هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

week-14.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

اندازه جنين در هفته چهاردهم بارداري، از سر تا پا در حدود 8.9 سانتي‌متر و تقريبا به‌اندازه يک ليمو است و حدود 60 گرم وزن دارد.

بدن او سريع‌تر از سر او رشد مي‌کند و سر او اکنون بر روي يک گردن خوش‌ترکيب‌تر قرارگرفته است! در آخر اين هفته، دست‌هاي او درازتر شده‌اند و اندازه آن‌ها با کل بدن او متناسب است. با اين‌حال پاهاي او بايد کمي بزرگ‌تر شوند تا با بقيه اندام‌هاي او متناسب شوند.

همچنين به‌تدريج پوششي از موهاي کرک مانند و بسيار نرم (که لانوگو يا کرک جنيني ناميده شده و نازک، بي‌رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهد پوشاند.

 

کبد جنين در هفته 14 حاملگي، توليد صفرا را آغاز مي‌کند. اين امر نشان مي‌دهد که کبد فعاليت مناسبي دارد؛ طحال نيز همکاري خود را در توليد گلبول‌هاي قرمز خون آغاز مي‌کند. او ادرار نيز توليد مي‌کند و آن را به داخل مايع آمنيوتيک مي‌ريزد. اين کار، يک فرآيند طبيعي است که تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت.

شما هنوز هم قادر نخواهيد بود حرکت‌هاي کودک خود را احساس کنيد، اما همان‌طور که در عکس جنين در 14 هفتگي معلوم است، دست‌ها و پاهاي او که اکنون حدود 1.25 سانتي‌متر طول دارند. همچنين فعال‌تر و انعطاف‌پذيرتر شده‌اند.

ازآنجايي‌که مغز جنين در 14 هفتگي ارسال پالس‌هاي عصبي را آغاز کرده است، گاهي اوقات ماهيچه‌هاي صورت او تغييراتي را نشان مي‌دهند که به‌صورت نگاه با چشم‌هاي نيمه‌باز، اخم کردن و شکلک درآوردن ديده مي‌شود. اکنون کودک شما مي‌تواند چنگ بيندازد و همچنين مي‌تواند انگشت شست خود را بمکد!

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

در هفته چهاردهم بارداري، با کاهش و از بين رفتن تدريجي عوارض اوليه حاملگي مانند تهوع، خستگي و درد سينه، شما انرژي بيشتري به دست آورده و از تغييرات بدن خود احساس خوشايندتري خواهيد داشت.

هرچند ناحيه بالايي رحم تنها کمي بالاتر از استخوان لگني قرار دارد، اما همين ميزان رشد کودک نيز کافي است تا شکم شما را اندکي جلو بياورد.

جلو آمدن شکم يک مرحله مهيج در حاملگي است و مي‌تواند براي شما و همسرتان، يک نشانه آشکار از وجود کودکي که در انتظارش هستيد، باشد. کمي از وقت خود را براي فکر کردن، خيال‌بافي و لذت بردن از اين وضعيت اختصاص دهيد.

اندکي نگراني در اين زمان، طبيعي است؛ اما همچنين مي‌توانيد از خوشحالي فرياد بکشيد، زيرا با شروع سه‌ماهه دوم، خطر سقط‌جنين به‌شدت کاهش‌يافته است. اکنون بر مراقبت از خود و کودکتان تمرکز کنيد و ايمان داشته باشيد که براي آنچه بعدا رخ خواهد داد، کاملا آماده‌ايد.

فعاليت‌هاي هفته چهاردهم بارداري

براي آخرين ديدارهاي دوستانه با دوستان خوبتان، آماده شويد! مادر شدن ممکن است عميقا روابط شما با ديگران را تغيير دهد.

براي بسياري از خانم‌هايي که به‌تازگي بچه‌دار شده‌اند، رفت‌وآمد با دوستان در کمترين اولويت قرار دارد. هر کاري مي‌توانيد انجام دهيد تا روابط شما مستحکم‌تر شود و از مصاحبت يکديگر لذت ببريد.

يک آخر هفته آرام و شاد با دوستان مي‌تواند يک گزينه ايده‌آل باشد. درصورتي‌که اين کار ممکن نيست، يک روز کامل را به خريد کردن، خوردن، حرف زدن و غيبت کردن، لوس‌بازي يا هر کار ديگري که دوست داريد در جمع دوستان يا خانواده انجام دهيد، اختصاص بدهيد.

رژيم غذايي
مصرف سديم را بايد به 2/400 ميلي گرم در روز محدود کرد.

مصرف بيش از حد سديم، باعث مي‌شود که آب در بدن بماند، البته شما نبايد تمام سديم را از رژيم غذايي خود حذف کنيد بلکه بهتر است مصرف آن را کاهش دهيد. برچسب‌هاي مواد غذايي و ميزان سديم موجود در آن‌ها را بخوانيد.

از خوردن غذاهايي که حاوي نمک زياد هستند مثل سوپ‌هاي کنسرو شده و خشک، گوشت‌هاي نمک‌سود (همبرگر و سوسيس)، گوشت‌هاي فرآوري شده (هات‌داگ، گوشت آماده مصرف)، گوجه‌فرنگي کنسرو شده، پنير، کره بادام‌زميني، برشتوک‌ها، غذاهاي فريز شده، غذاهاي آماده و ميان وعده‌هايي مثل چيپس و پفک پرهيز نماييد.

نگران نباشيد
ترش کردن معده که به نام سوءهاضمه اسيدي يا رفلکس هم شناخته مي‌شود، باعث ايجاد احساس سوزش در پشت جناغ سينه و گاهي طعم ترش و تلخي در دهان مي‌شود.

شما به‌اين‌علت ترش مي‌کنيد که هورمون‌هاي دوران بارداري، روند هضم غذا را در بدن شما کند مي‌کند تا به جنين کمک کند که مواد مغذي و آب را در بدن شما جذب کند.

غذا درون روده به‌کندي حرکت مي‌کند و تخليه مواد از معده به تاخير مي‌افتد. پروژسترون هم هورمون ديگري است که باعث مي‌شود ماهيچه‌هاي بين معده و مري شل شوند و همه اين عوامل سبب مي‌شوند که اسيدهاي معده فرصت بيشتري داشته باشند تا به تلاطم درآيند و رو به بالا بيايند.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته چهاردهم بارداري

غدد چربي و عرق، در زير پوست جنين فعاليت خود را آغاز کرده‌اند و اولين تارهاي مو بر روي سر جنين نمايان خواهند شد.

قبل از هر نماز، دستتان را روي شکم بگذاريد و سوره “قدر” و “کوثر” را بخوانيد و صلوات کبيره ختم کنيد و بعدازآن بگوييد ” ربنا هب لنا من ازواجنا و ذرياتنا قره اعين و اجعلنا للمتقين اماما ” و هفت مرتبه “استغفرالله ربي و اتوب اليه ” بگوييد.

روزانه به فقرا صدقه دهيد و ثواب آن را به مادر حضرت ولي‌عصر، نرگس خاتون اهدا کنيد.
اگر مي‌خواهيد فرزندي دانشمند به جامعه تحويل دهيد، روزانه يک تخم‌مرغ و مقداري کنجد بخوريد.

بايدهاي هفته چهاردهم بارداري

براي جلوگيري از سوزش معده روش‌هاي زير را به کار بريد:

به‌جاي مصرف سه وعده‌غذا در روز، 6 وعده‌غذاي کوچک داشته باشيد.
4 ساعت قبل از خواب شام بخوريد.
غذاهاي اسيدي مثل پرتقال، گوجه‌فرنگي و گريپ‌فروت را با غذاهايي که اسيد کمتري دارند، ترکيب کنيد.
به مواد غذايي که مصرف مي‌کنيد توجه کنيد و از خوردن آنچه موجب ترشي معده‌تان مي‌شود، اجتناب کنيد.
بعد از صرف غذا کمي آدامس بجويد تا ميزان بزاق دهانتان افزايش پيدا کند زيرا بزاق، اسيد داخل مري را خنثي مي‌کند.
بعد از صرف غذا حداقل براي يک ساعت صاف بنشينيد و يا با چند بالش در کنارتان بخوابيد.

نبايدهاي هفته 14 حاملگي

در بارداري فصل تابستان مقدار مصرف آب روزانه به علت گرمي هوا و تعريق افزايش مي‌يابد و بنابراين صرف مايعات زياد ضرري ندارد اما هنگامي‌که هوا گرم نيست، 4 تا 5 ليوان آب در روز کافي است.

در مواقعي که ورم دست‌وپا زياد مي‌شود و يا وزن بدن ناگهاني افزايش پيدا مي‌کند، نبايد در مصرف آب و مايعات زياده‌روي کنيد.

آب‌ميوه، نوشيدني‌هاي غير‌الکلي و دوغ، جز مايعات مناسب و فرح‌بخش محسوب مي‌شوند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.