هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

week-11.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

جنين در هفته يازدهم بارداري، به‌اندازه يک انجير است و بدن او کاملا شکل‌گرفته است؛ حدود 3.8 سانتي‌متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همين خاطر مي‌توان اکثر رگ‌هاي خوني او را به‌وضوح ديد.

بعضي از استخوان‌هاي او در حال تشکيل شدن بوده و ريشه دندان‌هاي کوچک او به‌تدريج در زير لثه‌اش ظاهر مي‌شوند. انگشتان دست و پاي او کاملا از يکديگر جداشده‌اند و او به‌زودي قادر خواهد بود که مشتش را باز و بسته کند. لگدهاي آرامي مي‌زند و کش‌وقوس مي‌آيد.

حرکات ريز او به‌قدري نرم و روان است که بيشتر شبيه به رقص در آب مي‌ماند. با رشد بدن جنين در هفته 11 بارداري، اين حرکت‌ها نيز بيشتر شده و رشد يافته تر و کاربردي‌تر خواهند شد.

هفته یازدهم بارداری
هفته یازدهم بارداری

با رشد پرده ديافراگم، کوچولوي شما ممکن است سکسکه هم بکند. ازآنجاکه او هنوز خيلي کوچک است، تنها بين هفته‌هاي شانزدهم تا بيستم قادر خواهيد بود براي اولين بار اين حرکات او را احساس کنيد.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

شما ممکن است از هفته دهم بارداري به بعد عوارض عجيبي را مشاهده کنيد، همانند افزايش بيش‌ازحد بزاق دهان. سعي کنيد ياد بگيريد که کدام‌يک از اين عوارض طبيعي هستند و کدام‌يک ممکن است نشانه يک مشکل احتمالي باشند.

همچنين ممکن است سوالاتي در زمينه فعاليت‌ها يا خوردن غذاها و داروها داشته باشيد. به دنبال پاسخ اين سوالات برويد تا بدانيد در دوران حاملگي چه‌کارهايي ايمن و بي‌خطر هستند و چه‌کارهايي ممکن است خطرناک باشند.

اگر تهوع به شما اجازه نمي‌دهد که غذاهاي متنوع بخوريد، يا هنوز هم خيلي وزن اضافه نکرده‌ايد (بسياري از خانم‌هاي حامله در سه‌ماهه اول بين 1 تا 2.5 کيلوگرم وزن اضافه مي‌کنند) نگران نباشيد. اشتهاي شما به‌زودي بازمي‌گردد و شما هر هفته حدود نيم کيلوگرم وزن اضافه خواهيد کرد.

رژيم غذايي

شير، يک غذاي کامل است و به دلايل مختلف براي زنان باردار مفيد است. شير حاوي تمام مواد معدني مختلف لازم براي ساختن اسکلت جنين است.

کلسيم و فسفر موجود در شير براي رشد استخوان و دندان‌ها ضروري است. شير هم‌چنين منبع بسيار خوب پروتئين است که براي ساخت نسوج به کار مي‌رود و هضم اين پروتئين هم آسان است.

شير حاوي انواعي از ويتامين‌ها به‌خصوص ويتامين A است که براي رشد جنين بسيار لازم است. در طول دوران بارداري آشاميدن يک ليتر شير در 24 ساعت بايد در برنامه غذايي شما قرار بگيرد. مي‌توانيد نيم ليتر شير را به‌صورت ساده و نيم ليتر ديگر را به‌صورت مواد غذايي مختلفي که با شير درست مي‌شوند، مصرف کنيد.

نگران نباشيد
در هفته يازده بارداري ممکن است درد و مشکلي در محدوده ناف و کشاله ران شروع شود. اين دردها اصلا جايي براي نگراني به وجود نمي‌آورند.

دردهاي هفته 11 بارداري دلايل مختلفي دارند. کي از آن‌ها اين است که هنگامي که رحم بزرگ مي‌شود، استخوان‌هاي لگن بايد جابجا شوند تا جا براي رحم وجود داشته باشد.

معمولا اين جابه‌جايي لگن تا حدودي باعث درد مي‌شود. اگر اين درد ناراحتتان مي‌کند، بالا نگه‌داشتن پاهايتان در آخر روز مي‌تواند کمي از درد شما بکاهد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته يازدهم بارداري

هرروز بر يک عدد سيب آيه‌الکرسي بخوانيد و آن را ناشتا بخوريد، علاوه بر اين هرروز صبح ناشتا مقداري کندور به‌اندازه يک عدس ميل کنيد.

بر يک سيب 40 بار سوره يوسف را بخوانيد و آن را بخوريد. اگر مي‌خواهيد فرزندتان چشماني زيبا و پرفروغ داشته باشد، رازيانه و باديان را فراموش نکنيد.

سعي کنيد تا نظافت پستان‌ها را رعايت کنيد. بايد روزي يک‌بار پستان‌ها را خوب با آب و صابون شستشو داده و آن‌ها را ماساژ دهيد.

بايدهاي هفته يازدهم حاملگي

اگر عدم تمايل به رابطه جنسي همسرتان را رنج مي‌دهد، با روش ديگري با او ارتباط برقرار کنيد. باهم تلويزيون تماشا کنيد، باهم بازي کنيد، و هر کاري که به نزديک‌تر شدن رابطه‌تان کمک مي‌کند، انجام دهيد.

سعي کنيد تا از طريق حسي به زوج خود کمک کنيد، هرچند احساس مي‌کنيد که حالش را نداريد. شانه‌هايش را بماليد، دستانش را بگيريد و يا هنگام عبور از راهرو او را ببوسيد.

با ابراز احساسات و بذل‌توجه به او کمک کنيد تا اين دوره را بگذرانيد.

نبايدهاي هفته 11 بارداري

MSG (مونوسديم کلومات) يکي از افزودني‌هاي غذايي است که باعث بيماري‌هايي ازجمله سردرد، تهوع، اسهال، سرگيجه، و انسداد قفسه سينه مي‌شود.

از آنجا که دلايل محکمي حاکي از تاثير منفي اين ماده بر روي جنين شما وجود ندارد، اما از خوردن مواد غذايي داراي MSG خودداري کنيد، زيرا به دليل داشتن سديم زياد باعث تشديد فشارخون مي‌شوند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.