هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

week-10.jpg

کودک شما چگونه تغيير مي‌کند؟

در هفته دهم حاملگي، کودک شما ديگر يک رويان کوچک نيست.
هرچند او بزرگ‌تر از يک خرما نيست، يعني طول بدن او از فرق سر تا انتهاي بدن تنها در حدود 2.5 سانتي‌متر يا کمي بيشتر است و کمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحراني‌ترين مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است.

از هفته نهم و دهم به بعد مرحله موسوم به دوره جنيني آغازشده است، که در اين مرحله، بافت‌ها و اندام‌هاي بدن او به‌سرعت رشد کرده و کامل مي‌شوند. اکنون اندام‌هاي حياتي او شامل کبد، کليه، روده‌ها، مغز و ريه‌ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز کردن فعاليت خود هستند.

هرچند اين اندام‌ها در ادامه دوران حاملگي به رشد خود ادامه مي‌دهند. کبد او به ساختن گلبول‌هاي خوني مشغول است و ديگر به کيسه زرده که قبلا اين سلول‌ها را تامين مي‌کرد نيازي نيست و اين بافت به‌تدريج از بين مي‌رود.

اندازه جنين در سه هفته آينده، يعني هفته‌هاي يازدهم، دوازدهم و سيزدهم بارداري، بيشتر از دو برابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتي‌متر خواهد رسيد. سر او در مقايسه با چند هفته‌هاي اول بارداري نسبتا کوچک‌تر است، اما هنوز هم تقريبا نيمي از طول بدن او را تشکيل مي‌دهد.

پيشاني او موقتا مغز در حال رشد او را به‌صورت متورم در برگرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پيشاني او در آينده عقب‌تر خواهد رفت و ظاهر کودک شما به يک انسان کامل شبيه‌تر خواهد شد.

??????از هفته دهم بارداري به بعد، هرروز جزئيات بيشتري بر روي بدن او ظاهر خواهند شد:
ناخن‌هاي انگشتان دست‌وپا، و موهايي شبيه به کرک هلو. انگشتان او اکنون کاملا از يکديگر جداشده‌اند؛ بازوها در محل آرنج‌ها خميده شده و انحناي کمي پيداکرده‌اند.
دستانش از مچ خم‌شده و روي قلبش قرارگرفته‌اند؛ پاهاي او بزرگ‌تر شده‌اند؛ و احتمالا پاهاي او به‌اندازه‌اي بزرگ‌شده‌اند که بتوانند در جلوي بدن او به يکديگر برخورد کنند. او مشغول بلعيدن مايع آمنيوتيک بوده و با پاهايش لگد مي‌زند!

اگر مي‌توانستيد عکس جنين در هفته دهم را ببينيد شکل کلي ستون فقرات او را از زيرپوستش که به کلفتي يک کاغذ پوستي است مشاهده مي‌کرديد. اعصاب جنين در 10 هفتگي، از طرف نخاع در حال شکل‌گيري است.

شما چگونه تغيير مي‌کنيد؟

در هفته 10 حاملگي اندازه رحم شما دو برابر شده مي‌شود.
قبل از حامله شدن، رحم شما به‌اندازه يک گلابي بود. در دهمين هفته، اندازه آن در حدود يک گريپ‌فروت مي‌شود.

در معاينه بعدي توسط پزشک، ممکن است بتوانيد به کمک گوشي طبي که پزشک بر روي شکم شما حرکت مي‌دهد، صداي ضربان قلب تند کودک خود را بشنويد.

برخي از خانم‌ها مي‌گويند که صداي قلب کوچک کودکشان شبيه به صداي اسب‌هايي است که چهارنعل مي‌دوند و شنيدن اين صدا براي اولين بار، يکي از بهترين لذت‌هاي سه‌ماهه اول حاملگي است.

فعاليت‌هاي هفته دهم بارداري

بستگي به قابليت بدني خود، مي‌توانيد در دوران حاملگي خود، فعاليت‌هاي متنوعي را انجام دهيد. شنا و پياده‌روي بهترين انتخاب‌ها براي کل نه ماه حاملگي هستند.

ورزش ميزان کشيدگي طبيعي، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا مي‌دهد.
اين موارد مي‌توانند به شما در تحمل وزن اضافي دوران حاملگي کمک کنند، شمارا براي فشار فيزيکي زايمان آماده کرده و پس از زايمان، بازگشت اندام شما به حالت طبيعي را آسان‌تر کنند.

متاسفانه، دليلي در دست نيست که نشان دهد تمرينات ورزشي منظم، طول زايمان را کاهش مي‌دهند. اما زايمان راحت با ورزش در دوران بارداري ممکن است.

در هفته دهم بارداري چه بخوريم

رژيم غذايي در هفته دهم بارداري بايد سرشار از پروتئين باشد. ماهي يکي از غذاهاي بسيار عالي و منبعي از پروتئين است که چربي‌هاي اشباع‌شده کمي دارد و غني از اسيدهاي چرب امگا3 هست که به ساخت و نگهداري مغز و سيستم عصبي کمک مي‌کند. اما نکته قابل‌توجه اين است که تمام ماهي‌ها و صدف‌ها حاوي رگه‌هايي از جيوه هستند که اين موضوع مي‌تواند براي خانم‌هاي باردار خطرناک باشد زيرا امکان دارد به سيستم عصبي جنين آسيب برساند.

گوشت کوسه، نيزه‌ماهي و ماهي مهره‌دار و ماهي‌هاي پررنگي که عمر طولاني دارند، نخوريد.
در هفته تنها 30 گرم ماهي يا صدف داراي جيوه کم بخوريد. ماهي‌هايي مثل ميگو، تن کنسرو شد، ماهي آزاد، ماهي مرکب، قزل الاي تازه جيوه‌ کمي دارند.
هرگز ماهي خام مصرف نکنيد.

نگران نباشيد
مانند بسياري از تغييراتي که در دوران بارداري روي مي‌دهد، هورمون‌ها نيز دگرگوني‌هايي را در سطح تمايلات جنسي ايجاد مي‌کنند. ممکن است براي برخي از خانم‌ها، بارداري حس جديد و تمايل بيشتري به عشق‌بازي ايجاد کند.

درحالي‌که براي بعضي ديگر ممکن است اين حس کاملا متفاوت بوده و آنها را دچار ناراحتي کند. عده‌اي از خانم‌ها هم يک روز کاملا احساسي و روز بعد به خاطر تغييرات در سطح هورمون‌هايشان کاملا سرد و خشک هستند.

اگر علاقه چنداني به برقراري رابطه جنسي با همسرتان نداريد، صبور باشيد. اين وضعيت تا پايان سه‌ماهه دوم از بين خواهد رفت. اگر اطلاعات بيشتري در اينباره مي‌خواهيد اينجا را بخوانيد.

توصيه‌هاي مذهبي مخصوص هفته دهم بارداري

قبل از نماز دستتان را روي شکمتان بگذاريد و صلوات کبيره را قرائت کنيد. گندم، گوشت و شير بخوريد و صبح‌ها کمي عسل بخورديد. از همسرتان بخواهيد تا دست بر پهلوي راست شما بگذارد و هفت بار سوره “قدر” را بخواند، توصيه‌شده اين عمل هرماه تکرار شود.

سوره “يس” را 40 روز بخوانيد و به انار فوت کرده و آن را ميل نماييد. از سبزيجاتي مانند ريحان، نعناع و گياهان صحرايي مانند شنک و وانک يا آويشن دم‌کرده ميل نماييد زيرا در روحيه بچه و طراوت و نشاط او تاثير گذار است.

بايدهاي هفته دهم

يکي از مسائل رايج، يبوست در دوران بارداري است. يکي از راهکارهاي مناسب براي جلوگيري از يبوست بيرون رفتن و پياده‌روي است. سعي کنيد براي پيشگيري و رفع يبوست، مايعات بيشتري بنوشيد و از غذاهايي با فيبر بالا استفاده کنيد. براي کسب اطمينان از دريافت 30-25 گرم فيبر در روز، به توصيه‌هاي زير توجه نماييد :

سبزيجات خام بخوريد و يا آن‌ها را با بخار تا حدي بپزيد که نرم شوند.
از آب‌ميوه و سبزيجات به جاي خود ميوه و سبزيجات استفاده نکنيد.
پوست ميوه‌ها را نکنيد و براي شستن ميوه‌ها از آب گرم استفاده کنيد تا باکتري‌هاي آن‌ها از بين برود.
صبح‌ها ناشتا 2 ليوان آب سرد بنوشيد.
بعد از هر وعده غذايي يک قاشق مرباخوري روغن‌زيتون ميل نماييد.

نبايدهاي هفته 10 بارداري

براي جلوگيري و يا رفع يبوست از خوردن داروهاي ملين و مسهل خودداري کنيد زيرا اين داروها به تنها مفيد نيستند بلکه روده‌ها را تحريک مي‌کنند و باعث بي‌نظمي اجابت مزاج مي‌گردند.

مسهل‌هاي قوي باعث تشنج معده و روده و احيانا قولنج روده مي‌گردند و علاوه بر اين ممکن است باعث ايجاد دردهاي زايماني زودرس و يا حتي سقط‌جنين بشوند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کلیه حقوق برای آنلاین ماما محفوظ است.