هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

week-17.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

وزن جنين در 17 هفتگي حدود 155 گرم و اندازه او حدود 12.7 سانتي‌متر است؛ تقريبا به‌اندازه يک پياز بزرگ.

او مي‌تواند مفصل‌هاي خود را تکان دهد و اسکلت او که تاکنون به‌صورت غضروف نرم بود آرام‌آرام به استخوان تبديل مي‌شود. حس شنوايي او در حال رشد است. بند ناف او که شاهراه حيات وي براي اتصال به جفت است هرروز محکم‌تر و ضخيم‌تر مي‌شود.

هفته هفدهم بارداری
هفته هفدهم بارداری

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

با اضافه‌وزني که در هفته 17 بارداري ناحيه بالا و جلوي بدن شما را در بر گرفته است، ممکن است گاهي اوقات در هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهيد.
کفش‌هاي پاشنه‌بلند خود را کنار بگذاريد و از کفش‌هاي پاشنه‌کوتاه استفاده کنيد تا احتمال زمين خوردنتان کاهش يابد.
شايد اين احساس براي شما تازگي داشته باشد که بايد از شکم خود محافظت کنيد و اين خيلي خوب است.
ضربه و آسيب به شکم شما ممکن است براي خودتان و همچنين کودکتان خطرناک باشد پس حتما در هنگام رانندگي از کمربند ايمني استفاده کنيد.
براي حفاظت بيشتر کمربند ايمني را از کنار ران و کفل خود عبور داده و قفل آن را زير شکم خود محکم کنيد. کمربند ايمني نبايد از روي شکم شما بگذرد بلکه يک قسمت از بالا و قسمت ديگر از زير شکم عبور کند.

فعاليت‌هاي هفته هفدهم بارداري

فهرستي از نام‌هاي انتخابي خود براي اسم کودکتان بسازيد.
در يک ليست ده نام را که مي‌پسنديد يادداشت کنيد، از همسرتان نيز بخواهيد که اين کار را انجام دهد. ليست‌هايتان را به يکديگر بدهيد و هرکدامتان هرکدام از اسم‌ها را که دوست نداريد خط بزنيد.

اين کار را ادامه دهيد تا به يک ليست برسيد که هر دو همه اسامي موجود در آن را مي‌پسنديد. در مورد دوست داشتن يا دوست‌نداشتن اين اسامي با همديگر حرف بزنيد.

برخي از زوج‌ها قانون‌هايي را براي اسم کودکشان تعيين مي‌کنند؛ مي‌توانيد در اين موارد باهم صحبت کنيد تا به‌اتفاق نظر برسيد.

رژيم غذايي
ميوه‌هايي مثل پرتقال، گريپ‌فروت، نارنگي، ليمو و انگور منشا بسيار خوبي براي ويتامين C هستند و شما مي‌توانيد در طول روز چندين بار از اين گروه استفاده کنيد و نيازتان را به ويتامين‌هايي مثل A و C برآورده کنيد.

به‌طور مثال در صبحانه آب‌ميوه يا ميوه تازه، بين وعده‌هاي غذا ميوه خشک يا تازه و يا به همراه ناهار سالاد ميوه و براي دسر و شام کمپوت ميوه مصرف کنيد.

تا حد امکان از مصرف آب‌نبات و شکلات و کيک به‌عنوان دسر خودداري کنيد و فقط در مواردي که وزن شما پايين است و مشکل افزايش وزن نداريد مي‌توانيد از اين مواد استفاده کنيد.

نگران نباشيد
بارداري هفته هفدهم شما را به سمت مراحا بسيار مهم و جدي اين دوره هدايت مي‌کند. همان‌طور که بدنتان همراه با بدن جنين رشد مي‌کند، پوست شما نيز کشيده مي‌شود و ممکن است در سه‌ماهه دوم و سوم متوجه خطوطي روي سينه و شمکتان شويد.

اين خطوط که نشانه‌هاي کشش هستند، درواقع خراش‌هاي ريزي هستند که به دليل کشيدگي پوست در زير لايه‌هاي پوست ايجاد مي‌شوند.

همه ترک‌هاي پوستي بعد از دوران بارداري محو نمي‌شوند اما بيشتر آن‌ها از بين مي‌روند. اگرچه مي‌توانيد از کرم‌هاي گران‌قيمت و ويتامين E براي جلوگيري از ايجاد ترک استفاده کنيد اما بهتر است بعد از زايمان آن‌ها را با ليزر درماني کم‌رنگ کنيد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته هفدهم بارداري

شما در آغاز ماه پنجم هستيد.

اين ماه، ماه حرکت است و در ابتداي اين ماه جنين درون رحم شما حرکت مي‌کند.

در اين ماه‌روزهاي پنچ‌شنبه و جمعه سوره “واقعه” را قرائت کنيد و شب‌ها در يک نماز سوره “التين” را بخوانيد.

اگر مي‌توانيد در مجالس اهل‌بيت شرکت کند و در طول روز فرستادن صلوات را فراموش نکنيد. براي استحکام استخوان‌بندي کودک، گندم برشته و برنج و کنجد و شاهدانه برشته بدون نمک بخوريد.

بايدهاي هفته هفدهم بارداري

با اينکه در هفته هفدهم بارداري هستيد اما سعي کنيد تا نسبت به ورزش باانگيزه بمانيد. هرروز برنامه ورزش خود را تنظيم کنيد.
براي انجام ورزش با خودتان قول و قرار بگذاريد و آن را در دفترچه يادداشتتان بنويسيد. مدت ورزش روزانه خود را بنويسيد و مراحل پيشرفتتان را زير نظر داشته باشيد.
هدفي را در برنامه ورزشي خود تعيين کنيد و زماني که به آن رسيديد به خودتان جايزه بدهيد و در کل ورزش را براي تفريح انجام دهيد.
بهترين ورزش در دوران بارداري شنا است که ورزشي کم‌فشار است و بدون اينکه عضلات و سيستم قلبي و عروقي را خسته کند، مفاصل و رباط‌هايتان را به کار مي‌اندازد.

نبايدهاي هفته 17 حاملگي

آلبومين ماده‌اي است که از هضم مواد گوشتي در بدن پديد مي‌آيد و سپس توسط کليه‌ها از راه ادرار خارج مي‌شود.

هنگام حاملگي مقدار بسيار جزئي آلبومين وارد ادرار مي‌شود که به‌اصطلاح علمي به آن “تراس” مي‌گويند ولي اگر اين مقدار از حد معمول بيشتر شود علامت اختلال در کليه‌هاست.

مادراني که در ادرارشان مقدار زيادي آلبومين وجود دارد بايد حتما در بيمارستان بستري شوند و تحت رژيم و درمان کامل قرار گيرند. زيادشدن اين ماده در ادرار تنها به‌وسيله آزمايش کامل ادرار مشخص مي‌شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.