر روي شکم نهاده، اذان و اقامه بگوييد.

هرروز بر يک عدد تخم‌مرغ سوره “حمد” بخوانيد و آن را ناشتا بخوريد. مادراني که مي‌خواهند فرزندي دانشمند به جامعه تحويل دهند، مي‌بايست هنگام بارداري روزي يک عدد تخم‌مرغ و مقداري کنجد بخورند.

توصيه‌شده است که در شب‌هاي جمعه سوره “ص” قرائت شود. نوشيدن روزانه شير را فراموش نکنيد زيرا پيامبر اکرم فرموده‌اند : “به زنان باردار خود شير بنوشانيد که موجب زيادشدن عقل کودک خواهد شد.

بايدهاي هفته بيست و يکم بارداري

در دوران بارداري آماده بروز يکي از ناخوشايندترين اتفاقات، يعني از دست رفتن کنترل ادرار باشيد.

معمولا وقتي عطسه مي‌کنيد يا مي‌خنديد، کنترل ادرارتان را از دست مي‌دهيد که نمي‌توانيد جلوي آن را بگيريد.

بهترين روش براي جلوگيري از اين مشکل اين است که قبل و بعد از بارداري نرمش کگل را انجام دهيد تا عضلات مثانه‌تان قوي شود اما اگر اين ورزش چندان مفيد نبود و نشت شما انقدر زياد است که لباستان را خيس مي‌کند، با پزشکتان صحبت کنيد تا وي مطمئن شود که مشکلي وجود ندارد و کيسه آب پاره نشده است.

نبايدهاي هفته 21 حاملگي

حدود 2 تا 5/2 درصد از بزرگسالان داراي حساسيت غذايي هستند.

حساسيت به بادام‌زميني مثل حساسيت به ساير مواد غذايي طبيعي است. اگر حساسيت غذايي داريد بايد از مصرف هميشگي بادام‌زميني به‌خصوص در دوران بارداري پرهيز نماييد زيرا تحقيقات نشان مي‌دهد پروتئين بادام‌زميني که مادر مصرف مي‌کند وارد شيرش مي‌شود و بر همين اساس محققان پيش‌بيني مي‌کنند که اين پروتئين به‌احتمال فراوان از جفت هم عبور مي‌کند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.